Okunma

Çanlar Tabletler İçin Çalıyor!


26 Kasım 2014 Çarşamba 09:00
Çanlar Tabletler İçin Çalıyor!

2010 yılında ilk nesil iPad‘in tanıtılmasının üzerinden yaklaşık 4.5 yıl geçti. Bu zaman diliminde büyük oranda iPad‘in belirleyici olduğu tablet pazarında birçok marka birçok farklı model ile yerini aldı. Başlangıçta kimilerince burun kıvrılan ve başarısız olacağı düşünülen tabletler, henüz yolun başında rüştünü ispatladı ve tüketiciler tarafından ilgi gördü.

Büyüme yüzde 7’de kaldı

Buna rağmen, değişen pazar koşulları tabletleri de etkilemiş görünüyor. PCWorld sitesinin son haberi, tablet pazarında bir süredir hissedilen durgunluğu daha da açığa çıkardı. IDC verilerine göre, 2014 yılında pazarda sadece yüzde 7.2 oranında büyüme gerçekleştir. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 52.5 olarak kayda geçmişti.

14-11/26/maxresdefault-newsss.jpg

iPad’te dramatik düşüş

Tablet pazarındaki durgunluktan en büyük payı da iPad aldı. Erken tahminlere göre, iPad satışları bu yıl sonunda 64.7 milyona ulaşacak. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yüzde 12.7’lik bir düşüş demek. Tablet pazarındaki duraklamanın en büyük nedeni ise “phablet” olarak anılan büyük ekranlı akıllı telefonlara duyulan ilgi. Phabletlerin giderek popülerleşmesi doğrudan tablet pazarını etkiliyor. Bakalım önümüzdeki yıl pazar nasıl şekillenecek?

:: Tercihiniz phablet mi tablet mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Çanlar Tabletler İçin Çalıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Evde masaüstü ve dizüstüyü kaldırdım. İpad her türlü işimi görüyor. Oyun oynamak istersem zaten konsol da oynuyorum.

 2. htc2014 dedi ki:

  oyun ýcýn tablet gereksýz bence de tablet týcarý sýrketler ve kurumsal satýcýlar ýcýn uygun z1c ýle lýg tv dahýl tum lýglerý full hd ýzlýyorum bý mhl kablosu aldým mý iþlem tamam pc dede yayýnlar hd

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Alakasi yok bence konusulankarin isin ozeti su tablet piyasasi durakladi neden, cunku cogu insanin evinde tablet var. bir ust modelide cogu insan almak istemiyor, cunku zaten ipadlerin sarji 10 saat gidiyor yaklasik. Telefon gibi surekli elinizde olmadigi iciin surekli sarj derdi yok. Fotograf sik cekilmedigi icin aaa kamera 20mp bunu aliyim derdi yok. Oyun kisminda zaten ipadler son cikan tabletin 2-3 versiyon eskisine kadar pek sikinti cikartmiyor. Yani piyasanin doymasi normal. E birde phonetabletler cikti ki bence gereksiz zamaninda heves edip buyuk ekran diye note 2 almistim. Ipad minimde vardi. Cebinizde kocaman cihazi tasimak pek akillica degil bence ve daha sonra kim buyuk cihaz aldiysa note 3 falan fis mekan cevremde herkes sonraki cihazini kucuk almaya karar verdi. En baba buyuk ekranli cihazida alsaniz sarji anca 1 gun gidiyor(yani asla tablet olarak kullanamazsiniz). Ama ipadde oyle degil. Yatakta veya koltukta uzanirken var mi ipad gibisi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bir ara netbooklar vardı tabletler geldi netbook öldü

 5. ConfickerBelasi dedi ki:

  benim takoz gt-s5360 24 saat 320x240p 30 kare sn mp4 video çekebiliyor vakti zamanýnda 5mp kodak v530 almýþtýk oda 320x240p 30kare sn. çekiyor…

 6. LittleMonster dedi ki:

  Pazar tablete doydu ve kullanýcýlar tabletlerini telefonlar kadar sýk deðiþtirmiyor
  Bunun yanýsýra phablet segmentide tabletlerin satýþlarýna ciddi anlamda etki ediyor
  Bu iþ biraz akýllý telefon kameralarýnýn geliþmesinden dolayý compact makinelerin satýþýný azaltmasýna benziyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  tablet hiç hoş değil evde kullanacaksan laptop, dışarda kullanım için de akıllı telefon

 8. sdelta dedi ki:

  Çocuklar tablet için çalýyorlar diye okudum :S Uykusuzluktan sanýrým… iyi geceler

 9. Aretios dedi ki:

  daha dur zamanla nelerýn papucu dama atýlacak

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Galaxy note4 varken kim neylesin tableti.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bence tabletler tamamen yok olmayacak. İşletim sistemleri dizüstüler gibi profesyonel olup yine duracaklar. Phabletler ise ekranları çok büyük telefonlar oldukları için artık onların sonu gelecek.

 12. ConfickerBelasi dedi ki:

  dark evo 3g m7220 var yatýyor servisi kazma çýktý zatenbir mikro usb deðiþtirmekten acizler gene bozuldu…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  çocuklar için alınmaya devam edilir merak etmeyin. orta direkte ben tableti olmayan çocuk görmedim.

  veletlerin yeni atarisi.

  bir de konuyla alakası yok ama şu mindcraft’ta ne buluyorlar ben anlamadım. ne görsellik var ne yarış ve araba ne gol !! çocukları anlamak cidden çok zor ya.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  @eSa zaten tablet boyutlarında pc mevcut. Windows surface pro lar bunun için zaten.

 15. topalsolucan dedi ki:

  aldýk ipad’i evde yatýyor öyle. tablet sadece tatilde iþe yarýyor. evde hiç bir iþe yaramýyor.

 16. sdelta dedi ki:

  Bana bu olay saçma geliyor. Telefon ekraný 3,5" dahi olsa insanlar telefon ve tablet seçeceklerse gider telefon alýrlar, çünkü taþýnabilirlik çok yüksek. Tablet satýþlarýný çok düþüreceðini düþünmü***** />

  Elinde 3,5" – 4.7" telefon olan biri gider iPad mini alýr. 5,5" telefonu olan biri de gidip iPad Air alýr. (Apple örnek verdim Samsung içinde aynýsý geçerli bence.) Anca 6" ve üzeri telefonlar etkiler ki o kadar büyüðünü de pek çok kiþi almýyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bence phablet hiçbir zaman tabletin yerini ***** inçlik telefonda oyun oynamak ve film izlemekle 8 inç tablette aynı şeyleri yapmanın keyfi bir olur mu?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  GEÇEN ELİME AYPEDİ ALDIM NE YAPACAĞIM BEN BUNUNLA DEDİM YERİNE GERİ KOYDUM

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Tabletlerin iş dünyasındaki yeri doldurulamayacak hale geldi tabi mini tabletler değil genelde büyük boylar tercih ediliyor. Sadece iş dünyasına bile satış yapsa ayakta kalırlar. 199 TL ye satılan berbat tabletler tabiki ölecek ama 20 inç ekranlı tabletlerden iPad den (mini değil mini çocuklar için) Galaxy Note serisi tabletlerden phablet için vazgeçen olmaz

 20. SDN Okuru dedi ki:

  koca koca tabletleri kim alır zaten. en iyisi zenfone 6 note 4 cihazlarlar
  kullanmak.

 21. acer dedi ki:

  Tablet ipad tir. Bir þeyin minisini de sevemedim.

 22. ÝSS dedi ki:

  Zaten Note 3 – 4 , Asus Zen Phone 6, Huawei Ascend Mate gibi modeller piyasaya sürülünce o tür tablet gereksinimi de ortadan kalkmaya baþladý haliyle. Ayný iþleri akýllý Phablet telefonlar yapabiliyorken ekstra masrafa gerek yok.

 23. 7.43 dedi ki:

  Tabletlerin ilk yýllarýnda masaüstü bilgisayarlar, hatta dizüstü bilgisayarlar yok olacak gibi öngörülerde bulunanlar çýkmýþtý. Þimdi merak ediyorum ne düþünü***** />
  Fare gibisi var mý ya, ya sað týklama gibisi? Yani teknoloji buysa en iyisi masaüstü bilgisayardýr.

 24. honline dedi ki:

  Duraklamaya girer tabiki hemen hemen herkezin evinde bir tane tablet hurdasý bulunmakta %70 ekraný kýrýk geriye kalan %30 un ya þarz soketleri kýrýk bozuk yada android denilen uyduruk yazýlým açýlmýyor yada uygun rom yok

 25. technomind dedi ki:

  Kesinlikle tablet olayýna bende ýsýnamadým, bir türlü alýþamadým. Þimdi ise on numara beþ yýldýz akýllý telefon kullanýcýsýyým

 26. pesimist dedi ki:

  Bir tablete bir de dizüstü bilgisayara alýþamadým, sevemedim.

 27. eSa dedi ki:

  Cebindeki telefon ile tamamen ayný sisteme sahip olup da, telefon olarak kullanýlmayan bir mobil cihaz. Extra yük oluyor maalesef.

  Bunun yerine bunun boyutlarýnda bir pc olaydý keþke.

 28. edox dedi ki:

  Bir zamanlar pcye rakip gösterirlerdi

" Çanlar Tabletler İçin Çalıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çanlar Tabletler İçin Çalıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çanlar Tabletler İçin Çalıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "