Okunma

Çalınan Kimlik Bilgileri İle Ne Yapılabilir?


06 Nisan 2016 Çarşamba 16:00
Çalınan Kimlik Bilgileri İle Ne Yapılabilir?

Türkiye, dünyadaki en büyük veri sızıntılarından biriyle yüz yüze kalmış durumda. 2010 yılında 18 yaşını doldurmuş tüm kişilerin kimlik bilgileri, internete sızdırıldı.

Şu an yargı kararıyla, kimlik bilgilerini yayınlayan siteye erişim engellenmiş olsa da, bu hamle tehlikeyi azaltabilecek bir hamle asla değil. DNS değiştirme ve VPN gibi yöntemlerle pek çok iyi ve kötü niyetli kişi, 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bilgilerine ulaşabilecek.

Uyarı: Kimlik bilgilerim çalındı mı? Sitede yayınlanıyor mu diye merak edip, malum sitelere girmenizi tavsiye etmiyoruz. Tarayıcı üzerinden bilgilerinize kötü niyetli şahıslar erişebilirler.

Peki çalınan kimlik bilgileriyle neler yapılabilir? Bizleri neler bekliyor?

Durumun ciddiyetini anlayalım!

Türkiye’de 50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri internette yayınlanıyor. Çalınan bilgiler içerisinde TC Kimlik Numarası, Anne ve Baba adı, kısacası kimliğinizde olan tüm bilgiler.

Merkezî Nüfus İdare Sistemi‘ne kayıtlı ev adresiniz de maalesef çalınan bilgiler arasında. Peki, bu bilgilerle bizlere nasıl zararlar verilebilir?

Çalınan kimlik bilgileri, başımıza ne tür belalar açabilir?

Kötü niyetli bir şahıs, sizin hiç bir haberiniz olmadan işlemler yapması kolay değil. Fakat bu yapılmayacağı anlamına gelmiyor.

Örneğin operatörünüzün müşteri hizmetlerini aradığınızda sizlere sorduğu güvenlik soruları, bankayı aradığınızdaki güvenlik sorularının çoğu kimlik bilgisi üzerine. Sizin telefonla ilgili bilgilerinize erişebilen, yakınınızdaki insanların özellikle bu bilgilerle sizin adınıza pek çok işlem yapması olası.

Kötü niyetli biri sizin adınıza bir telefon hattı açtırabilir. Sizin adınıza kredi çekebilir ya da kendisinin alacağı krediye sizi kefil gösterebilir.

Sizin yerinize internet servis sağlayıcıdan hizmet açtırabilir. Bunun gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilir.

Tüm interaktif bankacılık işlemlerinde belli bir noktaya kadar sizin bilgilerinizle iş yapabilirler. Tabii bu işlemler için bazı ek bilgiler de gerekiyor.

Birinden kaçıyorsanız, ikametgâh adresiniz ortaya çıkmış durumda. İkametgâhınızı değiştirebilirsiniz.

16-04/06/kimlik.jpg

Fişleme bile yapılabilir

50 milyon insanın bilgileri çalınmış durumda. İnsanların dini, doğum yeri gibi pek çok bilginin yer aldığı bu bilgi hırsızlığı sonucunda, insanlar kötü niyetli örgütler tarafından fişlenebilir. 

Vatandaş ne yapmalı?

Dikkatli olmaktan başka yapacak pek bir durumumuz yok.

Yapılan işlemlerde mobil onaylama teknolojilerini zorunlu hale getirin. Ayrıca bu bilgileri elde eden ve sizi takip eden insanlar, mobil cihazlarınızı çalmayı da düşünebilirler. Mobil cihazınızı aldıkları an, çok ciddi belalar açabilirler.

O yüzden telefonunuz çalınırsa, verilerin kullanılamayacağı bir hale getirmeniz gerekiyor. Zor bir şifre ve parmak izi ikilisi belki biraz daha oyalayacaktır.

Şifreleri değiştirin

Doğum yılınız, gün ay yıl olarak biliniyor. Şifreleri artık doğum gününüz olarak yapmayın. Tuttuğunuz takımın yılı bile daha güvenli!

Kurumlar ve devlet ne yapmalı?

Acil bir şekilde kurumlar, güvenlik sorularını değiştirmeliler. Kimlik  bilgileri dışında doğrulama gerektirecek hususlar eklenmeli. 

Şu an operatörlerin ve bankaların çağrı merkezlerindeki sorulan güvenlik soruların hepsi, bu bilgilerle beraber manipüle edilebilecek seviyede.

Son söz!

Dünyadaki her işi, uzmanının yapması gerekir. Özellikle dijital arenada.

Profesyonel çalışanlarla, profesyonel algoritmalarla mantıklı ve global dayanakları olan güvenlik politikası oluşturulmalı. En önemlisi de bunları yapacak kişilerin profesyonel ve tarafsız bir şekilde seçilmesi.

Belki bir otobüsü ya da bir kurumu, o işin uzmanı olmayan birisi yönetebilir. Fakat dijital işlerde bu mümkün değil. Mümkün olmadığını da, dünyadaki en büyük veri hırsızlığını yaşadığımız Türkiye’de görebilirsiniz. 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

103 yorum - “Çalınan Kimlik Bilgileri İle Ne Yapılabilir?”

 1. Anonim dedi ki:

  yotubdaki videomu kaldırmak istiyorum fakat şifremi unutum olmuyo kitlenmiş diyolar e koruma diye bi site buldum 450 liaraya kaldrrz dedi ayrıca kimlik bilgilerimi istedi vermedim bilgilerimi ama videonun kaldırılmasınıistiyorum napabilirim yardım edebilirmisiniz .

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hocam Allahını seven biri bana yardım etsin az önce londondan bir adama kimliğimin ön yüzünü paylaştım acaba kötü bir şey olur mu

 3. SDN Okuru dedi ki:

  "Belki bir otobüsü ya da bir kurumu, o işin uzmanı olmayan birisi yö***** dusuncesinden siyrilmadigimiz surece basimiza bu sekilde daha cok olay gelecektir. Hayir kardesim bir otobusu otobus soforu olmayan biri yonetemez, bir kurumu da o kurumun faaliyet gosterdigi alanda uzman olmayan birisi yonetemez. Yonetirse nelerin oldugunu/olacagini gunumuz Turkiye orneginden cok rahatlikla anlayabiliriz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemizde hain çok ee haliyle sızdıracak adam da çok yerli silahları satacak adam da çok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ulkemiz ne kadar ilerde simdi daha iyi anliyorum kimligimle nasil kredi cekiyor nasil sirket aciyor nasil hat aliyor burda suclu varsa devlettir baskasi degil kanunlari degistirsinler

 6. SDN Okuru dedi ki:

  YSK Başkanı Sadi Güven, "İnternet sitelerinde yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler, siyasi partilere verdiğimiz veri tabanıyla uyuşmaktadır." dedi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  YSK Başkanı Sadi Güven, "İnternet sitelerinde yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler, siyasi partilere verdiğimiz veri tabanıyla uyuşmaktadır." dedi.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  çinliler fbi ajanlarını sızdırdı digital dünyada güvenlik diye bişey yok.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu olayı güvenliği arttırmak için fırsata çevirelim. yeni kimlik kartları muhteşem bir başlangıç mesela

 10. SDN Okuru dedi ki:

  hayvanat bahcesi muduru calisiyor:))

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Tc kimlerin elinde farkina varin bir gun tum turkiyenin elektirigi gider bir gun tum turkiyenin kimlikleri calinir biz bagimsiz bir devletiz degilmi hmmm ben de yuttum

 12. SDN Okuru dedi ki:

  hırsıza yol göstermek..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Tolga reyiz tarikat kur müridin olalım o som söz ne öyle 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ne diyor Dede Korkut?
  “Kahpe içerden olunca
  Kapı kilit tutmaz oğul!
  Halk içinde bozgunluk yapan
  Haindir oğul!”

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Milli silah projesini satarken yakalanan MKE Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, "devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerine sadakatsizlik" suçundan tutuklandı.

  Ne diyor Dede Korkut?
  “Kahpe içerden olunca
  Kapı kilit tutmaz oğul!
  Halk içinde bozgunluk yapan
  Haindir oğul!”

 16. SDN Okuru dedi ki:

  buna da şukur sadece kımlık bilgileri gitti. ya bide buna kullandıgımız telefon numaralarıda eklenseydi o zaman korkmamız gerekirdi, simdi sadece endişelenelim…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Kenyali bile dosyaya kolayca ulasabiliyor. Sitesi bile acildi. Yetkili merciler tabi engellemis siteyi, ama tor ile aciliyor.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Kapansin kapnsin hepsi kapansin Youtube facebook twitter whatsapp vb hepsi

 19. SDN Okuru dedi ki:

  hocam din yazmıyor yalnız bilgilerde eriştiğimden değillll deee

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Son söz tam oturmuş

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sorunun %50 oranında çözecek olay yeni kimliklerin , biran önce dağıtılması daha sonraki aşama bütün kurumlarda yapılacak işlemlerin parmak izi ile yapılması gerekiyor en azından bu taklit edilemez

 22. SDN Okuru dedi ki:

  2023 te İnşallah düzelicek her şey, yersen 🙂

 23. SDN Okuru dedi ki:

  e devlet şifresini alın ***** cidden güzel bir hizmet buradan mahkeme sorgulama ehliyet ceza arac ceza üzerinize kayıtlı mobil sabit hat sayısına araç sayısına belediye su borcu falan sorgulayın bankalardan çekilen kredi vb bilgiler için ise findeks kredi notu öğrenin burada kullandığınız kredi kartından kredi kartı borcuna sayısına kullandığınız kredilere ve hatta kredi türleri ile bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz eğer bilginiz dışında işlem varsa zamanında geç kalmadan gerekli yerlere başvuruda bulunabilirsiniz.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  sitedeki kodlar hacklenmiş nasıl yapıldığı bile yazıyor ama kim okuyacak değil mi….

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bence google amcanin bir süre kaptilmasi gerekiyor sorun duzeltildiği zaman tekrar açilir en iyi çozüm bu bence

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Yazının son sözünü okullarda ders olarak okutulmalı. Bu ülkenin en büyük sorunu yandaşlık. İşinin ehli insanlar yerine bizden olsun kafası resmen çöküş yarattı. Bu olay bir başka ülkede olsa yeryerinden oynar. 50 Milyon kişinin bilgileri ki kimi arattıysam çıkıyor hepimiz büyük bir risk altındayız. Her türlü dolandırıcılık yapılır. Acilen yeni kimlik numaraları verilmeli.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Allaha emanet yaşıyoruz.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Malesef herkes kendi yakini kariyor torpil siz anladiniz oyuzden de isin ehli olmayanlar yuzunden oluyor bunlar…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  SIKINTI YAPMAYIN SİKİNTİ YOK..

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Tolga Cem Küçükyılmaz, TÜBİTAK başkanı yok… Hatta ve hatta Cumhurbaşkanı yapılsın!

 31. SDN Okuru dedi ki:

  YSK'dan hagi parti sızdırdı acaba bu verileri? Aklımda bir şüpheli var ama, neyse çıkar kokusu…

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Anne kızlık soyadı yerine başka birşey kullanalım.
  Mesela görümcesinin, dıdısının kızlık soyadı falan?

" Çalınan Kimlik Bilgileri İle Ne Yapılabilir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çalınan Kimlik Bilgileri İle Ne Yapılabilir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çalınan Kimlik Bilgileri İle Ne Yapılabilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "