Okunma

Cep Telefonlarında Yeni Bir Skandal Patladı


11 Ocak 2012 Çarşamba 08:30
Cep Telefonlarında Yeni Bir Skandal Patladı

Hindistan‘da yapılan bir hacker saldırısı, teknoloji devleri ve Hindistan hükümetinin de içinde bulunduğu karmaşık bir ilişkiyi ortaya çıkardı.

6 Ocak tarihinde Lords of Dharamraja adındaki bir grup hacker, Hindistan Askeri Birimi’ne yönelik saldırı düzenledi. Saldırıdan sonra ele geçirdiği verilerin bir kısmını internet üzerinden paylaştı.

Hacker’lara göre başta RIM, Nokia ve Apple olmak üzere cep telefonu üreten teknoloji şirketleri Hindistan hükümetine kullanıcıların verilerini görebilmesi için RINOA (RIM, Nokia, Apple) isimli bir program altında tüm bilgileri dağıtmışlar. Yani bir nevi arka kapı oluşturmuşlar.

Hindistan otoritesi henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil; ancak eğer bu iddialar doğruysa çok büyük bir tartışmanın fitili de dünya genelinde ateşlenmiş olacak.

5 ay önce Yaz sonlarına doğru İngiltere’de çıkan ayaklanmalarda da BBM Messenger‘daki bilgileri hükümet ile paylaşan RIM / BlackBerry gibi diğer firmalar da bu tip işlemlere girmiş olabilirler.

:: Sizce cep telefonu üreticileri ve operatörler bilgilerimizi hükümetlerle paylaşıyor mudur ?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Cep Telefonlarında Yeni Bir Skandal Patladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten diğer türlü düşünmek pek bi saflık olurdu.. Bu kadar teknoloji üretenlerin aklına böyle bir düşünce hiç gelmemiş ve bununla ilgi bir girişimde bulunulmamış olduğunu düşünmek gerçekten de bence çok safça bir şey olurdu. Buna hepsini katabiliriz..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  eminim oyle bi yazılım enigmada da vardır nasıl bir anti virüs ,, virüs olabiliyorsa …………

 3. byyasin dedi ki:

  Hiç şaşırmadım Tüm firmalar eminim bunu yapıyorlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 4s e okadar para verceginize ozaman gidin Enigma kriptolu telefon kullanın hem dinlenmeyin hemde bilgileriniz saklı kalsın her markada var bu skandal

 5. justlive4life dedi ki:

  Her firma müşterileri hakkında bilgi toplama eğilimindedir. Bu bilginin sınırı yöneticilerin ETİK ANLAYIŞI kadardır.
  Ama bazı durumlarda telefon verileri çok işe yaramaktadır.
  _________

 6. pesimist dedi ki:

  Teşekkürler açıklama için

 7. green_lion dedi ki:
  Alıntı pesimist Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Ben Windows’u merak ediyorum

  Windows biraz farklı. Sniffer programları ile yollanan içeriği görme şansımız azda olsa var. Bağlanıp bir yerlere bazı şeyler yollanması fark edilebilir. Zibilyon tane mühendis sürekli merak edip inceliyor zaten. Cep telefonu ve mesajlaşma araçları ise bilgiyi direk firma sunucusuna yazmak zorunda. Çalışma mantıkları budur. İstismara daha açık bir durum.

 8. acer dedi ki:

  Mobil İşletim sistemleri geliştikçe her şey daha da kolaylaşıyor her önden. Firmaların, hükümetlerin kişisel gizliliğimize çok duyarlı olmasını beklemek büyük aptallık.

 9. pesimist dedi ki:

  Ben Windows’u merak ediyorum

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Olmaması mümkün değil zaten, Güzel Ülkem de bile yaşandı. Eğer benzeri olaylar ortaya çıkmasa hükümetler ve firmalar daha beterini de yapacaklar ama gizli yapılan bir iş sonsuza kadar gizli kalamaz, doğaya aykırı. Kriptolu ürünlerin bile kripto algoritmaları hakkında kesinlikle hükümetler bilgilendiriliyordur, buna eminim.

 11. alike03 dedi ki:

  Ücünüde sevmem zaten.

 12. green_lion dedi ki:

  Şaşırdınızmı Haberde diyor ki : İngilteredeki isyanda RIM elindeki bilgileri paylaşmış. Yani hükümetle paylaşmasa bile elinde bir veri var. Ben inanmıyorumki bir şirket üzerinden geçen mesajlaşmaları, özel bilgileri siliyor. Google dan örnek alarak artık özel veriler her zaman reklam için saklanıyor..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Elektronik aletlerin ambalajında içindekiler yazmadığından, adamlar her türlü zerzevatı içine koyabiliyorlar. Yasaları koyan da, tüketicinin sesi de yine kendileri. Aşırı bir tepkide; aaa olur mu canıım kanıt yok ki diyebiliyorlar. Bir umut; tüketiciyi aydınlatması gereken bu gibi siteler uyanıp milleti de uyandırsalar diyeceğim fakat nerde…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Günaydın daha yeni mi haberiniz oluyor. Her hükümette olan şeyler. Bazı verileriniz hükümet için saklanırken bir takım verileriniz de 3. şahıs firmalarına rant sağlamak adına hazır ve nazır bekliyor. Çok da kafaya takmamak lazım illegal bir durumunuz yoksa.

" Cep Telefonlarında Yeni Bir Skandal Patladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonlarında Yeni Bir Skandal Patladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonlarında Yeni Bir Skandal Patladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "