Okunma

Cebit 2010: Class 10 Belleklerle Tanışın


10 Mart 2010 Çarşamba 12:25
Cebit 2010: Class 10 Belleklerle Tanışın

Cebit fuarını gezdiğimizde Multimedya standı ile karşı karşıya geldik. Cebit’e katılan nadir Türk firmalardan biri olan Multimedya, Toshiba’nın bellek ürünlerini fuar ziyaretçilerine sergiliyordu.

32 nm mimarisinde 32 GByte Wafer sergileyen Multimedya esas ilgiyi 64 GByte SDXC bellek kartı ile çekti. Class 10 standardını destekleyen bu bellek kartı 60 Mbyte/sn okuma ve 35 MByte/sn yazma hızı ile özellikle HD kayıt yapan kişilere hitap ediyor (Gelmiş Geçmiş En Yüksek Kapasiteli SD Kart).

Class 10 standardın en büyük dezavantajı SDXC okuyucusuna ihtiyaç duyması. Bu okuyucu olmadığı takdirde okuma ve yazma hızı Class 6 veya Class 4 belleklerin transfer oranına iniyor.

 

 

 

Class10 standardına sahip SD bellekler SDXC olarak adlandırılıyor. Bu belleklerin Class 4 ve Class6 standardlı SDHC belleklere göre en büyük avantajı minimum 10 MByte/sn’lik bir yazma hızına sahip olması. Class 4 belleklerde bu durum minimum 4 MByte/sn, Class 6’da da 6 MByte/sn.

Class 10 oldukça yeni. Aldığımız duyumlara göre saniyede 100 MByte’lık bir yazma hızına sahip olan SDXC bellekler de yakında piyasada olacak (Sony’den Yeni SD Ve Micro SD Bellekler).

:: SDXC bellekleri daha önce duymuş muydunuz?

 

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cebit 2010: Class 10 Belleklerle Tanışın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cebit 2010: Class 10 Belleklerle Tanışın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cebit 2010: Class 10 Belleklerle Tanışın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "