Okunma

Camda Çalışan Fare


27 Ağustos 2009 Perşembe 09:04
Camda Çalışan Fare

Logitech, bilgisayar farelerini daha önce hiçbir farenin gitmediği bir noktaya götürdü. Logitech Darkfield Lazer İzleme teknolojisi ile farenizi saydam cam ve çok parlak yüzeyler dâhil olmak üzere hemen hemen her yerde kullanabilirsiniz. Logitech, bu yeni teknolojiye sahip fareleri tam boyutlu Mouse Logitech Performance MX ve kompakt tasarımlı notebook faresi Logitech Anywhere MX‘i piyasaya sundu.

Logitech tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre insanların yüzde 40‘ı evlerinde cam bir yüzeye sahip. Dizüstü bilgisayarların daha fazla popüler olmasıyla birlikte sürekli hareket halinde olan insanlar artık granit veya lake gibi parlak, ve sıradan fareleri izleme kapasitesini zorlayan birçok yüzeyle temas kuruyor.

Cam Engeller Yıkılıyor

1980’lerde bilgisayar farelerinin geliştirilmesine öncülük eden Logitech, insanlarla onların dijital dünyaları arasındaki bu yaygın arabirimi sürekli iyileştirerek, fare teknolojisindeki neredeyse tüm yeniliklere imza attı. Logitech, lazer izlemeden yüksek hızlı kaydırmaya (hyper-fast scroll) ve Tak – Unut Nano receiver‘a kadar insanların bilgisayar kullanma deneyiminden daha fazla yararlanmasına yardımcı olacak yollar yarattı.

Logitech, bu yeniliklerin sonuncusu olarak, mouse’unuzu istediğiniz zaman istediğiniz yerde kullanmanıza imkân veren Logitech Darkfield teknolojisini geliştirdi.

Bildiğimiz lazer izleme teknolojisi, farenin sensorunun çalıştığı yüzeyin dokusal detaylarını algılaması üzerine kurulu bir teknoloji. Bir yüzeyde ne kadar çok bozukluk varsa, sensor, hareketi doğru bir şekilde ölçmek için kullanabileceği referans noktalarını o kadar daha kolay tanımlıyor. Ancak cam gibi yüksek kayganlık özelliği gösteren yüzeyler neredeyse tamamen düz olduğu için sıradan bir lazer farenin algılayacağı yeterli detayı sunmuyor.

Logitech Darkfield, cam yüzeyde izleme yapmak için (en az 4 mm. kalınlığında), yüzeydeki dokuyu izlemek yerine bu yüzeylerdeki mikroskobik parçaları ve mikro-çizikleri algılamak üzere dark field (karanlık alan) mikroskobisini kullanıyor. Tıpkı bizim gece karanlık gökyüzünü ve yıldızları gördüğümüz gibi, farenin sensoru de camın yüzeyini parlak noktalarla (toz) dolu karanlık bir alan olarak algılıyor. Sensör de, bu noktaların yani tozların hareketini yorumlayarak farenizi tam olarak nereye hareket ettirdiğiniz algılıyor.

Logitech Performance Mouse MX, Logitech Anywhere Mouse MX

Bu yeni teknoloji hem tam boyutlu fare Logitech Performance Mouse MX‘de hem de kompakt boyutlu notebook faresi Logitech Anywhere Mouse MX‘de bulunuyor. Her iki fare dijital dünyanızı kontrol etmenizi sağlamak için tasarlandı. Bunun yanı sıra İki fare de uzun dokümanlar arasında hızla dolaşmanıza imkân veren yüksek hızlı kaydırma özelliği (hyperfast scroll) ile listeleri, fotoğrafları ve slayt gösterilerini dikkatli bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan click-to-click (klikli) modu sunuyor.

Tam boyutlu Logitech Performance Mouse MX ile işinizi halledecek güce sahipsiniz. Logitech Performance Mouse MX’in oyuk, sağ ele uygun şekli ihtiyacınız olan konforu sunuyor. Esnek mikro USB şarj sistemi, farenizi kullanırken bile bilgisayarınızdan şarj edebilmenizi sağlıyor. Veriminizi arttırmak için tasarlanan kişiselleştirilebilir dört adet başparmak tuşu uygulama değiştirme ve zumlama gibi en önemli kontrollerinizi parmaklarınızın ucuna getiriyor. Logitech farelerinde bir ilk olan (yazılım ile etkinleşen) güce duyarlı side-to-side (yan) kaydırma özelliği ile Logitech Performance MX Web sayfalarında hızlı bir şekilde dolaşmanıza da imkân veriyor.

Logitech Anywhere Mouse MX, kompakt boyutu sayesinde sizin çalıştığınız her yerde o da çalışıyor ve seyahat kılıfıyla, farenizi taşırken koruyabiliyorsunuz. Logitech Anywhere Mouse MX‘in konturlu şekli birçok ele doğal bir şekilde oturuyor, başparmağınızın ulaşabileceği bir noktada konumlanan ön ve arka butonlar, Web’de verimli bir şekilde dolaşmanıza yardımcı oluyor.

:: Ürün hakkındaki düşünceleriniz buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Camda Çalışan Fare”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu yeni bir şey değil ki… A4tech in Run On Shine serisi yıllardır bu özelliğe sahip. kendimde 2 yıldır kullanıyorum.

" Camda Çalışan Fare konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Camda Çalışan Fare ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Camda Çalışan Fare ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "