Cep telefonu mu akıllı telefon mu? işte yeni raporlar!


20 Aralık 2018 Perşembe 20:41
Cep telefonu mu akıllı telefon mu? işte yeni raporlar!

Yakın zamanlarda Counterpoint tarafından yayınlanan yeni telefon pazarı raporları, bazı noktalarda şaşırtırıcı veriler sunuyor. Eski nesil standart telefonlar (akıllı olmayanlar da diyebiliriz) son dört çeyrekte satış oranlarını arttırırken, akıllı telefonlarda ise düşüşler söz konusu. Bunların nedenleri pek çok şekilde tartışılabilir. Cep telefonu mu akıllı telefon mu, işte yeni yayınlanan raporlar!

Cep telefonu mu akıllı telefon mu, nerede hangisi seçiliyor?

Hemen alt tarafta görebileceğiniz pasta payı grafiği, aslında durumu bir miktar açıklıyor diyebiliriz. Gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeler, eski nesil telefonların en çok satış ve kullanım oranlarına sahip olduğu yerler. Asya bölgesi, tüm grafiğin yarısından fazlasını oluşturuyor. Bu da üreticiler açısından bu bölgenin önemini vurgulamaya yetiyor.

Counterpoint, eski nesil cep telefonlarının hala rağbet görmesini iki sebebe bağladı. Bunlardan birisi uzun pil ömrü iken, bir diğeri ise kullanıcı tabanından kaynaklı. Afrika ülkeleri başta olmak üzere, elektriğin hala yoğun bir sorun olarak yaşandığı yerler bulunmakta. Bunun dışında batarya nedeninden dolayı, bu cihazların yedek telefon olarak kullanımı da yoğun şekilde sürdürülmekte.

cep telefonu vs akıllı telefon

Akıllı telefonlara geçiş eğilimi ise, halen değişmiyor. Gelişmekte olan ülkelerde düşük alım gücü, akıllı telefon satışlarını etkileyen en önemli etkenlerden birisi. Bunu bir bakıma kendi ülkemiz için de düşünebiliriz. Aynı zamanda HMD‘nin dönüşü de, cep telefonlarına olan rağbeti arttıran unsurlardan. Yeni raporların tahminlerine göre cep telefonları, önümüzdeki beş sene içinde halen yoğun satışa da sahip olacak.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Cep telefonu mu akıllı telefon mu? işte yeni raporlar!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaman dünyayı çok hızlı değiştiriyor. Artık dünya 5 sene önceki dünya bile değil ama hala belli bölgelerdeki insanlar ve belli meslek grupları klasik cep telefonu kullanmak durumundalar. Akıllı telefonların sunduğu nimetler gerçekten çok fazla ve artık çeşitli tasarımlar ve yazılımlar sayesinde ergonomikler de…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğer whatsapp kullanabileceğimiz eski nesil telefonlar çıkarsa piyasaya bir dakika düşünmeden alırım. Akıllı telefonlar cidden insan beynini aşırı yoruyor ve meşgul ediyor. Whatsapp malesef zorunlu hale geldi. İş hayatında aktif kullanmak zorundayım malesef

" Cep telefonu mu akıllı telefon mu? işte yeni raporlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep telefonu mu akıllı telefon mu? işte yeni raporlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep telefonu mu akıllı telefon mu? işte yeni raporlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 2. 2 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 3. 3 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 4. 4 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 5. 5 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 6. 6 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 7. 7 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 8. 8 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 9. 9 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 10. 10 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!