Canon deklanşör düğmesini kaldırıyor!


21 Aralık 2020 Pazartesi 07:30
Canon deklanşör düğmesini kaldırıyor!

Fotoğraf makinesi denildiğinde akla gelen isimlerden biri olan Canon, radikal bir patent ile karşımıza çıkıyor. Canon News tarafından paylaşılan patent başvurusunda Canon, deklanşör düğmesi yapısı için değişiklik yapacak gibi duruyor. Telefonlardaki pek çok yapı yıllar içinde defalarca kez tasarımsal olarak değişim geçirdi. Söz konusu fotoğraf makineleri olduğunda ise deklanşör yapısı neredeyse hep aynı kaldı.

Canon, deklanşör düğmesi için bir patent aldı

Japonya merkezli kamera ve optik ürünler şirketi Canon, deklanşör tarafında değişiklik içeren bir patent başvurusu yaptı. Bu başvuruya göre, fiziksel bir deklanşör yerine Canon, dokunmatik bir yüzey kullanmak istiyor. Hatta bu yeni deklanşör, dokunmatik bir yüzeyde yer aldığı için menüler arasında gezinmeyi de kolay hale getirecek.

Fotoğraf makineleri için oldukça farklı bir atılım olarak görülebilecek bu patent, ilerleyen yıllarda yaygın bir kullanıma dönüşebilecek mi göreceğiz.

Canon deklanşör düğmesi yapısı

Patent görsellerinde deklanşör, dokunmatik alana sahip bir yapıda görülüyor. Dokunmatik yüzeyde deklanşör dışında pek çok şema da yer alıyor. Bu noktada tek ekran ile hem menü kontrolü hem de bazı ayarları yapmak mümkün olacak.

Canon deklansor dugmesi yapısı-00

Söz konusu dokunmatik alan farklı kaydırma türlerini algılayabildiği gibi aynı zamanda parmağın yaptığı baskıyı da algılayabiliyor.  Patent başvurusu gösteriyor ki farklı yapıda bir cihaz karşımıza çıkabilir. DSLR yapıda olması beklenen fotoğraf makinesinin, deklanşör düğmesinin kaldırılması, su geçirmezlik özelliğinin eklenmesi noktasında avantaj sağlayacağı vurgulanıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yok bee tutar mı tutmaz mı bilemiyorum ama o hissiyatı vermeyeceği açık ara belli bu yüzden bence gereksiz. İlla da her şeyde değişiklik olması gerekmiyor. Ne kadar çabuk sıkılıyorlar her şeyden.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Canon fotoğraf makinesi devri bitti. boşuna uğraşma

" Canon deklanşör düğmesini kaldırıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Canon deklanşör düğmesini kaldırıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Canon deklanşör düğmesini kaldırıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  2. 2 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  3. 3 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  4. 4 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  5. 5 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  6. 6 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  7. 7 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  8. 8 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  9. 9 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  10. 10 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!