Cep Telefonu İçin Büyük Harcama


22 Ağustos 2010 Pazar 16:40
Cep Telefonu İçin Büyük Harcama

Bilgisayarların yaptığı her işi yapabilir hale gelen mobil cihazlar, kullanışlılık anlamında ciddi avantajlar sunuyor. 3G’nin de hayatımıza hızlı bir giriş yapmasının ardından bu avantajlar ve mobil cihazların hayatımızdaki etkinliği hızlı bir sıçrama gerçekleştirdi. Önü alınmaz bir hızla büyüyen akıllı telefon eğilimleri, popüler kültürün de etkisi ile ivme kazanıyor. Yazımızda yer vereceğimiz konu mobil işletim sistemleri yahut iPhone 4’ün başarılı pazarlama stratejileri değil. Konunun ciddiyeti daha da elim.

Cep telefonları dünyanın her yerinde yoğun ilgi görüyor. Durum Avrupa’da da Asya’da da Afrika’da da aynı. Tek değişen konunun şekli. Afrika’da cep telefonu kullanımının en yoğun olduğu ülkelerden birisi Nijerya. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı bu ülkede, su kaynaklarına kolay erişim, elektrik, yol gibi sıkıntılar ciddi boyutlarda. Mesela ülkenin sadece %30’u gibi bir oranında ulaşım için yol mevcut. Ancak buna karşılık dört bir noktada baz istasyonları var. Elektriğin düzenli olarak verilemediği ülkede 3600 baz istasyonu ile iletişim sağlanıyor. Ve yine bu 3600 baz istasyonunun elektrik ihtiyacını karşılamak için jeneratörlerden faydalanılıyor.

İşin ilginçliği de işte tam olarak bu noktada başlıyor. Ülkedeki tüm bu baz istasyonlarının duyduğu enerji ihtiyacı saniyede 450 litre. Her ne kadar ülke petrol kaynakları yönünden zengin de olsa bu oran çok ciddi bir tüketimi ifade ediyor. İnsanların 1 dakika telefon görüşmesi için yaptıkları harcamanın Nijerya günlük kazanç ortalamasının %40’ına tekabül etmesi şaşırtıcı bir rakam olarak karşımıza çıkıyor.

300 milyon insanın yaşadığı Afrika’da en çok Nokia’nın düşük fiyatlı ve bu ülkelere özel geliştirdiği telefonları kullanılıyor. Nijerya halkının yarısı günde 1 dolardan daha az kazanıyor. 120 milyonu ise 1 doların yarısını bile bir günde kazanamıyor.

 

:: Cep telefonlarının bir noktadan sonra hastalık derecesinde bağımlılık yaptığını düşünüyor musunuz?

 

 




yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cep Telefonu İçin Büyük Harcama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonu İçin Büyük Harcama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonu İçin Büyük Harcama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  2. 2 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  3. 3 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  4. 4 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  5. 5 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  6. 6 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  7. 7 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  8. 8 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  9. 9 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  10. 10 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!