Okunma

Byte’ın Sitesine Kapatma Kararı!


22 Temmuz 2009 Çarşamba 11:00
Byte’ın Sitesine Kapatma Kararı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı Bilgi İhbar Merkezi‘nin son icraatlerinden biri internet kullanıcılarını oldukça şaşırttı. Bilişim sektörünün en eski yayınlarından olan Byte, geçtiğimiz aylarda yoluna sadece internette devam edeceğini açıklamıştı. Ama son mahkeme kararı, bu yolculuğa zorunlu bir mola verdirdi.


Byte.com.tr’ye erişimin engellenmesi, kurunun yanında yaş da yanıyor sözüne uyan bir örnek.

Şu an Byte.com.tr adresinden yayın yapan siteye girmek isteyenler “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.” yazısıyla karşılaşıyor. Yazının hemen altında ise “T.C. Üsküdar 1.Sulh Ceza Mahkemesi’nin 02.07.2009 tarih ve 2009/728 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır.” ibaresi bulunuyor.

Kurunun Yanında Yaş da Yanıyor

Üsküdar 1.Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı karar internet üzerinden oynanabilen Knight Online’ın yayıncısı K2Network’ün şikayeti üzerine gerçekleşiyor. Firma yetkilileri oyunda hack olayları artınca internette bir arama gerçekleştirip oyunun isminin ve hack, crack gibi kelimelerin yanyana bulunabildiği siteleri araştırıyor ve bu sitelerin listesini savcılığa gönderip şikayette bulunuyor.

Gelen liste üzerinde hiçbir kontrol yapılmadan 30 kadar sitenin tamamı için erişim engelleme kararı çıkartılıyor. Konuyla ilgili olarak Dünya grubunda hazırlanan Byte’ın kardeş yayını PC World’ün Yazı İşleri Müdürü Selçuk Şenol, “bize hiçbir bilgilendirme yapılmadan kapatıldı” yorumunu yapıyor. İtiraz dilekçesini hazırladıklarını da belirten Şenol, sitenin kısa süre sonra yeniden açılmasını beklediklerini sözlerine ekliyor.

Kararın uygulanma tarafında da tuhaflıklar bulunuyor. Örneğin tarayıcınızın adres satırına www.byte.com.tr yazarsanız siteye ulaşamıyorsunuz, ancak www olmadan sadece byte.com.tr şeklinde yazarsanız site normal bir şekilde açılıyor.

Geçmiş Olsun Byte

ShiftDelete.Net olarak Byte’taki arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor, Byte.com.tr’yi en kısa zamanda yeniden online görmek istediğimizi belirtiyoruz.

:: Sizce bu konunun tam çözümü nedir?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Byte’ın Sitesine Kapatma Kararı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sdn de aramalarda çıkacak galiba bu haberden sonra 🙂 umarım kapatılmaz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yok artık! Biz abarttık ama gezme süremizi abarttık sonra da kotayı aştık! Ayıptır ya!
  (Ayrıca başlarda youtube’de de vardı www yazmayınca girebilme imkanı, ne tuhaf iştir böyle.)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  öncel öldürüyorlar sonra sorguluyorlar. Önce tesbitini yapsın bakalım resmi merciler doğrumu değilmi sonra kapat. Kınıyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şikayet ***** için gelmiştir. ***** sanki farklı siteymiş gibi 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Mahkeme ***** yerine knightonline denilen dengesiz oyunu kapayarak daha yerinde bir karar vermiş olur.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Irakta bile enformasyon bakanlığı var bir bilişim bakanlığımız yok Ulaştırma bakanlığı var adamlar karayolunada bakıyor internete de ne alakaysa?.Bu ülkeye bir bilişim bakanlığı şart, başınada işten anlayan biri

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu yargıya en güzel cevap herzaman olduğu gibi dns adresini değiştirip yeniden açmak olur gerçi giren proxyden giren yine giriyorda

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sitede sorun yok açılıyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu ülkede düzgün işleyen ne varki ben şimdi gitsem istediğim siteyi şikayet etsem kapatacaklar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yazık olmuş.KnightOnline olacak o oyun kesinlikle ***** geliyor bu kapatma olayları.Bu kapatma işini yapanlarda neden araştırmadan kapatırlar hiç anlamam ki.

  Not:KnightONnline oynayanlar bıraksın bence, adamlar dünyanın parasını kazanıyorlar ama oyunda hala bugları önleyemediler ayrıca komiktir ki şu anda herkes hf kullanıyor bu hf de paralı oluyor bir partiye girmeden önce soruyorlar hf var mı diye ?(hf=koxp :)):@)..oyunun tadı tuzu yok artık.o kadar para kazıyorlar ama bi adam gibbi oyunu dü***** saçma gelebilir ama bu kninghtonline’ın koxp yazanlarla çalıştıklarını bile düşünmeye başladım sonra da charları bannlıyorlar ama herkes kullanıyor bir kullamayan ALLAH’ın kulu yok..:@@..Ayrıca bu fne ciddiyetsizliktir ki char’ı bannlıyorlar ama neden baznnladıklarını yazmı***** başta 30 gün bann olması gerekirken 999 gün oluyor 😀 komiiiikkkkk….

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ***** tamam sıra ***** de 😀 onlardan birini de engellerse tamamdır.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  “Şu youtubu diskete kaydedip getirinde bir bakalım” insanları.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  sanırım site açılmış…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim bu yargı, bu hakimler, bu savcılar ne halde böyle yahu! Bunlar hiç mi dünyayı, teknolojiyi, günceli ve etraflarının haklarında ne düşündüğünü, ne dediğini takip etmezler mi? Hırsızı, iti-kopuğu, yol ortasında adam vuranları, topluma ne kadar zarar ziyan yapan varsa serbest bırak… Sıra internete geldimi milyonlarca kişiyi hiçe say, haklarını gasp et.

" Byte’ın Sitesine Kapatma Kararı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Byte’ın Sitesine Kapatma Kararı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Byte’ın Sitesine Kapatma Kararı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "