Okunma

Canon mu Nikon mu Daha İyi?


04 Ocak 2016 Pazartesi 12:00
Canon mu Nikon mu Daha İyi?

Fotoğraf makinelerine ilgi duyan taraflı/tarafsız her bireyin, hayatında bir seçim yapmak zorunda kaldığı, iki yandan birini seçmek zorunda bıraktığı bir durum söz konusudur. “Canon mu, Nikon mu?” şeklindeki nesnel yanıtı olamayan soruya bir yorum niteliğindeki incelemeye göz atalım.

Canon ve Nikon. Japonya çıkışlı iki fotoğraf makinesi markası devi. Vizörlerinden, merceğine kadar birçok noktadaki ayrılıklarına yegane olarak yer vermeyerek, teknolojinin bu nimetini sonuna dek sevenlerin gözündeki değerlerine de değinmeden edemedik.

Son cümlede bazında ifade ettiğimiz üzere, teknik özellikler öncesinde kullanıcı bakışları üzerinden alınan değerlendirmeler durumlara açıklayıcı bir boyut katabiliyor.

1- Hangisi daha ağır?

1937 yılında Tokyo’da kuruluşu gerçekleşen Canon, değişken modelleri göz ardı etmeksizin, piyasada görünmesi 20 yıl öncesine dayanan Nikon’a nazaran ağırlık bağlamında daha hafif bir görüntü çiziyor.

Başta mercek olmak üzere, sonradan ilave yapılabilecek envanterler haricinde, saf makine ağırlığı bazında, Canon biraz daha kullanışlı olarak betimleniyor.

16-01/04/canon-mu-nikon-mu.jpeg

2- Döneme verdikleri tepki

Yalnızca fotoğraf makineleri ile sınırlı kalmaksızın, teknolojinin her alanında aletler üreten firmaların, bulundukları günün şartlarına göre aldıkları tutum çok değişkenlik gösterebiliyor.

Bu bağlamda, söz konusu yenilikçi-tutucu olarak ortaya çıkan ayrımda, Canon yeniliklere, dönem bazında eklenen yeni özellikleri makinelerine katmakta daha rahat davranırken, Nikon sahip olduğu geleneksel kavrama sahip çıkma yolunu koruyor.

Aynı paraleldeki tercih sonucunda, Canon cihazlarının şeklinde de daha fazla değişkenliğe gidebilirken, Nikon sadeliği muhafaza etmekle yetiniyor.

16-01/04/canonn.jpg

3- Detaylar

Her geçen gün değişen, gelişen özellikler kapsamında, gittikçe karmaşık bir yapıya sahip olması bakımından, birçok detayı bünyelerinde barındıran makinelerin varlığında, Canon ve Nikon bu konuda da ayrılık gösteriyor.

Nikon, kullanıcıların daha fazla ihtiyacına cevap verme işlevini ortaya koyabilen detaylara çağdaşından daha fazla önem verirken, Canon biraz daha basit bir yapı ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Detayların fazla veyahut az olmasının kullanıcı isteklerine, cihazın kullanımına olan etkilerinin tartışıldığı bir ortamda hangisinin öne çıktığı bilinmez. Ne de olsa, birçok konudaki tartışmaların kesin cevabını veremediğimiz gerçeği halihazırda ortada.

16-01/04/nikon-d5500.jpg

4- Dışarıda ve ev ortamında hangisini tercih etmeliyim?

Profesyonel düzeyde fotoğraf çeken insanların sahip oldukları en mühim sorun kapsamında, var olan iç-dış mekan çekimlerinde hangi markanın tercih sebebi olacağı yönündeki soruya net bir cevap verilebildiği söylesek yanılmış olmayız.

Gerekse teknik özellikler, gerekse de kullanıcı tepkilerinin geneli göz önüne alındığında Canon’un iç çekimlerde, ev ortamında kullanılması önerilirken, Nikon’un dış çekim adı altındaki, dış mekandaki her alanı kapsayan alanlarda öne çıktığı belirtiliyor.

16-01/04/canon-doga-1451879719.jpg

5- Fotoğraf çekmek bir sabır işi midir?

Fotoğraf çekimi eylemindeki son aşamayı oluşturan deklanşöre basma anında, markalar birbirinden çok ayrılan bir tepkiye sahip olarak gözüküyorlar.

Canon fotoğraf çekimi anında bazen netliği beklemeksizin, anındalık hızında bir tepki verirken, Nikon yeteri sabrı göstermesini takiben netlik unsurunu kenara bırakmaksızın eylemi hiçbir surette gerçekleştirmiyor.

Spor, hayvan fotoğrafları gibi hareketli cisimleri yakalama uygulamasında Canon, ezeli rakibine oranla bir adım öne çıkıyor.

16-01/04/canonvsnikon-spor-fotografciligi.jpg

6- Reklamlar

Günümüz tüketim dünyasının bir getirisi olarak gözüken tüketim toplumunda vazgeçilmeyen bir numaralı unsurlardan biri olan, kendini kullanıcıya gösterme-tanıtma babında en etkili yol olan reklamlar konusunda, “Precision Optical Instruments Laboratory (Hassas Optik Aletler Laboratuvarı)” adıyla ilk kuruluşu gerçekleşen firma olan Canon, kendini kullanıcıya daha fazla göstermeyi tercih ediyor.

Dönemindeki üç büyük optikçinin birleşmesi beraberinde meydana gelen Nikon ise, “Nikon reklam vermez” diyerek, belki de kendisini bilenlere hatırlatılmaya gereksinimi olmadığını ifade etme yoluna gitmiştir.

Bu bağlamdaki sonuçların satış rakamlarına da yansıması hiç şaşırtıcı olarak gözükmezken, Canon vitrinde bulunmasından kaynaklı daha fazla satar.

16-01/04/canon-reklam.jpg

7- İstikrar Abidesi

Kullanıcıların var olan en büyük problemlerinden biri olarak tasvir edilen makine ömrü, rafta bulunan seçenekler arasından belirleyici özellik olarak öne çıkar. Kullanım hedefi-kullanım şekline nezdinde sıklıkla değişkenlik gösterebilen cihaz ömrü konusunda, Canon daha kısa vadeli hedeflere hitap ederken, Nikon “ömürlük makine” yapımı konusunda iddiasını ortaya koyuyor.

Değişen-gelişen hedefler doğrultusunda evrimini yansıtan mercekler konusuna ilave olarak, Canon sahibi kişiler makinelerini de değiştirmek zorunda kalabiliyor.

16-01/04/nikon-eski-modeller.jpg

Metnin başında dile getirildiği üzere, teknik özellikleri sineye çekmek suretiyle, kullanıcı yorumları nihayetinde ortaya çıkan sonuçların göz önünde bulundurulmasının ardından, tekniğe değinmek gerekirse “digital camera world” un 2014 yılı araştırması bazında şu verileri elde edebiliyoruz:

High-Megapixel Sensor-Yüksek Megapiksel Sensörü

Hangi firmanın en yüksek Megapiksel’i barındıran cihazlara sahip olduğu fotoğraf kalitesinin yek özelliğini oluşturmasa da, Nikon araştırmaya göre daha avantajlı olarak betimleniyor.

Vari-AngleTouchscreenLcd-Çeşitli Açılardan Çekim Sağlayan Dokunmatik Ekran

Farklı açılardan elde edilen fotoğraf karelerinde Canon kazanan oluyor.

No-Anti AliasingFilter-Bozucu Etkisi Olmayan Filtre

Mercek ile sensör arasına yerleştirilen filtre bağlamında, Nikon daha keskin nitelikte fotoğraflar çekebiliyor. Bu özelliğin, fotoğrafın asıl kalitesini arttıran özellik olduğunu söylemekte fayda var.

Video

Gerek amatör yönetmenler, gerekse de Hollywood sinemasındaki üstadlar tarafından kullanılması bakımından, video denilince akla ilk olarak Canon geliyor.

Handling-Tutuş/Kavrama

Makineyi tutuşu, kavramayı sağlayan, tasarım-işlevsellik klasmanında karşımıza çıkan özellik boyutunda, araştırma iki firmanın eşit olduğu öne sürmek suretiyle bir denge unsuru ile kullanıcılara sunuluyor.

Ülkemizde en yaygın spor kategorisi olan futboldaki Galatasaray-Fenerbahçe örneğinde ifade edilen ezeli rekabet- ebedi dostluk çerçevesinde, bu olguyu bilişim sektörüne de yansıtan Canon-Nikon rekabeti söz konusu karşılaştırmalar bazında kullanıcılar isteğine cevap vererek, piyasadaki yek güç olarak yoluna devam etmeyi sürdürüyor.

:: Canon’u mu yoksa Nikon’u mu tercih edersiniz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

104 yorum - “Canon mu Nikon mu Daha İyi?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Canon d1100 mu d60 mi

 2. Anonim dedi ki:

  Hiç bir iddiam yok. Nikon D7500 ve AF-S 18-300 lens ile hem tek lens, hemde yeterli foto/video kalitesi. Her an elimde makine dolaşmadığım için yetiyor bana. Her markanın kendine has bir stili mevcutken, teknolojinin sonu yok. Saygı ve sevgiler.

 3. Anonim dedi ki:

  tamamen gerçek dışı ve taraflı bir analiz olmuş…

 4. Johny Ive dedi ki:

  Sony a7 mark 3 ü araştırın, inceleyin ondan sonra diğerleri bütçeniz yeterse a9 alın. Telefon aleminde nasıl ki iphone ve diğerleri deniyorsa fotoğrafçılıkta da bu böyledir. Sony ve diğerleri…

 5. ZehraPhoto dedi ki:

  Tabiki Canon derim. Aradaki farkı anlamanız için okuyun
  *****

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ben ilk defa bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum ve fiyat aralığım 1500-1800 arası sizce başlangıç için hangi makineyi almalıyım?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  pek tarafsız paylaşım yapmıssınız sızın gıbı sıteye yakısmıyor boyle seyler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  BİLMİYORUM İKİSİDE SÜPER

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Canon 600D Var Bende Cok Super
  YETERKİ KARSİMA GEC HER SEKİLDE CEKERİM^°°^

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bence pokemon hepsinden daha iyi hem pikac hulenside çok uygun fiyata

 11. SDN Okuru dedi ki:

  nikon bence daha iyi canon ergen makinesi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Canon mu, Nikon mu veya bir diğeri mi sorusunun cevabı gayet basit. Kaliteli ama ucuz lens hangisinde bol ise o daha iyidir. Bu 2 marka da çok özellikli gövdeler ürettikleri gibi çok mükemmel lensler de üretiyorlar. Nikon eski lensleri kullanıyor ama 36 mp bir sensörü ne kadar doyurabiliyor, diğer bir deyimle lens okuma gücü ne kadar yüksek acaba. lens de okur mu gibi soranlar da olabilir ama evet fotoğrafın ilk adımı gözü lenstir. sonra sensör ve işlemciler… O marka bu marka rekabeti yerine kişinin ihtiyacını karşılayan ekipman en iyisidir. Ben d800e kullanıyorum ama lens işine gelince ya servet ödeyeceksin ya compakt makineler gibi bas çekle yetineceksin. Marka sadece şekilde kalıyor yoksa hepsi sınıflarında çok güzel ürünler üretiyorlar.

  1. Anonim dedi ki:

   Peki kaliteli ama ucuz lens hangisinde bol ?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  sinema sektöründe bir çok farklı kameralar kullanılır, tek kamerayla sahne çekilmez, steadyshot kullanıyorsan çekimde daha küçük kamera kullanırsın, mark3 olur red olur, aynı sahneyi farklı kadrajdan arri alexa yla da çekebilirsin. benim bildiğim alexa dır en yaygın kullanılan kamera sinemada daha doğrusu ciddi prodüksiyonlarda, sektörde olan biri olarak söylüyorum bunu. sevdiğiniz marka sizin lovemark ınız olabilir, ama yorumları okurken cidden komik olabiliyor yazdıklarınız.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  sony a7 r II kullanında sonra konuş***** fanıymışız

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ayna açısından ve perde açısından baktığımız zaman Canon çok daha iyi ışığı içine alır ve nedenle Canon' dur. Fakat Lens açısından baktığımiz zamanda Nikon bir adim ondedir, Nikon'la eşdeğer ve daha düşük sekment olan Sigma vardır (lens olarak).

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Sony fanları yine gelmişler arkadaşım sony önce telefona adam gibi kamera koysun Ama sensör en iyi sensör! Evet ama çamur gibi çekiyor kamera

 17. SDN Okuru dedi ki:

  10 yildir foto kameram nikon coolpix p510 . saglamdir nikon.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ".. betimleniyor.." ne demek!.. "Betim", tasvir demek.. "Betimleniyor" da tasvir ediliyor.."Canon biraz daha kullanışlı olarak ***** gibi saçmalamanın da ötesinde sözcük kullanımı olabilir mi?
  Özcesi anlamını, yani mânâsını bilmediğiniz sözcükleri özgün olma çabasıyla yazı dilini kirletip katletmeyin!.

  1. Anonim dedi ki:

   Oh olsun hep Büyük harfle konuşmayı sevenlere güzel ( az ve öz ve de anlamlı ) bir ders vermişsiniz tebrikler dostum

" Canon mu Nikon mu Daha İyi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Canon mu Nikon mu Daha İyi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Canon mu Nikon mu Daha İyi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "