Capcom’un En İyi Beş Oyunu


29 Ocak 2012 Pazar 11:31
Capcom’un En İyi Beş Oyunu

1983 yılında Japonya topraklarında kurulan Capcom, 29 yıllık tarihi boyunca aklınıza gelebilecek neredeyse her oyun platformu için video oyunları hazırladı.

Hatta bu piyasa içerisinde sözü en çok geçen firmalardan biri olmayı başardı. Birçok oyun serisini yaratan ve kült olacak yapımlara imza atan firmanın en iyi beş oyununu listeleyen MSXbox-World sitesi, oldukça isabetli seçimler yapmış.

Gelin bu beş oyuna göz atalım. Listenin ilk sırasında Resident Evil 2 var.

Resident Evil 2

Nintendo 64, Playstation ve PC platformları için piyasaya sürülen Resident Evil 2, bir önceki versiyonuyla neredeyse aynı denebilecek bir oynanışa sahipti.

Fakat grafiklerde ve oynanışta yapılan değişiklikler, Leon Kennedy ve Claire Redfield ile tanışmamız, iki karakterin birbiri ile iç içe geçen oynanışı ve harika hikayesiyle oyun tarihinin en önemli yapımlarından biri olmayı başarmıştı.

Resident Evil 4

Resident Evil 1, 2 ve 3’ün ardından artık serinin yerinde saymaya başladığını düşünen Capcom, Resident Evil hayranlarını oldukça şaşırtan bir değişime giderek oynanış mekaniklerini tamamen yenilemişti.

GameCube, PC ve PlayStation 2 platformlarında karşımıza çıkan Resident Evil 4’te çok daha asi ve gizemli bir hale bürünen Leon Kennedy ile birlikteydik.

Artık Survival-Horror denilen oyun tarzı gitmiş, yerine çok daha aksiyon bazlı bir oynanış gelmişti. Fakat yine de senaryosu ve atmosferiyle serinin hayranlarını kendine bağlamasını bildi.

Super Street Fighter IV

Street Fighter serisi yıllardan beridir Arcade yani bizim deyimimizle “Atari” salonlarının vazgeçilmezi olmayı başarmıştır. Yıllarca 2D olarak karşımıza çıkan Street Fighter‘ın birkaç 3D denemesi olsa da, pek başarılı olabildiklerini düşünmüyorum.

Fakat yeni nesil konsollarla birlikte, 3D platforma adım atan Street Fighter, bu kez gerçekten başarılı bir işe imza atmıştı. Oynanış mekanikleri 2D ile tamamen aynı olan Super Street Fighter IV, 3D grafikleriyle de göz alıyordu.

Devil May Cry

Button Masher olarak adlandırılan aksiyon oyunlarından biri de Devil May Cry‘dır. Dante’nin maceralarını soluk kesen aksiyon öğeleriyle birleştiren Capcom, yıllarca severek oynanacak bir seriye ilk adımını Devil May Cry ile atmıştı.

Ardından gelen devam oyunları da başarılı olarka kabul edilseler de, asla Devil May Cry kadar orjinal olamadılar.

Onimusha

Capcom, statik arka planlar üzerinde hareket eden karakterlerle oyun yapma işini gerçekten iyi başardığını Dino Crisis ve Onimusha‘yı piyasaya sürdüğünde göstermiş oldu.

Resident Evil‘ın ardından aynı sistemi başka hikayelere uyarlamanın da aslında onlar için oldukça kolay olduğunu bizlere anlattı.

Onimusha‘nın Samurai karakterleri ve aksiyona dayalı oynanışı Playstation sahiplerini o dönem ihya etmişti. Evet Dino Crisis‘te bu listede olmayı hak edecek kadar iyi bir oyundu fakat Onimusha‘nın Samurai‘ları onu bir adım öne taşımayı başardı.

:: Sizce Capcom’un en iyi oyunu nedir?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

hepsini oynadım hepsi gerçekten çok iyiydi

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

re4 hepsinden iyi

" Capcom’un En İyi Beş Oyunu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Capcom’un En İyi Beş Oyunu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Capcom’un En İyi Beş Oyunu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!