Okunma

Telefonu sinyalleri ile hava durumu!


14 Nisan 2017 Cuma 20:00
Telefonu sinyalleri ile hava durumu!

Hava durumu tahminleri, günlük hayatta kişisel konforun sağlanabilmesinde önem taşıyor. Ancak mevcut hava tahminleri, bölge ve şehirler gibi geniş alanlarla sınırlı kalıyor. Ayrıca bu tahminlerde pahalı radar teknolojileri kullanılıyor. Mevcut hava durumu tahminleriyle hangi caddeler ve sokaklarda havanın yağmurlu olduğunu öğrenmek mümkün değil. Bir grup araştırmacı, cep telefonu sinyallerinin kullanıldığı ucuz bir algılama sistemi geliştirdi. 

Hava durumu tahmini nasıl yapılıyor?

Araştırmacılar bu çalışmada cep telefonlarının temel çalışma prensibini oluşturan elektromanyetik alanlardan faydalanıyor. Yüksek frekanslı bir dalga, yağmurlu bir bölgeden geçtiğinde sinyal yoğunluğu kaybolur. Sinyal emiliminin bölgesel analizi ile yağmur damlalarının boyutu hakkında bilgi alınabiliyor. Bu bilgi yağış tahminleri, hatta hava tahminlerinde kullanılabiliyor. Özellikle şehirlerde çok sayıda insanın cep telefonu kullanıyor olması çok fazla dalgayla birlikte doğru tahmin yapma olasılığını yükseltiyor.

17-04/14/telefon-sinyali-hava-tahmini-shiftdelete.jpg

Hava durumu tahmini nasıl kullanılacak?

Bu yeni algılama yöntemi, beraberinde birçok pratik uygulamayı getiriyor. Geliştirilen bir uygulama ile yağmur yağdığında kanalizasyon sistemlerinin nasıl yönetileceğine yönelik kararlar alınabilir. Olası taşkın durumları için halk önceden uyarılarak gerekli güvenlik önlemleri alınabilir.

17-04/14/hava-durumu-tahmini-shiftdelete.jpg

Yeni konseptin, ülke ve şehir ölçeğinde testleri yapıldı. Hollanda’da ülke genelinde 2,400‘den fazla bağlantı kuruldu ve düşen yağış hakkında bilgi toplandı. Şehir düzeyinde ise İsveç Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü, Göteborg kentinde dakikada bir yağış tahmini yapmak için kullandı.

:: Bu ilginç yöntem hakkında ne düşünüyorsun?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Telefonu sinyalleri ile hava durumu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde diz ağrılarımızdan anlıyoruz yağmur yağacağını.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be adamlar neler yapıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  daha başka neyi ölçebilir acaba, bunlar insanın psikoanalitigini de yapabilir,
  suç işleme olasılığı falan.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar sürekli çalışıp bir şeyler icat ederken biz de bakıyoruz ancak..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Güzelmiş

" Telefonu sinyalleri ile hava durumu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonu sinyalleri ile hava durumu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonu sinyalleri ile hava durumu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "