Okunma

Cepten Takip Edilen Servisler


11 Şubat 2009 Çarşamba 10:11
Cepten Takip Edilen Servisler

Geçtiğimiz yıl tamamlanıp sonucu yeni açıklanan bir araştırma, kullanıcıların cep telefonlarında tercih ettiği online servislerin neler olduğunu tespit etmiş durumda. Avustralya, Almanya, Hindistan, Japonya, İngiltere ve ABD’deki 13 yaşın üstünde toplam 2800 cep telefonu sahibiyle yapılan araştırmada bir online servise üye olanlar ile geçtiğimiz birkaç ay içerisinde üye olmuş, ama devam etmeyenler değerlendirilmeye alınmış.


İnternet servislerinin cepten ulaşılma oranı artıyor.

Sonuçlara bakıldığında cep telefonu kullanıcılarının en çok sosyal ağ sitelerine girmeyi sevdiği ortaya çıkıyor. Her 10 kullanıcıdan 6’sı Facebook, MySpace türü bir sosyal ağ sitesine giriyor. Online müzik servisleri ise yüzde 46 ile ikinci tercih olarak listedeki yerini alıyor. Üçüncü sıradaki yüzde 41’lik mobil internet paketi aboneliği, cepten internet kullanmadan duramayan bir nesille karşı karşıya olduğumuzu ifade ediyor. Ücretli video içeriği ile online televizyon ise takip eden maddeler olarak karşımıza çıkıyor.

Müzik Şirketleri Mutlu

2008, online müzik servislerinin parladığı bir yıl olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar dünya genelinde bu servisler için tam 9 milyar dolarlık harcama yapmış durumda. Melodi ve şarkı indirme servisleri pastadan en büyük dilimi alanlar olarak sıralanıyor.

:: Siz cep telefonunuzla neler yapıyorsunuz?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Cepten Takip Edilen Servisler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  birisi bana lütfen telefon ne amaçla kullanılır söyleyebilir mi ama kısa yazı *****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  alt altta yazarlarsa yapçam

 3. SDN Okuru dedi ki:

  beni boşver de sen ne yapıyorsun?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  birisi lütfen bana telefonun hangi amaçlarla kullanıldığını söyleyebilirmi. teşekkür ederim.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bence insaların haberleşip konuşmalarımız,uzakataki komşularımız ile haberleşmek için ve sosyalleşip facebook sms fotoğraf çekme video kaydetme müzik dinlemek gibi alanlarda kullanılır.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  buuuuuuuuuuu ne yaaaaaaaaa

 7. SDN Okuru dedi ki:

  cep telefonu bugün kullanılan amaçların dışında ne amaçla kullanılır

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bence çok doğru bişi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  evet bu arkadaşımız doğru söylüyo bencede

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bence cep telefonu iletişim teknolojik bir ürün olduğu için haberleşmeye,konuşmayave iletişim kurmaya yarar amacı budur burdan yazabilirsiniz ben böyle yazıp götürdüm öğretmen en çok benimkini beğendi sizde yapın sınıfın çalışkanı olun kafanızdan daha kolay olur kendiniz bulunnnnnn!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  çok saçma hiç bişey anlamadım facebbok filan yarapbi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bence iyi. 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  anlamadım:D

 14. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bişe yapmı*****

 15. SDN Okuru dedi ki:

  çok saçma

" Cepten Takip Edilen Servisler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cepten Takip Edilen Servisler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cepten Takip Edilen Servisler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "