Okunma

Canon Kaç SLR Makine Sattı?


21 Aralık 2007 Cuma 22:00
Canon Kaç SLR Makine Sattı?
Canon’un dediğine göre kendisi ilk SLR makinesini ürettiğinden bu yana tam tamına otuz milyon tane (burada sıfırları atmıyoruz) SLR makine satmış durumda. Bu makinelere son birkaç yılda satışlarında patlama yaşanan dijital SLR makineler de dahil. Artık kaç tane Canon markalı lens sattı, bu konuda bir fikrimiz yok.

SLR de Ne Ola ki?

SLR, açılım olarak "single lens reflex" yani Türkçe anlamıyla tek mercek yansıtmalı anlamına gelen bir fotoğraf makinesi türüdür. Bu fotoğraf makinelerinde fotometrik ölçümler (çağdaş makinelerin hepsinde), çekimden önce gördüğünüz sahne ve pozlama mekanizması (filme veya sayısal görüntü algılayıcıya) tek bir lens üzerinden çalışır. Bunun getirisi, pozlamayı yaparken gördüğünüz sahneyi bire bir (en iyi makinelerde bakaçlarda %99’un üzerinde çerçeveleme oranı vardır) yakalayabilirsiniz ve farklı bakaç sistemlerinde olduğu gibi görülen ve çekilen arasında fark yaşanmaz. Ayrıca lens üzerinden yapılan fotometrik ölçümler, artık filmli makinelerde ve mercek sistemlerinde bile çok gelişmiş devreler kullanıldığı için netleme ve pozlama ayarında çok daha isabetli sonuçlar verir.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Canon Kaç SLR Makine Sattı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    alanlardan bırıde benım:)

  2. SDN Okuru dedi ki:

    İyi rakam ne diyelim!!!

  3. SDN Okuru dedi ki:

    🙂 eğer o rakam doğru ise nikon 50 milyon satmış demektir.. editör arkadaştan rica etsek öğrense gerçek rakamı nikon için de.. nikonun d40 d70 d100 d200 modelleri amatörlerin bile elinde…. canonun back ünitesi kullanan bir makinesi çok üstün. oda 10-15 bin dolarların çok daha üstünde maalesef..

" Canon Kaç SLR Makine Sattı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Canon Kaç SLR Makine Sattı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Canon Kaç SLR Makine Sattı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "