Okunma

“CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi!


17 Ağustos 2017 Perşembe 06:40
“CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi!

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde özellikle gençler arasında kullanılan yabancı kelimelere dikkat çekmiş ve “Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe’den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘Dur’ deme zamanı gelmiştir” sözlerine yer vermişti.

Bu sözler sonrası TDK ile BTK işbirliği yaparak çalışma yapmaya hazırlanırken, öte yandan Türkiye Bilişim Derneği de “Özenlik Türkçe Çalışma Grubu“nu kurdu.

CD yerine Yoğun Teker önerisi!

TBD’nin çalışmasında “sound” yerine “ses“, “network” yerine ““, “nickname” yerine “takma ad“, “CD” yerine “yoğun teker“, “web” yerine ise “örümcek ” kelimelerinin kullanılması önerildi.

17-08/17/cd-rotator2_fs.jpg

Tabii ki özellikle gençlerin kendi aralarındaki iletişiminde Türkçe‘nin zarar görmesi ve konuşma diline yabancı kelimelerin dahil olması güzel bir şey değil. Bu bağlamda önerilere baktığımızda “sound” yerine “ses” veya “network” yerine “” kelimelerini kullanmak; tam karşılığını verdiği için olması gereken.

Ancak CD gibi oturmuş bir terime “yoğun teker” demek, insanlar tarafından ne kadar tercih edilir bilemiyoruz.

:: Öneriler konusunda ne düşünüyorsunuz? 
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

73 yorum - ““CD” yerine “Yoğun Teker” adı önerildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence ismi kıymalı pide olsun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bakın dikkatinizi çekerim bunları daha ğ'yi nasıl kullanıldığını bilmeyen kişi söylüyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Cd mi kaldı?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  iyide bu 20 yıl önceden beri var. o zamanlar yoğun teker tanımı ve tavsiyesi çıkmıştı. yeni birşey değilki. yoğun tekeri kimse kullanmadı kullanmazda. daha hoş basit birşey olmalı. misal kayıtlık, verilik gibi bit isim bulunabilir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Buradaki çok bilmişler Binali Yıldırım In mı yoğun teker önerisini yaptığını zannediyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Niyet güzel ama iyi düşünmek lazım, ergenlerin diline düşmeyin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Organik hoşaf olmalı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  TDK sözcük bulma olayını neden böyle yapıyor anlamış değil. var olan sözcüklerden değil. yeni bir kelime türet yada eskisi kalsın. sidi de gitsin mesala. otobüs gibi. oturgaçlı götürgeç nedir hayvan gibi şe yapıyolar 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kürt bakandan ne beklenir ki

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi birini türkçeleştireceksin bakan işsizmisin? Git şehrinin sorunlarıyla ilgilen canın mı sıkıldı? Hem yoğun teker nedir mağra adamı

 12. SDN Okuru dedi ki:

  cd-rom için de teker döndüren derler heralde

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Mesele isim koymak değil mesele o icadı ülkemde yapabilmek cd yi ilk icad eden olsaydık yoğun teker de derdik dönüp duran da derdik. Parti ayrımı yapmaksızın konuşmalarını dinledikten sonra gaflarına şahit olduğum o kadar siyasetçi var ki anlamıyorum niçin en küçük işe girerken kpss ye sokarak bilgili insan almak isteyen sistem ülkeyi yüceltmesi gereken yerlere ülkeye fayda sağlamış bilgili, başarılı kişileri göreve getirmiyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  cd kullanımı neredeyse bitmişken adını değiş***** isabetli olmuş.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatımda duyduğum en buyuk saçmalık

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya değişiyor, bu saatten sonra kimse yeni kelimelere alışamaz. Bir ülkeden önemli bir icat çıkarsa adını o ülke koyuyor. CD'ye kimsenin yoğun teker diyip alım-satım yapacağını sanmıyorum. Hem zaten cd'mi kaldı 😀

 17. SDN Okuru dedi ki:

  yağmacı teker bunun fatih ürekle ilgisi yok teker kısmı hariç.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  çifte kavrulmuş kahve desinler…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Modası geçmiş bir şey için neden kelime bulmaya çalışırsın ki ?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  bazı şeyler değiştirilmeden kalmalı. Yoğun teker nedir yaa!!!

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Binali önce türkçe yazmayı, tam anlamıyla konuşmayı öğren sonra gelip tdk ya öneri verirsin.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bu! Türkiye'nin tek ve en önemli sorunu. neyseki artık CD ye yoğun teker diyerek tüm sorunlarımızı çözeceğiz. Ülkenin başka derdimi kalmadıda bu kadar boş işlerle uğraşıyorsunuz?

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberin (yoğun tekerlek) doğru olduğuna inanmıyorum, inanmak da istemiyorum. Bu tamlama yıllar önce denendi ama tutmadı.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Dilimize giren Arapça ile ilgili de bir çalışma yapılacak mı acaba. Arkadaş üç tane teknik terime kafayı takacağınıza binlerce Arapça ve Farsça kelime için uğraşsanız olmaz mı?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  sabah sabah güldürdün beni binali :))))) bence TIRO de daha ***** aynı şey ikiside teker :)))))

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Düşünsene amerikada cd yerine adama derdini anlatmak için yoğun teker diyosun. Haa haaa haaaaa. Hiç gülesim yoktu. Bilim evrenseldir. Kim bulursa ismi o verir ve dünya da bunu kabul eder. Yoksa bilimde dış kapının dış mandalı olursun.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  DVD: daha yoğun teker, blueray: çok daha yoğun teker

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç derdimiz yok anasının bilmem ***** dert ***** hatip açarak motor yaptığında ismini koyarsın dünyada o ismi kullanır.. bilimin dili yok..isimlere bak .başbakan da saçma işlerle uğraşacağına torpille işe alınanlara önem alsın.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlarla uğraşacaklarına ekonomiye yoğunlaşsınlar,nasıl üretim arttırılır,çiftçi ürettiği ürünler nasıl para olarak döner(üretmeyen aracılardan nasıl kurtulunur),Turizm nasıl iyiye gider?Turizmde çalışan kalmadı sadece patronlar kazanıyor personele sigortasız işkur üzerinden iş sadece 4 ay ***** kafa yorsunlar bi zahmet sayın büyüklerimiz.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma sapan işlere harcanan zaman ve para…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın Kerem Enginar, Yeni mi haberdar oldunuz? Benim gençliğimde konmuştu bu karşılık. Fotoğrafınızdan anlaşıldığı kadarı ile sizin bebekliğinizde.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Compact Disk ismini birebir çevirip yoğun (compact) teker demişler. bunu icat eden şahıs, ilkokul mezunu bile olamaz, ama olmuş ve dahası tdk'da çalışıyor. Bence eleştirmeyin bunları. Ne güzel dalga geçiyoruz işte :))))

 33. SDN Okuru dedi ki:

  bulmasa daha iyi cd güzel

 34. SDN Okuru dedi ki:

  yoğun teker, örümcek ağ filan. yemin ederim karnım ağrıdı gülmekten. ben olsam bu kurumu millet bunlara gülsün diye daha da aktif hale getiririm.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  La CD kalmadı piyasada en azından DVD için isim bulun

 36. SDN Okuru dedi ki:

  hadi teknolojiyi üretemiyoruz.. bari hayatımıza yeni giren teknolojileri isimlendirmek konusunda geç kalınmasa. CD kelimesi hayatımıza girmiş, yaşamış ve çıkmak üzere ancak daha yeni Türkçeleştiriliyor. İlk CD ile tanıştığımız zamanlarda bu fikir bulunup empoze edilseydi belki bu kadar alakasız gelmeyecekti. ne diyelim darısı hayatımıza yeni giren ya da girecek teknolojilerin başına.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  bence delikli teker olmalı

 38. SDN Okuru dedi ki:

  o kuruma aklı başında adamlar getirsinler dünyadan kopuk adamlarla olmaz.. cd için çok geç kaldılar daha başka şeyler var.. düzgün günümüze uyarlanabilecek türkçe kelimeler kullansınlar ''yoğun teker'' bu neya doğmadan ölü bir kelime saçmalık

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Mavi çok fazla yoğun teker: açılımı BLUERAY
  puhahhaaa:))))

 40. SDN Okuru dedi ki:

  her yeni terime 38 sene sonra isim vermeye çalışırsan tutmaz

 41. SDN Okuru dedi ki:

  TDK isim bulma konusunda sosyal medya üzerinden öneriler ve görüşler alıp anketler oluşturup isim vermelidir.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  çok lüzumlu bir iş yapmışlar, tebrik ediyorum !

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Bendenmi bi öneri. Cd okuyucu yerinde yoğun teker dingili desinler bari 😉

 44. SDN Okuru dedi ki:

  yoğun teker yok ebesinin ….mı

 45. SDN Okuru dedi ki:

  CD modası geçeli yıllar ***** gerçekten çok vahim bir durum.

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Çok saçma örümcek ağı ne yauw?

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın başbakan Birlikte yaşadığın 20 milyon kürt hatta kendi ana diline (kürçe) bile saygınız yokmu hiç. Neden bu insanların dillerinde okuma yazma öğrenmesine akademik kurdi konuşmasına hatta kürtçe dil kurumu kurulmasına bile karşı olduğunuzda ben ve benim gibiler türkçe dilinize saygı duymaz. Biraz empati yapın lütfen.

 48. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlarin ureticileri hep yabancilar zaten bize halt yemek duser mecbur kullanicaz bizde bisey uretelim onlar bizim dilimizde teleffuz etsin …

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Boş insanlar ve boş işler ülkesine yine "Merhaba" diyoruz. Boş olan bir ülkede bunları yapmakta ayrıcalıktır. Yoğun tekermiş, sanki CD kaldı da ismine yoğun teker diyelim. Yoğun teker yerine yoğun lastik yapın anasını satayım.

  Yok ya ülke içerisinde çözülecek bir dünya iş varken büyük büyük büyük devlet şahısları nelerle uğraşıyor şaşırıyorum gerçekten.

  Ülkece hepimize geçmiş olsun valla, ülkenin bitişini izliyoruz arkadaşlar.

 50. SDN Okuru dedi ki:

  yoğun fizbi

 51. SDN Okuru dedi ki:

  binali bey önce ğ yazmayı öğrensin !!! yoğun teker nedir ya :))))))

 52. SDN Okuru dedi ki:

  Yazdırgaçlı okutgaç diyelim daha mantıklı. Yoğun teker ne lan :)))

 53. SDN Okuru dedi ki:

  Hafıza diski deselermiş. Şaka gibi.

 54. SDN Okuru dedi ki:

  Türkçe karşılık aramaya gerek yok,Kazak Türkçesinde 300.000 sözcük var ordan al kullan
  AB-ABD dil bilimcileri yeni bir sözcük üretmek istedikleri zaman Latince (Romalıların dili ) ve Eski Yunancaya bakıp sözcük üretiyorlar.

  Türkçe konuşan 400 milyon insan var,Eski Hun,Göktürk,Oğuz Türkçesi var,Yeni Türkçe dersen,Fergana,Çağatay,Yeni Oğuz Türkçeleri seç seçebildiğin kadar
  Türkiye dil bilimcileri bu işi yapamayacaksa,Kazak,Kırgız,Özbek,Uygur dil bilimcilerini çağırsınlar,Yabancı sözcüklere çok uygun Türkçe karşılık bulurlar.

 55. SDN Okuru dedi ki:

  "yoğun teker" ne ya… insan biraz daha kısa bir şey bulur dimi yani.

 56. SDN Okuru dedi ki:

  abidik kubidik adamlar abidik kubidir işler yapıyorlar 😀

 57. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma sapan işlerle uğraşıyorlar.

 58. SDN Okuru dedi ki:

  yogun teker nedir yaaaa?! orda nasil zevksiz insanlar var. tûylerim diken diken oldu.

 59. SDN Okuru dedi ki:

  kafayı çekip çekip proje üretiyolar sanırım ayık adamın yapacağı işler değil bunlar

 60. SDN Okuru dedi ki:

  kaldırgaçlı götür geç

 61. SDN Okuru dedi ki:

  Kompakt disk densin işte 🙂

 62. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkede başka sorun kalmamış.

 63. SDN Okuru dedi ki:

  hahaha yogun teker nedir ya. boyle sacmalik gormedim, duymadim.

 64. SDN Okuru dedi ki:

  Çok zekice

 65. SDN Okuru dedi ki:

  artık çok geç, sadece CD değil bir çok kelime böyle dilimize oturmuşken değiştirmemiz mümkün değil.

 66. SDN Okuru dedi ki:

  Cd diye birşey kalmadı cd yi isim takıyoruz. Ne kadar geriden geliyoruz burdan görün.

 67. SDN Okuru dedi ki:

  nevzuhur nedir?

 68. SDN Okuru dedi ki:

  yoğun teker son hali hiç tutmaz bikere cd dönemi de bitmek üzere zaten

 69. SDN Okuru dedi ki:

  Zamanla insanlar alışır .

 70. SDN Okuru dedi ki:

  Google a yazip cevirmisler cd yi ceviremeyince sallamislar belki de ne oldugunu bilmiyorlar

Geri bildirim