Okunma

Cep Telefonları, Bilgisayarları Sollayacak


13 Mart 2010 Cumartesi 08:00
Cep Telefonları, Bilgisayarları Sollayacak

Cep telefonu pazarı oldukça ilginç ve heyecan verici bir pazar. Bilgisayar sistemleri küçülüp daha çok mobilite kazanırken, cep telefonları gün geçtikçe akıllanıyor.

Ekranları büyüyor, PC sistemlerinde kullanılan işlemciler entegre ediliyor ve bazı ürünler bir PC sisteminden farklı çalışmıyor. Bu da ister istemez cep telefonlarının satışını inanılmaz derecede artırıyor (En İyi Kameralı Telefonlar).

 

Dünya üzerinde 6.8 milyar insan yaşıyor. 2010 yılında 5 Milyar cep telefonu sözleşmesinin olacağı tahmin ediliyor.

 

2009’un dünyada satılan cep telefonu rakamlarına baktığımızda 1.211 milyar satış rakamı ile cep telefonu pazarını %0.9 küçüldüğünü söylemek mümkün.

2009 yılı cep telefonu üreticileri için bir hayli zor geçti. Senenin ilk iki çeyreği satışlardaki gerileme iyi sinyaller vermiyordu. Fakat 2009’un son çeyreğinde % 8.32’lük artış (340 Milyon adet) büyük umutlar vadediyor.Öyle ki, 2010 yılı için büyümenin %10’u geçmeyeceği fakat mutlaka bir artışın olacağı söyleniyor.

2008 yılında 1.222 milyar ürün satılmıştı. Gartner, 2009 yılında %0.67’lik bir gerileme ön görmüştü. Fakat küresel ekonomik kriz bu sayıyı %0.92’ye yükseltti. Esasında bu sayı daha da artabilirdi. Fakat artık akıllı telefonların rağbet görmesi ve özellikle giriş seviyesi telefonlarının birçok fonksiyona sahip olması pazarı tetikledi.

 

 

2009 yılının Ekim ve Aralık aylarına baktığımızda, 53.8 milyon akıllı telefon, yani Smartphone ürün satıldı. Akıllı telefonların 2009 satış rakamı 172.4 milyon adet. Satılan akıllı telefonların çoğu, Apple ve Blackberry daha doğrusu RIM markalarını taşıyordu.

Apple ve RIM cep telefonu pazarında %14.4 ile %19.9’luk bir paya sahip. Nokia, Motorola ve Sony Ericsson‘un buna karşın 2009 yılını pek iyi kapatamadıkları bir gerçek.

Cep telefonu satışında 1 numara olan Nokia, genelde 441 milyon ürün sattı. Bu epey büyük bir rakam. Fakat geçen sene ile kıyasladığımızda %2.2’lik bir düşüş söz konusu.

Motorola’da da durum pek farklı değil. Motorola’nın cep telefondaki %8.7’lik payı, 4.8’e düştü. Sony Ericsson’da %7.6’dan %4.5’e düştü (Apple’dan İlginç Patent Başvurusu).

Peki 2010 yılında ne olacak? Araştırmacılara göre donanım entegrasyonundan çok, hizmet ve servis sunan üreticiler kazanacak. Uygulamalar ve işletim sistemleri, pazarı belirleyecek.

 

Araştırmacıların tahminlerine göre 2013 yılında internete en çok telefonla girilecek.

 

Önümüzdeki üç yıl içinde 1.78 milyar adet bilgisayar eklenecek. 2013’de ise cep telefonlarında 1.82 milyar adetlik bir artış olacak. Yani 2013 yılında cep telefonların satışı bilgisayarları geçecek.

Buna esasında şaşırmamak gerekir. Çünkü insanlar bankacılık işlemlerini cep telefonları üzerinden yapmaya başladı. Bu da ister istemez cep telefonlarının satışını artıracak.

Araştırmacıların tahminlerine göre 2013 yılında internete en çok telefonla girilecek. Web siteleri ister istemez bir değişime uğrayacak. Site sahipleri mobil çözümler sunmaya mecbur kalacak. 2014 yılında 3 milyar insanın cep telefonuyla bankacılık işlemlerini yapacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ITU (International Telecommunication Union), 2009 yılında 4.6 milyar olan cep telefonu sözleşmesinin bu sene toplam 5 milyar adet cep telefonu sözleşmesine çıkacağı tahmin ediyor.

Bu bir hayli ilgi çekici bir tahmin. Çünkü aynı kurum, dünya üzerinde 6.8 milyar insanın olduğunu söylüyor.

Yapılan araştırmalarda, dünya üzerinde hakim olan ekonomik krize rağmen telekomünikasyon alanında yatırımların devam edeceği, herhangi bir kısıtlamanın olmayacağı ortaya çıktı.

Geçen ay Barcelona’da gerçekleşen Mobile World kongresinde (MWC) konuşan ITU Genel Sekreteri Hamadoun Toure, 2010 yılında servis ve hizmetlerin artacağını ve bu sayede de daha çok kişinin cep telefonu kullanacağını ve internete gireceğine emin olduğunu söyledi (Palm’dan Büyük Hamle).

 

ITU’nun tahminine göre, geçen sene 600 milyon olan yeni mobil sözleşme sayısı bu sene 1 milyarı bulacak.

 

Gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu gün geçtikçe daha büyük önem kazanıyor. İnsanlar mobil ödeme ve sağlık sistemleriyle tanıştı. En basit cep telefonu insanın hayatını önemli derecede değiştirebiliyor.

Çok basit bir SMS mesajı kişilerin doktorlarla olan randevusunu hatırlattığı gibi, bazı hastalıklarla nasıl önlem alabilecekleri veya ilaçlarının nasıl alınması gerektiğini anlatabiliyor.

Cep telefonu ile yapacağınız iki işlem ile tüm faturalarınızı, vergilerinizi ve cezalarınızı yatırabiliyorsunuz. Ödemelerin gecikmesi tarihe karışıyor.

İşte bu özellik zaman kazandırdığı gibi tasarruf da sağlıyor. En önemlisi ise insanın hayatını önemli derecede olumlu bir şekilde değiştirmesi.

:: Konu ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cep Telefonları, Bilgisayarları Sollayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonları, Bilgisayarları Sollayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonları, Bilgisayarları Sollayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "