CDPR, Cyberpunk 2077’ye rağmen kasayı doldurdu


23 Nisan 2021 Cuma 01:10
ABONE OL
CDPR, Cyberpunk 2077’ye rağmen kasayı doldurdu

Özellikle Witcher oyunları ile tanıdığımız Polonyalı oyun geliştirici CD Projekt Red, oyunlarının satış istatistiklerini açıkladı. Cyberpunk 2077 nedeniyle büyük zorluklar yaşayan şirket, her şeye rağmen iyi bir dönem geçirmeyi başardı.

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan oyunlarından biri olan Cyberpunk 2077, 21 gün içerisinde neredeyse 14 milyon kopya sattı. Polonya merkezli oyun stüdyosu CD Projekt Red olağanüstü satış rakamlarının yanı sıra iadeler yüzünden binlerce müşteri kaybettiğini de açıkladı. İşte şirketin 2020 yılı satış raporları…

Cyberpunk 2077, 30 bin müşteri kaybettirdi

Aralık 2020’de çıkan Cyberpunk 2077 oyunu CD Projekt Red‘in açıklamalarına göre göre sadece 21 gün içerisinde 13.7 milyon kopya sattı. Oyun satışlarının yüzde 56‘sı PC platformunda gerçekleşti. Kalan satışların yüzde 28’i PS4’te, yüzde 17’si ise Xbox One serisinde yapıldı. Eski nesil konsollardaki performansı düşük olan oyun, PS4 ve Xbox One platformlarında istenilen başarıyı elde edemedi. Şirket, yeni nesil konsolları bu rapora dahil etmedi.

Cyberpunk 2077

Oyunu iade eden kişi sayısını da açıklayan CD Projekt Red, 30 bin kişiye geri ödeme yaptıklarını belirtti. Bu durum, Polonyalı şirketin 2.23 milyon dolar kaybetmesine sebep oldu. Her ne kadar iade sayısı 30 binin üzerinde olsa da, bu beklentilerin çok daha altında. İade sayısının beklenenden az olması, oyuncuların hataların düzeleceğine dair hala beklenti içinde olduğunu gösteriyor.

Şirketin açıklamasında dikkat çeken bir başka detay ise, kullanıcıların oyunu alış şekli. Satın alan oyuncuların yüzde 73‘ü, oyunu fiziksel yerine dijital yollarla satın almayı tercih etti. Fiziksel olarak satın alım yapan kullanıcılarının çoğunluğunu ise konsol oyuncuları oluşturuyor.

The Witcher serisi 50 milyon kopya sattı

Açıklamanın ana odağı Cyberpunk 2077 olsa da CDPR, The Witcher oyunlarına da değinmeyi ihmal etmedi. Şirketi bugün olduğu konuma getiren ve her şeyi başlatan üç oyunluk serinin satışları, 50 milyonu geçmiş durumda. Bu miktarın 30 milyon gibi büyük bir kısmını The Witcher 3: Wild Hunt oluşturuyor.

Şirket 2020 yılında 600 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Cyberpunk 2077 projesi için geliştirme sürecinde 315 milyon dolar harcayan CD Projekt Red, karlılık konusunda da yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarıyor.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Oyundan sektöründen anlamayan insanlar : EEE NE OLDU BALOOON PATLARSINIZ BÖYLEEEE.

" CDPR, Cyberpunk 2077’ye rağmen kasayı doldurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CDPR, Cyberpunk 2077’ye rağmen kasayı doldurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CDPR, Cyberpunk 2077’ye rağmen kasayı doldurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!