Okunma

CD Alanında 1 Terabyte!


02 Haziran 2008 Pazartesi 21:00
CD Alanında 1 Terabyte!
Call/Recall isimli ar-ge şirketi, geliştirdiği bir teknolojiyle, CD ile aynı boyutta bir diske 1 TB veri yazmak konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Hedef ise şimdi bahsedilen 1 TB miktarından çok daha öte: 5 TB. Olağan şartlarda ortalama akli yetenek ve dengeye sahip insanlar bu tür haberleri "yeme beni" nidasıyla es geçer. Bu projenin başında, zamanında Bell Labs‘te çalışan optik uzmanı ve düzinelerce patentin sahibi Dr. Peter Rentzepis‘in bulunması, haberlerin gerçekliğini doğrular nitelikte.

Işığın Gücü Adına!

Geçtiğimiz aylarda haberini verdiiğimiz In-Phase isimli şirketin geliştirdiği 300 GB depolama alanı sunan disk teknolojisinden farklı olarak bu yeni teknoloji daha masrafsız. Bu teknoloji için ışın diyotu geliştiren firma, zamanında Sony ile Blu-ray için beraber çalışan Nichia‘dan başkası değil. Bu teknoloji için de yine benzer yapı ve maliyette olan mavi ve mor lazer kullanılacak.  

Nasıl Oluyor da Oluyor?

Eğer lazer aynı lazerse maharet kayıt yüzeyinde olmalı. Kayıt yüzeyinde bulunan özel bir boya, farklı dalga boyundaki ışıya bu ışığı yansıtarak veya yansıtmayarak tepki veriyor. Bu teknikle birkaç yüz tane katmana açılan minik delikler sayesinde bu denli yüksek kayıt alanı mümkün oluyor.

Bilgi için: Call/Recall
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “CD Alanında 1 Terabyte!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Wooww Süper Olmuş Ya Yaparlar Kullanırız en fazla 10 yıl sonra teknoloji acayip gelişecek desenize hızına yetişmek olmuyor gerçektende …

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu sene CompactDisc teknolojisinde çok büyük gelişmeler görüyoruz, ben ilerde raflarda 3tb 5tb diye bu cdleri göreceğime inaniyorum….

" CD Alanında 1 Terabyte! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CD Alanında 1 Terabyte! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CD Alanında 1 Terabyte! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "