Buz Devri keşfi: Dev mamut kemiği bulundu


04 Mayıs 2021 Salı 13:31
ABONE OL
Buz Devri keşfi: Dev mamut kemiği bulundu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletindeki bir nehirde dalış yapan dalgıçlar, bir mamut kemiği buldu. Fosili çıkartan amatör paleontologlar en az 100 bin yıllık olduğunu ileri sürdü.

25 Nisan günü Florida’da tüplü dalış esnasında iki dalgıç dev bir mamut uyluk kemiğini ortaya çıkardı. Bacak kemiği, Sarasota’dan yaklaşık 89 km uzaklıktaki Peace River‘ın dibindeki tortuda korunmuştu. Pleistosen döneminde, 2,6 milyon ila 10 bin yıl önce bölgede dolaşan Kolomb mamutları, yaklaşık 4 metre uzunluğa ve 10 tonun üzerinde ağırlığa sahipti. Her ikisi de amatör paleontolog olan dalgıçlar, uyluk kemiğinin yaklaşık 100 bin yıl önce ölen bir mamuta ait olduğunu ileri sürüyor.

Mamut kemiği 23 kilo ağırlıkta 

Kolomb mamutunun kemiği 1,22 metre uzunlukta ve yaklaşık 23 kilogram ağırlıkta. Kolomb mamutları, Pleistosen döneminde Florida’da yaşayan Asya filinin uzak bir akrabasıydı. Ayrıca en büyük mamut türleri arasındadır. Bu hayvanlar, Batı Yarımküre’de Kuzey Amerika‘dan Orta Amerika‘ya kadar yayılıma sahipti. Pleistosen megafauna (dev hayvanlar) ile birlikte mamutların çoğunun yaklaşık 14 bin yıl önce nesli tükenmeye başladı. Kuzey Amerika’daki ilk insanlarla birkaç bin yıldır örtüşüyor olsalar da, iklim değişikliğinin, aşırı avlanmanın veya diğer faktörlerin neslinin tükenmesine yol açıp açmadığı net değil.

Megalodon fosili

Henry Sadler, tüplü dalış sırasında megalodon ve diğer köpek balıklarından bir diş koleksiyonu ortaya çıkardı. (Fotoğraf: Henry Sadler)

Peace Nehri birçok fosili barındırıyor. İkili aynı zamanda kılıç dişli kaplana ait bir diş de buldu. Seminole Eyalet Koleji’nde planetaryum yöneticisi Derek Demeter, fosili gördüğünde inanamadığını söyledi. Demeter, Fox 35’e verdiği demeçte de fosil hakkında bilgi verdi. Demeter, kemiğin nehir yatağındaki kumun altına gömülü olduğu için bugüne kadar ulaştığını belirtti. Uzmanlar henüz uyluk kemiğinde radyokarbon tarihlemesi yapmadı. Ancak yoğunluğu nedeniyle Demeter, yaklaşık 100 bin yaşında olduğunu ileri sürüyor.

Demeter, Orlando Sentinel’e yaptığı açıklamada, kemiğin çağdaşı başka fosiller de bulduğunu söyledi. Henry Sadler ile deniz tarağı kabukları, köpekbalığı dişleri ve vatoz dikenleri ortaya çıkardı. Öğretmenlik yapan Sadler, daha önce nehirde omurlar ve bir çene parçası da dahil olmak üzere başka mamut kemikleri bulduklarını açıkladı. Bu örnekleri Florida Doğa Tarihi Müzesine bağışladı ancak mamut bacak kemiğini okulda eğitim amacıyla kullanacak.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

İnsanlar buna inanacak kadar gerizekalı.

" Buz Devri keşfi: Dev mamut kemiği bulundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Buz Devri keşfi: Dev mamut kemiği bulundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Buz Devri keşfi: Dev mamut kemiği bulundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?