Okunma

Captain America Civil War Fragmanı!


24 Kasım 2015 Salı 11:00
Captain America Civil War Fragmanı!

Marvel evreninindeki dengeleri tamamen değiştirmesi beklenen Captain America Civil War filmi için ilk fragman nihayet yayınlandı. Fragman Ant-Man filminin bitiş sahnesiyle başlarken, Ironman ve Captain America arasındaki nefes kesici dövüş sahnelerini de içinde barındıyıror.

Dilerseniz Captain America Civil War için yayınlanan nefes kesici fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Marvel, seri halinde yayınladığı filmlerle beyaz perdede çok güzel bir atmosfer yakaladı.

Avengers Age of Ultron ile ikinci seriyi sonlandıran ve yeni filmlerle Avengers Infinity War serisine geçiş yapan Marvel, şu aralar Captain America Civil War üzerine yoğunlaşmış durumda.

Marvel genel itibari ile çizgi romanlarıyla paralel bir düzlemde gitmeye çalışsa da beyaz perdedeki lisans problemi firmanın önünü tıkamış durumda.

Ayrıca çizgi romanda ön planda olan birçok karakterin beyaz perdede hiç boy göstermemiş olması da Marvel’ı en çok zorlayan etkenlerin başında geliyor.

15-10/05/civil-war-10.png

Marvel evreni iç savaşa sürükleniyor!

Peki gelelim konumuza. Marvel evrenindeki 2 kırılma noktasından biri olarak gösterilen Civil War da ne olacak?

Şimdiden belirtelim. Yazının ilerleyen kısımları yüksek derecede spoiler içermektedir. O yüzden Civil War hikayesini öğrenmek istemiyorsanız, lütfen bir sonraki sayfaya geçmeyin.

Civil War da neler olacak? İç savaşın nedeni ne?

Hemen baştan belirtelim. Civil War da neler olacak sorusunun yanıtını ülkemizde de satışa sunulmuş olan “İç Savaş” çizgi romanı üzerinden vereceğiz.

Peki ne oldu da Marvel evreninde bir iç savaş çıktı? Bildiğiniz üzere hem Marvel hem de DC dünyasındaki süper kahramanlar için gizli kimliklerini korumak çok önemlidir. Fakat hem Marvel evreninde hem de DC evreninde bu tabuları yıkan, kimliğini gizlemekten çekinmeyen süper kahramanlarda mevcut.

15-10/05/civil-war-1.jpg

Amerika hükümeti, ortaya çıkan bazı eylemlerden sonra (The New Warriors isimli grubun Nitro isimli bir süper kötüyü yakalamaya çalışırken ortaya çıkan trajedi tüm ülkeyi derinden sarsmıştır) tüm süper kahramanların kimliklerini açıklayarak, kayıt olmaları gerektiği yönünde bir yasa çıkartır.

Bu yasa, Iron Man olarak bilinen Tony Stark tarafından desteklenir. Fakat Avengers’ın lideri olan Captain America, bu durumun süper kahramanların yakınları açısından çok tehlikeli olabileceğini söyleyerek kesin bir dille reddeder. Captain America’nın bunu reddetmesi üzerine hakkında yakalama kararı çıkartılır.

Avengers ekibi bu kararla ikiye bölünmüş olur. Bir tarafta hükümetin desteğini arkasına alan Iron Man ve ekibi, diğer tarafta ise suçlu durumuna düşen özgürlük savaşçısı Captain America ve ekibi.

Civil War ekipleri kimlerden oluşuyor?

Civil War çizgi romanda son derece geniş bir süper kahraman kadrosuna sahip olsa da ne yazık ki beyaz perdede karşımıza çıkacak olan Civil War filmi, çizgi romana kıyasla son derece kısıtlı bir kadroya sahip olacak.

Çizgi roman üzerinden devam edecek olursak, Civil War ekiplerini, tasarıyı kabul eden ve etmeyenler olarak ya da Iron Man ve Captain America grubu olarak ayırabiliriz.

15-10/05/civil-war-4.jpg

Tabi bu arada şunu da dip not olarak belirtelim. Civil War’da S.H.I.E.L.D’in başkanlık görevine Maria Hill getirilmiştir. Bu olayın da arkasında dolu dolu bir film çıkarmaya yetecek bir senaryonun yattığını da söyleyelim.

Captain America’nın ekibi

Captain America tasarıyı reddettiğini açıklayınca, tasarıya karşı olan süper kahramanları yanında bulmuştur. New Avengers oluşumunun ilk adımları da böylece atılmıştır.

New Avengers’in başlangıç noktası olarak gösterilen Secret Avengers oluşumunda sık sık değişik karakterler boy gösterse de, Captain AmericaAnt ManMs MarvelQuicksilverLuke CageSpider-Woman, WolverineSpiderManPunisherIron FistRonin (House of M’de öldükten sonra geri gelen Hawkeye sonradan Ronin olmuştur), Winter Soldier (sonradan Captain America oluyor), FalconDr Strange gibi karakterler sürecin en etkin isimleri olarak ön plana çıkmaktadır.

 15-10/05/civil-war-2-1444055969.jpg

Tabi burada ki bir iki isme açıklık getirmek gerekir. Bunlar Ms Marvel ve Spider-Man. Ms Marvel ve SpiderMan sürecin ilk aşamalarında Iron Man’in yanında yer alsalar da, sonradan Captain America’nın takımında yer almayı seçmişlerdir.

İç savaş boyunca Captain America’nın takımından birçok süper kahraman öldürülmüş ya da tutuklanmıştır.

Iron Man’in ekibi

Zaten kimliği herkes tarafından bilindiği için tasarıyı ilk kabul edenlerden birisi de Iron Man olmuştur. Iron Man tasarıyı kabul eden süper kahramanları etrafında toplayarak, tasarıyı kabul etmeyen süper kahramanları tek tek yakalamaya başlamıştır.

15-10/05/civil-war-9.jpg

Iron Man’in grubundaki başlıca isimler ise, Captain MarvelDeadpoolBlack WidowSpiderManMs MarvelSentryWaspWonder ManMister FantasticSheHulk şeklinde sıralanabilir.

Aslında Iron Man’in ekibinde bulunan Sentry bile tek başına tüm düşmanları yenebilecek güce sahiptir fakat yaşadığı ruhsal sorunlar, onun ekibine faydalı olmasını engellemektedir.

Peki Hulk ve Thor nerede?

Bugüne kadar yayınlanan iki Avengers filminde de önemli bir pay sahibi olan Thor ve Hulk karakteri bundan sonraki filmlerde yer almayacak. (Yani çizgi romana göre almaması gerekir)

Thor, Asgard’ta yaşanan bir yıkım sonrası ortadan kaybolurken, Hulk ise dünya için çok tehlikeli olduğu ön görülerek başka bir gezegene gönderilmiştir. Hulk daha sonra dünyaya geri dönüp büyük bir yıkıma neden olacaktır fakat bu senaryo beyaz perdedeki zaman diliminden bir hayli sonra geçmektedir.

15-10/05/hulk.jpg

Thor, yeniden şekillenen Marvel evreninde arada bir görünse de yeni Avengers oluşumlarının hiç birinde yer almamaktadır. 

Hulk ise, Hulk Planet isimli çizgi romanda bahsedilen yere gittikten sonra orada kendine bir hayat kurmuş fakat hamile olan eşinin S.H.I.E.L.D tarafından öldürüldüğünü düşünerek intikam için dünyaya geri dönmüştür. Hulk yaşanan olaylardan sonra hiç bir zaman Avengers oluşumunun içerisinde yer almamıştır.

Civil War da neler oldu? Kim kazandı?

Aslında Civil War genel itibari ile iki yarı şeklinde gerçekleşmiştir. İç Savaş’ın ilk yarısı olarak nitelendirebileceğimiz ciltlerde iki ekipte soğuk savaş stratejileri içerisinde mücadeleler yürütmüştür. İki ekipte kendisine Avengers diye hitap edilmesini isteyerek düşmanlara karşı savaşmayı sürdürmüştür.

Fakat Captain America ve ekibi hakkında çıkartılan yakalama kararı yüzünden kısa sürede iki süper kahraman ekibi büyük bir mücadele içerisinde girmiştir.

15-10/05/civil-war-3.jpg

Mücadelenin ilk ayağında hazırlıksız yakalanan Captain America ve ekibi büyük bir yenilgiye uğratılmıştır. Captain America ve gruptaki ağır toplar bu mücadeleden ağır yaralar almadan kaçarak kurtulmayı başarmışlardır.

Fakat verilen ağır kayıplar Captain America’nın psikolojisi üzerinde büyük hasar yaratmıştır.

Civil War nasıl bitecek?

Civil War’ın bitiş noktası ise iki grubun ikinci büyük çarpışmasında gerçekleşmiştir. Bu çarpışmada Captain America’nın grubu, Iron Man’in grubunu ağır bir yenilgiye uğratmıştır. Fakat Captain America, Iron Man’i darmadağın ettiği anda, pes ederek teslim olmayı kabul etmiştir.

