Okunma

Buzdağları Kutuplardan Taşınabilir Mi?


20 Ekim 2011 Perşembe 12:52
Buzdağları Kutuplardan Taşınabilir Mi?

Dassault Systèmes ve National Geographic Film işbirliğiyle hazırlanan “Buzdağı Projesi” belgesel filminin Türkiye gösterimi, 19 Ekim’de İstanbul Astoria Cinebonus’da yapıldı.

Filmde Dassault Systèmes teknolojileri kullanılarak Fransız mühendis Georges Mougin’in 40 yıldır hayalini kurduğu “Buzdağı Projesi”nin 3 boyutlu sanal gerçeklik ortamlarında nasıl simüle edildiği detaylarıyla anlatılıyor.

Su sıkıntısı yaşayan ülkelere buzdağlarını yüzdürerek temiz su taşımayı hedefleyen Fransız mühendis Georges Mougin’in 40 yıllık hayalinin ve çalışmalarının anlatıldığı belgesel filmde, Dassault Systèmes’in projeyi çarpıcı çözüm ve teknolojilerini kullanarak 3 boyutlu simülasyonlarla test etmesine yer veriliyor.

Türkiye’de izleyiciyle buluşan belgesel filmde Kanada’nın Newfoundland kıyılarındaki dev buzdağlarının büyük römorkörlerle çekildiğini gösteren animasyonlarda, ağırlıkları 100 milyon tona ulaşan buzdağları uzun mesafeler boyunca minumum kayıpla taşınmaya çalışıyor.

Antarktika’da her yıl ağırlıkları 180 bin ile 30 milyon ton arasında değişen en az 40 bin buzdağı olduğu biliniyor. 30 milyon tonluk bir buzdağı 30 milyar litre içme suyu anlamına geliyor ki bu miktar 555 bin kişinin 1 yıllık içme suyu demek.

Buzdağlarından içme suyu elde etme fikri yeni bir düşünce değil, 1970’lerden bu yana mühendisler ve araştırmacılar tarafından inceleniyor. Ancak o tarihlerde, bu dev buzdağlarını, erimeden ya da devrilip dev dalgalara yol açmadan kıtalararası yolculukla hareket ettirmenin mümkün olup olamayacağı öngörülemiyordu.

Georges Mougin bu çarpıcı projesi üzerinde 1970’lerde çalışmaya başladı ancak Mougin’in projesinin ekolojik, finansal ve teknik yönden geçerliliğinin ispatlanması ancak 2009’da Dassault Systèmes’in teknoloji desteğiyle mümkün oldu.

Dassault Systemes’in simülasyonlarında 7 milyon ton ağırlığında, 163 metre derinliğinde, 236 metre uzunluğunda ve 189 metre genişliğinde sanal bir buzdağı kullanıldı.

Her simülasyon yıl boyunca kaydedilen meteorolojik ve oşinografik veriler ışığında hazırlandı. Sanal simülasyonlarda rüzgar yönü ve gücü, deniz hareketleri ve sıcaklığı gibi veriler de kullanılarak gerçeğe en yakın ortamlar yaratıldı.

Simülasyonlarda buzdağları römorkörler tarafından rüzgar gücünden yararlanılarak saatte 1.8 km hızla taşındı. Dassault Systemes’in 3 boyutlu simulasyonu sonucunda buzdağlarının Kanarya Adaları’na toplamda 141 günde taşınabileceği ve bu yolculukta buzdağlarının sadece yüzde 38’inin eriyeceği hesaplandı.

Dassault Systèmes’in dev buzdağlarının büyük römorkörlerle çekilmesini gösteren 3 boyutlu animasyonları 0 bütçe ve 0 riskle hazırlandı. Oysa bu çalışma reel bir ortamda test edilseydi, projenin sadece test aşaması için yaklaşık 8 milyon euro’luk bütçe gerekiyordu.

Belgesel film gösterimi öncesinde bir konuşma yapan Dassault Systemes Ülke Satış Müdürü Burak Süsoy, Dassault Systèmes’in “İnovasyon Tutkusu” (Passion for Innovation) başlığı altında bir çok destek çalışması bulunduğunu, “Inovasyon Tutkusu” sponsorluk programında Dassault Systemes’in sunduğu teknolojilerle insanların hayallerini gerçekleştirmelerine destek olunduğunu söyledi.

Bunlardan birinin de Buzdağı Projesi olduğunu söyleyen Süsoy sözlerine şöyle devam etti: “Dassault Systèmes Buzdağı Projesi’nde özel çözümleri ve teknolojileriyle yer alıyor. Georges Mougin’in 40 yıllık çalışmalarını CATIA, SIMULIA, DYMOLA ve 3DVIA isimli çözümlerimizden yararlanarak 3 boyutlu olarak modelleyip, simule ettik. Böylece milyonlarca tonluk bir buzdağını eritmeden Kanada’nın Newfoundland kıyılarından Kanarya Adaları’na sanal olarak taşıdık.

Bugün bile Mougin’in hayaline ‘imkansız’ diyecek milyonlarca insan çıkabilir. Oysa Dassault Systèmes olarak biz hiçbir projeyi ‘imkansız’ görmüyoruz. İşte bu nedenle Georges Mougin’in hayalini bir inovasyon projesi olarak ele alıp, gerçekleşme ihtimalini görmek istedik” diye konuşan Süsoy, “Buzdağı Projesi’nde Dassault Systèmes mühendisleri tarafından hava şartlarından, römorkörlerin çekme kuvvetine; taşınacak buzdağının şeklinden, rüzgarın kuvvetine kadar pek çok detay 3 boyutlu olarak modellendi, simule ve analiz edildi. Sahip olduğumuz ileri teknolojileri bu ilginç ve farklı projenin fizibilite çalışmalarını simüle etmek için kullandık” dedi.

Suya alternatif üretmek mümkün değil

Günümüzde 1 milyardan fazla insan içme suyu kaynaklarına erişemiyor. Dünyada 2.5 milyar insan ise su arıtma sistemlerine sahip değil.

Bu durum topraktan ürün alınamaması ve beslenme bozuklarıyla beraber hastalıklara yol açıyor.

Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı rakamlara göre Avrupa nüfusunun yüzde 20’si su sıkıntısı yaşamaya başladı bile.

Bu durumun 2050’de ‘mavi altın’ olarak adlandırılan su kaynaklarının yetersizliği nedeniyle yeni bir dünya savaşına yol açması bekleniyor.

Petrol ve gaz gibi, su da kaybolmakta olan bir kaynak ancak diğerlerinin aksine suya bir alternatif üretmek mümkün değil…

:: Sizce buzdağlarını sıcak bölgelere gemilerle çekmek mantıklı mı?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Buzdağları Kutuplardan Taşınabilir Mi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    yahu buzdağları ekolojik dengenin bir unsurudur bunlar bu fransızlar anlamıyormu onları korumak için mücadeleye girmemiz lazım, içme suyunu sağlamak istiyorsan yağmur sularından faydalanılabilir.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu firma catia ve pro engineer gibi CAD yazılımlarında parmağı olan firma değil mi?

  3. __kadıköyRAP__ dedi ki:

    Haydaaa…

" Buzdağları Kutuplardan Taşınabilir Mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Buzdağları Kutuplardan Taşınabilir Mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Buzdağları Kutuplardan Taşınabilir Mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "