Okunma

Çağrı Merkezleri Dernekleşti


28 Ocak 2009 Çarşamba 13:59
Çağrı Merkezleri Dernekleşti

Sektörün önde gelen şirketlerinden CMC, DHL, Finansbank, Global Bilgi, İKS, Koç Sistem, Metis, Vodafone ve Vodatech’in ortak girişimi ile kurulan Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD), sektörün gelişimini sağlamaya, faaliyet ve etki alanını genişletmeye yönelik güç birliği oluşturmayı hedefliyor.


Çağrı merkezleri ülkenin dört bir yanına yayılıyor.

Derneğin çalışmalarıyla ilgili bilgi vermek amacı ile düzenlenen basın toplantısında konuşan dernek başkanı Bahadır Pekkan; öncelikli hedeflerinin sektörü tanıtmaya yönelik olacağını belirtti. Global Bilgi’yi temsilen dernekte yer alan Bahadır Pekkan’ın dışında CMC’den Başak Soykan Hacıoğlu, Finansbank’tan Mehmet Akgün ve Vodatech’ten Bedri Yoru dernekte başkan yardımcısı sıfatıyla görev yaparken diğer dernek üyeleri Metis’ten Aslıhan Tan, Koçsistem’den Burçin Sözütok, İKS’den Yasemin Deniz Göç, Vodafone’dan Hamdi İnan ve DHL’den Nil Keskin Keleş olarak sıralanıyor.

Sektörün Beklediği Destekler

Toplantıda bir sunum yapan ÇMD Başkanı Bahadır Pekkan, sektörün beklentilerini ‘kaliteli insan kaynağı sağlayacak akademik eğitim politikalarının oluşturulması, telekom maliyetlerinin rekabetçi hale getirilmesi, teknolojik altyapının güçlendirilmesi ve teknopark benzeri yapıların oluşması, sektöre özel istihdam ve yatırım teşviklerinin sürdürülmesi, sektöre özel oluşturulacak bölgelerde ulaşım standartlarının yükseltilmesi olarak sıralıyor.

Sayılarla Çağrı Merkezleri

Dünyada yaklaşık 320 milyar dolarlık bir pazar oluşturan 119 bin çağrı merkezi, 8,4 milyon çağrı masası ve 11 milyon çağrı görevlisi bulunurken bu sayılar Türkiye’de 300 kadar irili ufaklı çağrı merkezi, 30 bin çağrı masası ve 35 kadar çalışan olarak sıralanıyor. Son beş yıllık dönemde 17.500 kişiye istihdam sağlayan sektörün hedefi 2013’te 65.000 kişiye ulaşmak.

Çağrı Merkezleri Nerelerde Var?

İstanbul bu listede başı çekerken diğer büyük şehirler Ankara ve İzmir takibini sürdürüyor. Son yıllarda kurumların sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında ülkenin diğer noktalarına da yayılmaya başlayan çağrı merkezlerinin bulunduğu şehirler Erzurum, Erzincan, Diyarbakır, Uşak, Sivas, Gümüşhane ve Yalova olarak listeleniyor.

:: Çağrı merkezlerinden birinde hiç çalıştınız mı?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çağrı Merkezleri Dernekleşti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    nereye başvuracagız acaba

" Çağrı Merkezleri Dernekleşti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çağrı Merkezleri Dernekleşti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çağrı Merkezleri Dernekleşti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "