Okunma

Canlı Yayında Rezil Olanlar


17 Nisan 2010 Pazartesi 11:45
Canlı Yayında Rezil Olanlar

Teknoloji ve bilgisayar dünyasında her firma kendi ürününün rakiplerinden çok daha iyi ve çok daha kullanışlı olduğunu iddia eder. Piyasaya sürülecek her yeni üründen önce, onlar için yapılan tanıtımlarda en yeni özellikler, düzenlenen basın toplantılarında büyük bir gösteriyle tanıtılır.

Ancak her şey, her zaman istenildiği gibi gitmez. Planlandığı gibi çalışmayan cihazlar ya da yazılımlar, şirketlerin bir numaralı isimlerini zor durumda bırakır. 

Bu resimdekini tanıdınız mı?

Sadece bunlar değil, yüzlerce kişinin izlediği tanıtımların dışında, önemli konferanslarda kürsüye çıkan konuşmacılar, bazen öyle şeyler yapar, öyle şeyler söyler ki, kendilerini rezil rüsva ederler.

İşte bu olaylar arasından en öne çıkanları, videolarıyla beraber sizler için derledik. Bakın kimler, yüzlerce izleyicinin önünde nasıl rezil olmuş.

Ne dediği anlaşılmayan hacker

#http://video.shiftdelete.net/y/b11baf19db688cb38dcf46fe78861fe8.flv#

Fransız siber güvenlik uzmanı Jeroma Athias’ın FrHack konferansında yapmış olduğu konuşma, kendini rezil etmeye en güzel örneklerden biri.

Çok az İngilizce bilen Athias’ın yaptığı konuşmadan hiçbir şey anlaşılmaması bir yana, sunumda gösterilen slaytların hem basit, hem de saçma sapan olması, ünlü güvenlik uzmanını izleyicilerin gözünde yerin dibine soktu.

Asimo ve merdiven

#http://video.shiftdelete.net/y/c7eb5c0810fdc2a8bab8d415e7165689.flv#

Honda’nın geliştirdiği Asimo’yu birçoğunuz biliyordur. 2006 yılında Asimo ile yapılan bir gösteri, Honda yetkililerinin komik görüntüler vermesine neden oldu.

Sunucu tam da Asimo’nun yürümek dışında merdiven de çıkabildiğini anlatıyordu ki, Asimo yürürken önüne bakması gerektiğinin dersini çok kötü bir şekilde aldı.

Project Natal’ın olağanüstü hareketleri

#http://video.shiftdelete.net/y/fc43bb4cd827cac158e5b7f11957046a.flv#

Microsoft’un XBOX 360 için geliştirdiği yeni kontrol sistemi Project Natal, hiçbir cihaz kullanmadan oyun karakterlerini yönetmeyi vaat ediyor.

Microsoft’un Natal için yaptığı tanıtımlardan birinde yaşanan olay, sunumu yapan kişiyi rezil etti. Adamın yaptığı hareketler yerine, bir insanın yapmakta zorlanacağı şeyler yapan avatar, sunucunun zor duruma düşmesine yol açtı.

Bill Gates ve mavi ekran

#http://video.shiftdelete.net/y/0c47c040f3965d55b1b180b69714a3b5.flv#

Windows kullanıcılarının en sevmediği renk mavi olsa gerek. Windows 98′in CNN’de canlı olarak yapılan tanıtımında yaşanan mavi ekran hatası, hem sunucuyu, hem de yanında bulunan Microsoft CEO’su Bill Gates’i zor durumda bıraktı.

Bill Gates mavi ekrandan sonra “Windows 98’i bu yüzden daha piyasaya sürmedik.” dese de yaşanan olay, izleyicileri kahkahalara boğdu.

Yine Windows, yine hata

#http://video.shiftdelete.net/y/a6fdf225bed7078c777cd4ce9f27e1fb.flv#

Dünyanın en popüler işletim sistemi olan Windows, sahip olduğu özelliklerle olduğu kadar hatalarıyla da ünlü.

Windows’un en sürümü olan Windows 7 de hatasız değil. Japonya’da yayınlanan bir bilgisayar programında Windows 7′nin dokunmatik ekranlarla ilgili özellikleri tanıtılıyordu ki, sunucu amca parmaklarına tepki vermeyen Windows karşısında ne yapacağını şaşırdı.

Apple sunumları

#http://video.shiftdelete.net/y/eb3e97e1825e936aadf6523c0f0ae6a4.flv#

Sunumlarda hatalarla boğuşan bir tek Microsoft değil elbette. Teknoloji dünyasının devlerinden Apple da düzenlediği tanıtımlarda yaşadığı talihsizliklerle ünlü.

Steve Jobs ve ekibinin tanıtımlarda yaşadığı zor anları bir araya getiren bu videoda en çok duyacağınız şey “Şimdi çalışmıyor ama çalışırken çok iyi.” sözü olacak.

:: Bu videolar içinde, en çok rezil olan sizce kim?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


yazarFerit Çelik

Ferit, henüz MIS öğrencisi ziyadesiyle editör. Elimden her iş gelir kalıbının sonuna specialist eklemiş bir meraklı olan Ferit, eski Apple teknisyeni ve IBM stajyeri.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Canlı Yayında Rezil Olanlar” üzerine bir yorum

  1. alper4850 dedi ki:

    keşke videolara altyazı ekleseydiniz… yoksa konuya 8. sayfa da mi eklemeli??

Yorum yazın

Geri bildirim