CEO açıkladı: Yerli otomobil ismi belli oldu!


07 Ağustos 2020 Cuma 14:12
CEO açıkladı: Yerli otomobil ismi belli oldu!

Yerli otomobil çalışmaları sürerken, birçok yeni haber de gelmeye devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobilin Bilişim Vadisi’ne kazandırdıkları hakkında açıklama yapmıştı. Dünyaca ünlü birçok şirket, yerli otomobil sebebiyle Kocaeli’nde ofis açmaya çalışıyor. Şimdi ise CEO Gürcan Karakaş, yerli otomobil ismi hakkında açıklama yaptı.

Bakan Mustafa Varank, otomobilin 2022 yılının sonlarına doğru yollara çıkacağını belirtmişti.

CEO Gürcan Karakaş, yerli otomobil ismi için açıklama yaptı

Yerli otomobilin fabrikasına yakın zamanda başlanması planlanırken, otomobilin resmi ismi hakkında da açıklamalar yapıldı. CEO Gürcan Karakaş, yaptıkları test sonucunda TOGG’un marka beğeni endeksinin yüzde 73 seviyesinde olduğunu belirtti. Yerli otomobilin ismi için birçok alternatif düşünülmüş olsa da, şimdilik yola TOGG ismi ile devam edilecek.

CEO Gürcan Karakaş konuyla ilgili, “TOGG’un marka beğeni endeksi yüzde 73’lere çıktı. Bu sebeple yola TOGG markası ile devam etme kararı aldık” şeklinde bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz Ocak ayında otomotiv basını ile bir araya gelen Karakaş, yaptığı açıklamada yerli otomobil ismi üzerinde farklı alternatifleri olduklarını belirtmişti.

Ek olarak TOGG CEO’sunun belirttiğine göre, TOGG markası Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Kanada, Güney Kore, Japonya ve Azerbaycan’da tescil edilmiş durumda. Aracın yola çıkacağı tarih hakkında da açıklama yapan Gürcan Karakaş, 2022’nin sonuna doğru ilk araçların Gemlik’teki fabrikadan yola ineceğini de belirtti.

Yerli otomobil fabrikası nasıl olacak?

Yerli otomobilin üretileceği fabrika hakkında da yeni bilgiler, CEO Gürcan Karakaş tarafından açıklandı. Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunacak tesis, 1 milyon 200 bin metrekarelik alana kurulacak. Toplam kapalı alanın ise 230 bin metrekare olduğu belirtildi. İnşaat, zemin güçlendirme çalışmaları dahil olmak üzere toplamda 18 ayda tamamlanacak.

2022 yılının başından itibaren, Gemlik tesisinde işe alımlar başlayacak. Tesisteki çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak. Üretim kapasitesi yılda 175 bin araca ulaştığında, çalışan sayısı 4 bin 300 kişiye ulaşacak. 2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakların tamamı TOGG’a ait olacak. Tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplamda 1 milyon adet üretilecek.

Tedarikçi şirket seçimlerinin yüzde 93’ü tamamlanırken, bunların yüzde 78’i Türkiye’den, yüzde 22’si de Avrupa ve Asya’dan olacak. Ar-Ge yatırımı ise 700 milyon liranın üzerine çıkmış durumda. Üretimin başlangıcında yerlilik oranı yüzde 51 seviyesinde olacak. 2025 yılında ise bu oranın yüzde 68 seviyesine kadar çıkarılması bekleniyor.

yerli otomobil fabrikası

Tüm bunlara ek olarak Gemlik tesisi, 5 gr/m2’den az uçucu organik bileşen salımı ile Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’i, Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’de 1’i bir değerle Avrupa’nın en temizi olma özelliği taşıyor. Tesis, yüzde 30 daha düşük CO2 salımı ve karbon ayak izi bırakıyor.

Akıllı bir şekilde tasarlanan tesis nesnelerin interneti, veri toplama ve analizi ile verimlilik artıran, gerçek zamanlı verilerle değer üreten bir üretim ağına sahip. Üretim hatlarında çıkabilecek hatalar ise gelişmiş kameralar ve sensörler ile öngörülecek ve engellenecek. Robotlar ve giyilebilir teknolojiler ile birlikte ergonomi artırılacak.

Yerli otomobilin fabrikası hakkında siz ne düşünüyorsunuz? TOGG ismini beğeniyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

65 yorum - “CEO açıkladı: Yerli otomobil ismi belli oldu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  sanki otomobil dergisi yada otomobil blogusun sürekli yerli otomobil reklamı yapıyorsunuz doğmamış çocuğa don biçiyorsunuz be . daha fabrikası bile olmayan yere ağzının suyu akan adamları sevindirip durmayın. Bu kadar da iktidar yanlısı olmayın be . Sıkıldık sizden teknoloji haberi bekliyoruz iki telefon tanıtımı bir togg değil.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   sen teknolojiyi sadece telefon sanıyorsan bence bus iteyi takibi bırak bikere, zaten üretilecek olan araç teknolojik bir araç akıllı asistan özelliğinden yolda giderken belli bir miktar şarj dolmasına kadar yani sen burada çatlamaktan başka hiçbirşey yapmiyorsun adam yerli bir arabamız olacak diyerek iftihar ederken sen arabayı rezil durumlara sokuyorun bu senin karın ağrın dan başka bişey deil evet daha fabrikası tam olarak kurulmadı lakin fabrikanın temel atma işlemlerş geçtiğimiz aylarda başarılı bir biçimde yapılmıştı sen burda helal olsun en hızlı biçimde farikayı bitirmenizi temenni ediyorum diyeceğine illa çomak sokuyorsun eğer geçtiğimiz dönemlerde o araba duyurulmasaydı bus eferde şu eleştride bulunacaktın bizim bir arabamız dahi yok SÜREKLİ FABRİKA ATIYOR TAYYİP HİÇ FABRİKA AÇMIYOR , İŞÇİ ALINIMINI AZALTYOR , İŞÇİYE DESTEK VERMİYOR , İŞSİZLİK ORANINI ARTDIRIYOR diyen ahmakların arasına sende dahil olacaktın ha şuandada onlardan geri lalır yanın varmi bana sorarsan yok iyi günler

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnşallah en kısa zamanda %100 yerli üretim e ulaşırız..

" CEO açıkladı: Yerli otomobil ismi belli oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CEO açıkladı: Yerli otomobil ismi belli oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CEO açıkladı: Yerli otomobil ismi belli oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!