Okunma

Çanakkale 1915’in Çekimleri Başlıyor


18 Mart 2012 Pazar 14:00
Çanakkale 1915’in Çekimleri Başlıyor


Çanakkale 1915, 18 Ekim 2012’de vizyona girecek.

Geçtiğimiz aylarda vizyona giren Fetih 1453 filminin rekorlar kırmasının ardından, yapımcıların gözü açıldı denebilir. Hatırlarsanız Türkiye’nin en çok izlenen filmi olmayı başaran Recep İvedik’in rekoru, Fetih 1453 ile birlikte el değiştirmişti.

Yapımcılar da bu konuya özellikle eğilmeye başladılar. Aslında geç bile kaldılar. Şimdi sırada Çanakkale 1915 adlı yapım var. Oldukça yüksek bir bütçeyle hazırlanmaya başlanan yapımın özel efektleri için bir stüdyo dolusu insan da şimdiden çalışmaya başlamış.

Ünlü tarih romanları yazarı Turgut Özakman tarafından yazılan Diriliş – Çanakkale 1915 romanından da faydalanılacak. Hatta kitap beyazperdeye aktarılıyor bile denebilir. Yönetmenliğini ise Yeşim Sezgin üstlenmiş.


Turgut Özakman’ın Diriliş- Çanakkale 1915 romanı sinemaya uyarlanıyor.

Çanakkale 1915‘in çekimlerine bu mayıs ayında başlanacağı ve 18 Ekim 2012’de vizyona girmesi için yoğun çaba sarfedileceği söyleniyor.

Umuyoruz ki tarihimizi iyisiyle kötüsüyle gerçekçi bir şekilde yansıtan, özel efekt konusunda masraftan kaçırılmamış ve üzerinde emek harcanmış bir film olacaktır. Tarihin hakettiği değer de tam olarak budur.

:: Çanakkale 1915 sizce nasıl bir film olacak? Yeni rekor Çanakkale destanı ile kırılabilir mi?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Çanakkale 1915’in Çekimleri Başlıyor”

 1. deatmania dedi ki:

  Umarım güzel bir şey çıkar ***** göreceğiz.

 2. watchers dedi ki:

  şöyle düşünelim 6 ayda ortaya nekadar güzel bir yapım çıkabilir siz düşünün the hobbit diye tamamen sanallığa dayalı bir film yapılıyor ve yapımı yaklaşık olarak 2 sene sürüyor bizim gerçek tarihimizden alıntı bir film 6 ay gibi kısa bir sürede yapılıyor yinede peşin hükümlü olmıyayım ama ben pek ümitli değilim

 3. Karargaht dedi ki:

  Filmde tarihsel hata çok aza indirgenebilir ancak bende 8 hafta yüzünden yani çok da emek harcanılamayacağından görsel olarak çok şey beklemiyorum, şimdilik.. .

 4. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  Turgut Özakman; tarihimizi en iyi aktaran yazarlarımızdandır. Yazarımızın eseri ile yakından ilgileneceğini ve iyi bir film olacağını tahmin ediyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  güzel proje zamanı geldide geçiyor bile..ancak sadece turgut özakman kitabından senaryolaştırılması yanlış..
  bütün kaynaklar değerlendirilmeli.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Destekliyoruz. Tarihimizi yansıtsın gençlere örnek olsun. İnşallah hakkını verirler. Her türlü desteğin geleceğine eminim..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Filmler güzel ona lafım yok da, isimleri berbat arkadaş. Yok Fetih 1453, yok Çanakkale 1915… Msn adresi alır gibi film ismi üretiyorlar. Yaratıcılık sıfır.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  inşallah fetih 1453 ile rekabete girmezler sonuçta fetih 1453 her kesimin izlediği ve desteklediği bir film. turgut özakman tarafsız yazı ve kitap yazamadığı için umarım o kitaptan uyarlanmaz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  çanakkale zaferini peter jackson çok çekmek istiyodu keşke onunla beraber bir film yapılsa. LotR tarzında bir film olurdu ve çok ses getirirdi diye düşünüyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  18 Ekim 2012’ye yetiştirmek istiyolarmış.Bu kadar kısa sürede yapılacak filmin kalitesi ***** 1453 için Faruk AKSOY yıllardır çalışı***** gelmemeli bence,yoksa hikayaye yazık olacak.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Filmlere lafım yok da, isimlerini şöyle msn adresi alır gibi yapmasalar daha bi güzel olurdu sanki.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda tarihimizi gençler çok daha iyi bir şekilde öğrenme fırsatını yakalayabilecekler.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun…devamını bekliyoruz herzaman da destekleyeceğiz,kaliteli ,tarihimizi dünyaya duyuran filmler ***** devamı gelir,holywod yapımı , taraflı,sahte kahramanlık filmlerden bıktık artık

 14. SDN Okuru dedi ki:

  inşallah multiyüzyılvari sahneler yer almaz.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  milli davamızı, ulusal bütünlüğümüzü yansıtan filmleri destekliyorum.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi fetih 1453 türk sineması için bir çığır açtı diyebiliriz.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  yavaş yavaş hollywood tarzı filmler geliyor sevindim 🙂

" Çanakkale 1915’in Çekimleri Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çanakkale 1915’in Çekimleri Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çanakkale 1915’in Çekimleri Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "