Okunma

C# 4.Ders: C# Express Edition


21 Ekim 2007 Pazar 13:00
C# 4.Ders: C# Express Edition
Bildiğiniz gibi Microsoft firması son birkaç yıldır .NET Framework adı verilen sınıf kitaplığını ücretsiz olarak dağıtmaktadır. Bütün .NET Framework sürümlerinde hazır sınıflardan başka Visual Basic, C# ve C++ derleyicileri de bulunmaktadır. Başka bir deyişle herhangi bir .NET Framework sürümünden yararlanıp Visual Basic veya C# dilinde uygulamalar geliştirmek mümkündür. Ne ki Not Defteri veya başka bir editörle C# veya Visual Basic programları yazıp DOS penceresinde derlemek zahmetli ve günümüz şartlarında iğneyle kuyu kazmak gibidir. C#’la ilgili ilk iki derste Not Defteri ile konsol uygulamaları geliştirip C#’a alışmaya çalışmıştık.

Çözüm ise Microsoft ürünü Visual Studio adı verilen program geliştirme aracından veya IDE’den yararlanmaktadır. Visual Studio paketi ile hem Web uygulamaları hem C# hem C++ hem de Visual Basic dilini kullanan uygulamalar geliştirmek mümkündür. Microsoft firması 2004 yılından itibaren dillere özel ve Visual Studio’nun kısıtlı özelliklere sahip sürümlerini hazırlayıp ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. Bu sürümlere Express Edition adı verildi. Visual Studio 2005 için konuşmak gerekirse Visual Studio 2005 ile .NET Framework 2.0 destekli ve istenilen programlama dilinde uygulama geliştirmek mümkün iken Visual Basic’e özel Express Edition ile ancak Visual Basic uygulaması geliştirmek mümkündür.

Bu söylenenlerden yola çıkarak C# için hazırlanmış Express Edition hakkında şunlar söylenebilir: Not Defteri ile uygulama geliştirmek istemeyenler ve Visual Studio 2005’i pahalı bulup edinemeyenler Express Edition’la idare edebililer.

Bu bölümde C# için hazırlanmış Express Edition 2005’in program geliştirme ortamı hakkında kısaca bilgi verile
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “C# 4.Ders: C# Express Edition”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bana c sharpla oto takip sistemi programı lazım ılgınızı ve yardımcı olmanızı beklıyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  anlaması güç ama anlatımı güzel olmus…..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ben hiçbirşey anlamdım normaldir 😀
  ben yeni başladım bu progrmacılık olayına nerden başlayabılırm oneırılerınız?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten güzel bir anlatım sergilenmiş. Teşekkürler SDN

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler. Çok güzel bir anlatım olmuş.

" C# 4.Ders: C# Express Edition konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere C# 4.Ders: C# Express Edition ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda C# 4.Ders: C# Express Edition ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "