CCleaner kara listeye girdi! Windows için önemli uyarı!


30 Temmuz 2020 Perşembe 13:46
CCleaner kara listeye girdi! Windows için önemli uyarı!

Windows optimizasyonu denildiğinde yıllardır ilk akla gelen uygulamalardan birisinin CCleaner olduğu herkes tarafından biliniyor. Son dönemde ortaya çıkan CCleaner güvenli değil iddialarına son noktayı Microsoft koydu ve Windows 10 için istenmeyen uygulamalar listesine ekledi. Microsoft’un bu kararı neden aldığına dair detaylı açıklama yapılmaması, forumlarda tartışmalara neden oldu.

CCleaner, Windows Defender tarafından kara listeye alındı!

CCleaner temel olarak tarayıcılardaki çerezleri, önbelleğe alınmış dosyaları, indirilen klasörleri, kayıt defterlerini ve daha birçok öğeyi kontrol ederek sisteminizi optimize etmenizi sağlayan bir program.

CCleaner kara listeye girdi! Windows için önemli uyarı!

Bu program sayesinde gereksiz yer kaplayan dosyalardan kurtulmanız mümkün hale gelebiliyor. Ancak Windows Defender Antivirus, şaşırtıcı bir hareketle programı istenmeyen uygulamalar listesinde işaretledi.

CCleaner Windows tarafından istenmeyen uygulama olarak işaretledi

Windows Defender şu anda CCleaner’ı istenmeyen programlar listesinde düşük profilli olarak listelemiş durumda. Bu programın sistem için tehdit olarak algılanmadığına ve kullanıcıların dilerlerse Windows işletim sistemli bilgisayarlarda çalıştırabilecekleri anlamına geliyor.

Konuyla ilgili CCleaner cephesinden de olayı doğrulayan bir açıklama geldi. Firmanın resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada olayın en kısa sürede çözülmesi için Microsoft’la temas halinde oldukları belirtildi.

CCleaner engeli ile karşı karşıya kalanlar ve kullanmaya devam etmek isteyenler Windows Güvenliği> Virüs ve tehdit koruması> Tehdit geçmişi yollarını takip ederek uygulamaya izin verebilir.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “CCleaner kara listeye girdi! Windows için önemli uyarı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  CCleaner kayıt defteri dosylarını silmekte işe yarayan nerdeyse tek uygulama,diğer hiçbir özelliğini kullanmıyorum,gerek yok zaten

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bilgisayardan anlayan kişiler gereksiz olduğunu bilir. anlamayanda her dakka çalıştırıp bilgisayarı hızlandırdığını sanıyor. psikolojik oyunlar bunlar.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaç senedir kullanıyorum hiçbir zararını görmedim!

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Android için kullanmıştım. Herhangi bir veri çalma riskine karşı programı indirdikten sonra internet bağlantısını kesip tarama işlemi yaptım. Yüksek bir gereksiz veri tespiti yapmıştı. Gereksiz verileri sildikten sonra programı kaldırdım. Hemen ardından tekrar aynı şekilde indirip internet bağlantısı keserek tarattigimda bir evvelkine benzer yüksek bir gereksiz veri tepsit etti.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Wise care 365 üstüne program tanımam bu tarzda.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden olduğu basit aen herşeyi siliyorsun ben insanları takip etmek istiyorum. Bitti gitti.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Program istiyorsanız PureRA kullanın. Ayda bir kez bu programı çalıştırın kafi.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hemen siliyorum

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows Defender iptal ettim ben her birşeyi virüs görüyor zaten 😂😂😂

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir kaç yıl önce bıraktım kullanmayı hiçbir bilgisayara kurmuyorum.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden yasklandi çünkü gereksiz Windows 10 programlarını kaldirabiliyor buda mikrosoftun hosuna gitmedi.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben de bu programı ne zaman kullansam bilgisayar tökezlemeye başlıyor, o yüzden hemen kaldırıyorum. Çoğu zaman ise bilgisayarı baştan kurmak zorunda kalıyorum. O yüzden mümkün olduğunca bu programı kullanmamayı tercih ediyorum.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  o programı ne zaman kursam bilgisayara uyuştucu gibi kullanmanızı ve bilgisayarın normale dönmesini sağlıyor programı kaldırdığınızda eskisinden daha kötü oluyor yada yavaşlıyor 3 ay sonra artık program bir işe yaramadığı gibi satın diyip duruyor. PC de ve android de durum böyle hatta bağzı android cihazlar dikiş tutmaz hale geliyor (rom’u yeniden yüklerseniz sorun çözülüyor ) fabrika reset işey yaramıyor yeni aldığım pc ve android tablete hiç kurmadım ve bir sıkıntı yaşamıyorum sadece 1 program ile yapacağımı manuel yapıyorum burada tek eksik Registerler onlarıda bir program silerken yüklü dosyaları konrol edip programı kaldırdıkdan sonra elle siliyorum bence geç alınmış bir karar ben bu durumu 2012 de fark ettim ama sakalımız yokki insanlar söz dinlesin sonuçda ticari bir yazılımı bedava belli bir yere kadar kullanıyor sunuz

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  ccleaner satıldı, eskisi kadar masum değil artık.. 1.30 lu sürümlerden beri kullanırım. en küçük ayarına kadar bilirim bu programı 🙂 fakat satıldıktan sonra eski tadı kalmadı. programın boyutu arttı, acaip özellikler eklendi. kullanmıyorum. siz de kullanmayın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   olur !

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Hay hay emrin olur

" CCleaner kara listeye girdi! Windows için önemli uyarı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CCleaner kara listeye girdi! Windows için önemli uyarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CCleaner kara listeye girdi! Windows için önemli uyarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 2. 2 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 3. 3 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 4. 4 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 5. 5 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 6. 6 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 7. 7 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 9. 9 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 10. 10 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!