15-10/05/civil-war-7.jpg

Takımın diğer üyeleri Captain America’yı vazgeçmesi için ikna etmeye çalışsa da, Rogers bu kararından vazgeçmemiş ve Iron Man’in ekibine teslim olmuştur.

Marvel evreni yeniden şekilleniyor

Civil War’ın en önemli noktası evrende iki farklı Avengers oluşumunun su yüzüne çıkmasıdır. Sonradan bu sayı tekrardan bire inse de Civil War döneminde evren baştan aşağı değişmiştir.

Captain America’nın hazin sonu!

Yıllarca Amerika için savaşmış olan Captain America ironik bir şekilde vatana ihanet suçundan mahkemeye çıkarılmıştır. Fakat mahkeme kapısında CrossBones tarafından göğsüne isabet eden tek bir kurşun ile öldürülmüştür.

15-10/05/civil-war-8.jpg

Punisher, Captain America’nın ölümü üzerine giysisinde bir takım değişikliklere gitmiş ve bir süre Captain America’nın kostümüyle takılmıştır.

Sonrasında yer altına çekilen Avengers grubuna Luke Cage liderlik etmeye başlamıştır. Winter Soldier, Captain America olarak boy göstermeye başlasa da liderliği Luke Cage yapmaya devam etmiştir.

:: Civil War’da hangi tarafı destekliyorsunuz? Hükümetle işbirliğine giden Iron Man mi?, Yoksa özgürlükten yana olan, hükümete kafa tutan Captain America mı?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Captain America Civil War Fragmanı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Deadpool mu yanlış yazdın galiba

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ooo deadpool mu yanliş mi yazdiniz?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Acin imdb ye bakin bi örümcek adam var filimde.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Marvel a cocuk filmleri diyen bir milletiz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  saçma sapan alt yazılı fragmanları buraya koymayın , yazıktır günahtır

 6. SDN Okuru dedi ki:

  örümcek adam bu filmde ***** var ***** ama

 7. SDN Okuru dedi ki:

  benim kahramanim iyidir senin kahramanin kotudur gibi birsey azla ***** kahramanlar cocuktur.d

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bir çocuk filmi için çok konuşma sahnesi var, aksiyon olmalı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda SPAWN savunun üleyn diye bir çıka gelsede hepsini, yekünen gatletse… Yıllardır bitmeyen bir hikaye arkadaş…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çoluk cocuk kendini adam sanmış.Captain america kim ya inşallah İron Man yener

 11. SDN Okuru dedi ki:

  kaç para lan bi zırh 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bence kimlikler isteğe bağlı açıklanmalı aileleri var bunların.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ironman i harcayacaklar işte

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bunların aynısı olması imkansız gidişat hiç böyle değil zaten başından beri çizgi romana sadık ilerlemediler ki bundan sonra olsun. ama uzaydan katılanlarla birlikte olacak olaylar var bunu iç savaşın içine dahil edebilirler!

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ulan işasllah aynısı olmaz heyecan 0 a düştü keşke oumasaydım ama ben iron man ı tutuyorum . Captain Americe avengersta da bir sürü şeye itiraz etti ama genede haklı iron man ın dediği çıktı hem saçmalık ıron manı nasıl dağıtcak iron man bir atışla yerle bir eder

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel iyi araştırmıssınız ama ana karakter vision unutmuşsunuz

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Körler sağırlar

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bakalım neler olacak…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Captan Amerika çizgi romanda ölüyo ama film de öldürmicekler heralde

 20. SDN Okuru dedi ki:

  muhteşem bi yazı olmuş sağol

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Chris Evans ın olmadığı bir marvel tat vermez!

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Rogers'in ölümü herhalde Barry Allen (dc-flash) dan sonra en sürpriz ölüm idi marvel ve dc evrenlerinde.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Ortaligi neden bukadar karistiriyorsunuz,aavenger 3-4-5 cekin milyar dolarlar kazanirsiniz,ne bu yok o ona kusuyor yok hulku baska gezegene atiyorlar tam bi sacmalik

 24. SDN Okuru dedi ki:

  örümcek adam nerede bi karar verin

 25. SDN Okuru dedi ki:

  İkisinide cok severim kötü bir son ne yazık ki

" Captain America Civil War Fragmanı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Captain America Civil War Fragmanı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Captain America Civil War Fragmanı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "