Çarpıcı Korsan Raporu


15 Eylül 2010 Çarşamba 08:21
Çarpıcı Korsan Raporu

International Data Corporation (IDC) tarafından Business Software Alliance (BSA) için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, Asya-Pasifik, Avrupa, Ortadoğu, Latin ve Kuzey Amerika’daki 42 ülkede gerçekleştirilen lisanssız yazılım kullanımının ülke ekonomilerine etkileri konulu araştırmanın sonuçları açıklandı. (İran Hükümeti Korsan Ürünleri Destekliyor!)

Araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de halen yüzde 63 olan lisanssız yazılım kullanım oranının 2 yılda yüzde 53’e indirilmesi bilişim teknolojileri (BT) sektöründe mühendis seviyesinde 2.180 kişilik ek istihdam yaratılması anlamına gelirken, ekonominin söz konusu 2 yıllık süre zarfında 1 milyar dolar düzeyinde büyümesini ve 205 milyon dolar ek vergi kazancının elde edilmesini sağlayacak.

 

 

Korsanla Müchadelinin Ekonomiye Katkısı Olacak mı?

 

Araştırmanın global ölçekte sonuçları ise önümüzdeki 4 senelik süre zarfında lisanssız yazılım kullanımının yüzde 10 oranında düşürmenin incelenen 42 ülkenin ekonomisine 142 milyar dolar katkı sağlayacağını ve bu tutarın yüzde 80’inden fazlasının da yerel sektörlere aktarılacağını gösteriyor.

Ayrıca söz konusu oranın düşürülmesiyle teknoloji alanında 500.000 kişiye yeni istihdam imkanı yaratılabileceği ve dünya çapında vergi gelirlerinde 32 milyar dolar’lık artış olacağı da öngörülüyor.

Lisanssız yazılım kullanımının dört sene yerine, iki senelik bir süreçte yüzde 10 oranında düşürmenin ise 2013 senesine kadar söz konusu ülkelerdeki ekonomiye 193 milyar dolar katkı sağlaması ve vergi gelirlerinde de 43 milyar dolar’lık bir artışa yol açması bekleniyor.

:: Korsan karşı büyük bir zafer kazanılabileceğiin düşünüyor musunuz?

http://forum.shiftdelete.net/sdn-haberleri-makaleleri-yeni/171595-carpici-korsan-raporu.html

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çarpıcı Korsan Raporu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  kimi kandırıyorlar bunlar acaba. 10.000 dolar 100.000 dolarlık yazılım satıyorlar. hangi milyar dolar kârmış nasıl bir şeymiş ki bizim cebimiz boşalırken kazanıyormuşuz.

" Çarpıcı Korsan Raporu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çarpıcı Korsan Raporu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çarpıcı Korsan Raporu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!