ByteDance’ın Tencent’e açtığı tazminat davasına onay


08 Şubat 2021 Pazartesi 13:15
ABONE OL
ByteDance’ın Tencent’e açtığı tazminat davasına onay

Çin mahkemesi, tekel iddiasıyla Tencent aleyhine ByteDance tarafından açılan davayı kabul etti. Davanın sonucuna göre teknoloji dünyasında önemli değişiklikler kendini gösterebilir. Aynı zamanda dünyanın en büyük oyun firması da olan Tencent ise karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Çin hükümetinin ülkenin büyük teknoloji firmalarının gücünü artırmak için hareket geçtiği bir dönemde ByteDance, en önemli rakiplerinden Tencent ile olan rekabetini mahkeme salonlarına taşıyor. TechCrunh’ın haberine göre, bir ByteDance sözcüsü Pekin Fikri Mülkiyet Mahkemesi’nin Tencent’e açtığı davayı onadı. Şirket, Tencent’in TikTok’un Çince versiyonu olan Douyin’e getirdiği kısıtlamaların Çin’deki anti tekel kurallarını ihlal ettiğini iddia etti.

bytedance-tencent-davasi-onandi-savas-basliyor

Tencent üç yıl boyunca Douyin’i önemli uygulamaları olan WeChat ve QQ’dan engellemiş ve kullanıcıların kısa video uygulamasından içerik görüntülemesini ve paylaşmasını kısıtlamıştı. Douyin cephesinden de konu ile ilgili Tencent’in pazar hakimiyetini dışlamak ve sınırlamak için gücünü kötüye kullandığı ve yasaların önerdiği ölçütlerin dışında rekabet edildiği suçlaması gelmişti.

Tencent ise bu suçlamaların yanlış ve kötü niyetli bir hakaretten ibaretten olduğunu belirtti. Ayrıca her gün 600 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilen Douyin’in WeChat’in kullanıcı verilerine erişmek için yasa dışı ve rekabete aykırı yöntemler kullandığını ve platformun ekosistemi ile kullanıcı haklarına zarar verdiğini ifade ederek ByteDance’a karşı dava açmayı planladığını söyledi.

Kasım ayında, ülkenin en büyük piyasa düzenleyicisi olan hükümet ilk tekel karşıtı yasanın taslak versiyonunu açıklamış ve soruşturmalara kapı açmıştı. Aralık ayında da Alibaba’ya bir anti tekel soruşturması açılmıştı.  ByteDance da açtığı dava için Tencent’ten yaklaşık 14 milyon dolar isterken, Tencent cephesinden karşı dava için ne kadar istendiği ile ilgili bir bilgi gelmedi. İki firmanın arasındaki savaşın ne gibi sonuçlara gebe olacağını hep birlikte göreceğiz.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" ByteDance’ın Tencent’e açtığı tazminat davasına onay konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ByteDance’ın Tencent’e açtığı tazminat davasına onay ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ByteDance’ın Tencent’e açtığı tazminat davasına onay ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  2. 2 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  3. 3 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  4. 4 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  5. 5 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  6. 6 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  7. 7 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  8. 8 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  9. 9 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  10. 10 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık