Okunma

Cep Telefonlarına İmha Butonu Gelir mi?


16 Şubat 2014 Pazar 07:20
Cep Telefonlarına İmha Butonu Gelir mi?

Akıllı telefonlar için uzun süredir üreticilerin ve üçüncü parti servislerin sunduğu bir hizmet ile kullanıcılar cep telefonlarındaki verileri uzaktan silebiliyorlar. Ancak Amerika Birleşik Devletleri senatosuna teklif edilen yeni bir kanun taslağı eğer kabul görürse bu servisler zorunlu hale gelebilir. Üstelik bu sefer söz konusu olan sadece verilerin uzaktan yok edilmesi değil.

Smartphone Theft Prevention Act (Akıllı Telefon Hırsızlık Önleme Kanunu) adı ile sunulan yasa teklifi ile akıllı cep telefonlarında sadece verilerinin değil aynı zamanda fiziksel özelliklerin de devre dışı bırakılması öneriliyor. Böylece bir kullanıcı akıllı cep telefonu çalındığında telefonunu tümüyle kullanılmaz hale getirebilecek.

Yasa teklifi ilk anda hırsızlığın tümüyle önüne geçilebileceğini akla getirse de tartışılan pek çok yönü bulunuyor. Bunlardan en önemlisi son dönemlerde ortaya çıkan NSA‘in küresel veri akışını takip etmesi gibi faaliyetler ile alakalı. Bu tarz bir özellik sayesinde güçlü devletler dünya üzerinde belirli bir bölgedeki tüm telefonları kullanılmaz hale getirebilirler. Ayrıca bu tarz bir servisin zorunlu kılınması akıllı telefon üreticilerine ciddi yatırım ve servis maliyetlerini beraberinde getirecek.

Bağımsız analistler bu uygulamanın yasalaşması yerine üreticilerin ve üçüncü parti servislerin özgür şekilde sunmaya devam ettiği hizmetler olarak kalması gerektiğini düşünüyor.

:: Sizce böyle bir kanun hayatımızda neleri değiştirir?
yazarAhmet Usta

Oyun dergilerinde köşe yazarak medya dünyasına adım attı. Sonrasında yıllar çabuk gelip geçti. Şimdi ShiftDelete.Net bünyesinde yeni dönemi kurgulayan çekirdek ekipte. Soon, Very Soon (arka planda Hans Zimmer çalıyor öyle hayal edin.)
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Cep Telefonlarına İmha Butonu Gelir mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu iş amerikanın bize sattığı f-16’lara benzer 🙂 Savaş esnasında uçakları devre dışı bırakma gibi… Sonra? Yine savaş esnasında insanların iletişimini devre dışı bırakırlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Savaş filan çıksa gitti tüm iletişim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  telefonun namusu kirlenince, GÜM
  Namus meselesi bu , şakaya gelmez

 4. SDN Okuru dedi ki:

  3310’dan şaşmıycaksın abi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Anında ilk çıkan bir cep alır onunla mutlu olurum. O zaman sıkar imha falan etmesi bunun amacı farklı akıllı olun eyyy türk milleti

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Satılan bir ürün (telefon, araba, her ne ise) başka biri tarafından (örn. bir korsan) herhangi bir anda imha edebilecekse bu ürün kesinlikle satılamaz. Kimse böyle bir malı satamamalı. Satmaya yetkisi olmamalı. Bunun ikinci adımı (terörist şüphesi olan) bir kişiyi imha etmek olabilir. Bu kabul görürse kesinlikle daha kötüsü de gelir. Ne korkunç ve akıl almaz bir durum…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten sony de yerlesik olarak var.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  saçma

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Seni kimseye yar etmem demekle aynı şey 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen arkadaş doğru söylüyor ayfonlara gerek yok kendi kendine alev alıyo

 11. honline dedi ki:

  Diyelim çalıntı telefon uzaktan imha edildi, yanlışlıkla imha edilen kişinin parasını kim ödeyecek

 12. blackdown dedi ki:

  İyide biz Türkiye’de yaşıyoruz,telefonlarda Çin’de üretiliyor nasıl bir hakkı var ki ABD’nin ayrıca bu kadar uğraşmalarına gerek yok bir mesaj ya da email ile NSA’leri anında yok eder telefonları kanuna şuya buya gerek yok

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yandan kötü bir yandan iyi olur bence

 14. SDN Okuru dedi ki:

  iphone kendi kendine yanıyo zaten gerek yok

 15. selcukpnar dedi ki:

  Bir yanda iyi bir yandan iyi olur ***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Bir yandan iyi bir yandan kötü olur bence.

 16. selcukpnar dedi ki:

  Bir yanda iyi bir yandan iyi olur bence.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 bom!!!!

 18. Theurer dedi ki:

  böylede zaman zaman patlıyor zaten

 19. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne yaa amerika istiyo tüm dünyada geçerli oluyo çok uyuz bi durum elimize 5 10 tane atom bombası geçse hepsini amerikaya atardım

 20. nano6824 dedi ki:

  User:Telephone command functional ovveride
  Telephone:Ovveride accepted voice command activated.
  User:Self destruct in 30 seconds command code 000 destruct 0
  Telephone:Self destruct sequance complated and engaded.Detention in 30 seconds
  STAR TREK’e döndü iyi mi

" Cep Telefonlarına İmha Butonu Gelir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonlarına İmha Butonu Gelir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonlarına İmha Butonu Gelir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "