Okunma

“CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi!


17 Ağustos 2017 Perşembe 06:40
“CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi!

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde özellikle gençler arasında kullanılan yabancı kelimelere dikkat çekmiş ve “Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe’den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘Dur’ deme zamanı gelmiştir” sözlerine yer vermişti.

Bu sözler sonrası TDK ile BTK işbirliği yaparak çalışma yapmaya hazırlanırken, öte yandan Türkiye Bilişim Derneği de “Özenlik Türkçe Çalışma Grubu“nu kurdu.

CD yerine Yoğun Teker önerisi!

TBD’nin çalışmasında “sound” yerine “ses“, “network” yerine ““, “nickname” yerine “takma ad“, “CD” yerine “yoğun teker“, “web” yerine ise “örümcek ” kelimelerinin kullanılması önerildi.

17-08/17/cd-rotator2_fs.jpg

Tabii ki özellikle gençlerin kendi aralarındaki iletişiminde Türkçe‘nin zarar görmesi ve konuşma diline yabancı kelimelerin dahil olması güzel bir şey değil. Bu bağlamda önerilere baktığımızda “sound” yerine “ses” veya “network” yerine “” kelimelerini kullanmak; tam karşılığını verdiği için olması gereken.

Ancak CD gibi oturmuş bir terime “yoğun teker” demek, insanlar tarafından ne kadar tercih edilir bilemiyoruz.

:: Öneriler konusunda ne düşünüyorsunuz? 
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

73 yorum - ““CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence ismi kıymalı pide olsun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bakın dikkatinizi çekerim bunları daha ğ'yi nasıl kullanıldığını bilmeyen kişi söylüyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Cd mi kaldı?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  iyide bu 20 yıl önceden beri var. o zamanlar yoğun teker tanımı ve tavsiyesi çıkmıştı. yeni birşey değilki. yoğun tekeri kimse kullanmadı kullanmazda. daha hoş basit birşey olmalı. misal kayıtlık, verilik gibi bit isim bulunabilir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Buradaki çok bilmişler Binali Yıldırım In mı yoğun teker önerisini yaptığını zannediyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Niyet güzel ama iyi düşünmek lazım, ergenlerin diline düşmeyin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Organik hoşaf olmalı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  TDK sözcük bulma olayını neden böyle yapıyor anlamış değil. var olan sözcüklerden değil. yeni bir kelime türet yada eskisi kalsın. sidi de gitsin mesala. otobüs gibi. oturgaçlı götürgeç nedir hayvan gibi şe yapıyolar 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kürt bakandan ne beklenir ki

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi birini türkçeleştireceksin bakan işsizmisin? Git şehrinin sorunlarıyla ilgilen canın mı sıkıldı? Hem yoğun teker nedir mağra adamı

 12. SDN Okuru dedi ki:

  cd-rom için de teker döndüren derler heralde

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Mesele isim koymak değil mesele o icadı ülkemde yapabilmek cd yi ilk icad eden olsaydık yoğun teker de derdik dönüp duran da derdik. Parti ayrımı yapmaksızın konuşmalarını dinledikten sonra gaflarına şahit olduğum o kadar siyasetçi var ki anlamıyorum niçin en küçük işe girerken kpss ye sokarak bilgili insan almak isteyen sistem ülkeyi yüceltmesi gereken yerlere ülkeye fayda sağlamış bilgili, başarılı kişileri göreve getirmiyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  cd kullanımı neredeyse bitmişken adını değiş***** isabetli olmuş.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatımda duyduğum en buyuk saçmalık

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya değişiyor, bu saatten sonra kimse yeni kelimelere alışamaz. Bir ülkeden önemli bir icat çıkarsa adını o ülke koyuyor. CD'ye kimsenin yoğun teker diyip alım-satım yapacağını sanmıyorum. Hem zaten cd'mi kaldı 😀

 17. SDN Okuru dedi ki:

  yağmacı teker bunun fatih ürekle ilgisi yok teker kısmı hariç.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  çifte kavrulmuş kahve desinler…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Modası geçmiş bir şey için neden kelime bulmaya çalışırsın ki ?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  bazı şeyler değiştirilmeden kalmalı. Yoğun teker nedir yaa!!!

" “CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere “CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda “CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "