Okunma

Cep telefonu ve bilgisayarlara kredi sınırı getirildi!


15 Ağustos 2018 Çarşamba 16:34
Cep telefonu ve bilgisayarlara kredi sınırı getirildi!

Son dönemde ekonomik anlamda sıkıntılı günlerden geçen ülkemizde bazı tedbirler alınmaya başlandı. Bu kapsamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun banka ve kredi kartları, borçların yeniden yapılandırılması, kredilerin sınıflandırılması konularına ilişkin yönetmelikleri Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Kredi kartına taksit yapılarak satın alınması engellenen akıllı telefonlar için bu kez kredi sınırı getirildi. Günümüzde akıllı telefon satın almak isteyen kullanıcılar genelde GSM operatörlerine veya kredi veren bankalara yöneliyorlar.

Bilgisayar  ve cep telefonu kredi sınırı 6 ay olarak belirlendi!

BDDK’nın yönetmeliğinde yapılan değişiklik nedeniyle artık cep telefonu, tablet ve bilgisayar satın almak için kullanılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamayacak. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında ise aynı vadeler uygulanacak.

Yani artık teknoloji mağazalarında veya cep telefonu gibi elektronik cihazlar için kredi veren bankalarda maksimum 6 ay vade seçeneği olacak. Elektronik ürünlerin yanı sıra diğer kısıtlamalara kısaca göz attığımızda;

Kulüp ve derneklerin yanı sıra, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda maksimum 6 ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda,  ve vergi ödemelerinde ise maksimum 9 ay vade olacak

Kredi kartı ile kuyum, telekomünikasyon, pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart / çeki ve benzeri şekilde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımında taksit uygulanamayacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Cep telefonu ve bilgisayarlara kredi sınırı getirildi!”

 1. Anonim dedi ki:

  Tamam telefon eyvaAllah ‘ta , Bilgisayar neden ki !!!!

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vestel çöp alınmaz…

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Vestel harika çokta memnunum

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eskiden ev veya araba almak için kredi çekerdi insanlar. şimdi Telefon veya bilgisayar almak için krediye başvuruyorlar yazık.Şaha kalkıcaz dediler. Ama millete sadece kaldırdılar:))))))))

 4. Anonim dedi ki:

  Bence teknolojide bulunan bunca fiyat artışında taksit azaltma iyi bir uygulama değil. Herkes Iphone üzerinden gitmiş bu arada diğerlerini unutmamak gerek. Iphone gibi ABD ürünü için vergiyi artır bu arada çin , tayvan gibi ülke üreticilerin vergilerini indir. Türk üreticisine ÖİV gibi vergileri iptal et KDV 8 düşür o zaman gerçekten herkese yarasın.
  Ayrıca bu arada birde Bilgisayarı unutmayalım. Ona azaltma yerine artırılsa daha iyi olurdu. Çünkü o her zaman değiştirilmez ve insanlar aldıklarında çocuklarına iyisini alsınlar.

 5. Anonim dedi ki:

  Kişisel fikrimi söylemem gerekirse bakıyorum adamın maddi durumu iyi değil ama onca borcun altına girip malum markanın telefonlarından hemde vade farkı yüzünden zarar görerek satın almış. Sonra mesela bir başkası peşin alıyor bide bakıyor ki ertesi gün herkesin elinde aynı telefon. Aslında belkide o telefon en iyisi olduğu için değil alması zor olup kendini prestijli göstereceğini düşündüğü için alıyo o çok taksitle alıp kendi maddi durumunu düşünmeyip hata yapan kişi. Bana gelince ben hep peşin aldım zaten bu zamana kadar. Ama son 1 2 yıldır telefon fiyatlarındaki artışı düşünürsek maddi olarak alma imkanım olduğu halde bir daha pahalı telefon almam. Çünkü dikkatli incelerseniz şuan telefonların çoğu o fiyatları hak etmiyo. Param var diyede 1 liralık mala 2 lira verecek kadar aptal değilim.

  1. mert_ozcan dedi ki:

   Doğru diyorsun ama bizim ülkemizde 1 liralık mala 5 lira verip alınca çok daha kıymetli ve fiyakalı oluyorsun

 6. Dea dedi ki:

  Bu Hiç Bir Zaman Çözüm Olamaz Ayağını Yorganına Göre Uzatmazsan Daha Neler Olur Neler Kara Liste Olucak Bankalarda Kredi Ve Kredi Kartı Kullanımını Sınırlandıracaklar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Her zaman Amerika her zaman APPLE HÜKÜMET SİKİMMMMM YESİN HER TÜRLÜ ALIRIZ PEŞİN PARA

  1. mert_ozcan dedi ki:

   Baban Amerikalı galiba senin vatansız

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kozmetik’e taksit uygulamasını kaldırsınlar, herkes sizin gibi doldurma parfüm kullanmak zorunda değil.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İsabet olmuş

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Süper bir karar hatta 6 bile fazla.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bazı arkadaşlar yeri ürünü 24 taksik yapsınlar diyorlar. Telefon kırdırma denilen bir tabir var iPhone alabilmek için 5 tane yerli telefonu alıp kırdırır karşılığında iphone alır hem de 24 ay taksikli almış olur. Demokrasi de çağreler tükenmez, yasaklamak yerine biz de o kalitlerde üretelim kullanalım ve yabancı hiç bir ürün satılmasın kökten yasaklasınlar 🙂

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Canım abim, doğrudur kırarlar ama kırsalar bile taksitler sadece yerli ürünler için sözkonusu olur. Yani iPhone almaya kalkarlarsa taksit miktarı revize edilir veya iPhone alamazlar.

 12. Zeus Antonius dedi ki:

  Geç kaldılar! Para kazanmak uğruna milli servetin dışarı çıkmasına aracılık ettiler, Apple’ı zengin ettiler. Diğer taraftan yerli ürünlerde taksit miktarını yüksek tutabilirler. Millet 24 taksitle Arçelik alsın, Vestel alsın, Profilo alsın, GM alsın, Arzum alsın, Baymak alsın! Yerli ürün alımlarındaki taksit imkanına karışmayın! Bankalar olarak sizin yerli ürünlere desteğiniz çok önemlidir…

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok önceden olması gereken bir karar. Madem pahalı telefon almak istiyorsunuz Bi zahmet peşin alın. Sanki pahalı telefonla atom parçalıyorsunuz. :))

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sizin telefonunuz batsın adam lar türkiye batırmaya çalışıyor lar demekki size ülke değil tel lazim

  1. Sanal dedi ki:

   Ya arkadaş başka yere git, propagandanı yap

 15. Anonim dedi ki:

  Zeki Müren de bizi görecekmi.

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence şu hat üzerinden alınan telefon tablet gibi ürünlere son verilsin çünkü adam alıyor hattın üstünden sonra satıyor odemiyor

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Doymadılar vergi almaya sanane be kardeşim ben belki 20 ay taksitle alacağım

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Teknolojinin en son gelişeceği ülke Türkiyedir

 19. Anonim dedi ki:

  boykota devam taksit seçeneği azalsın ki almasınlar iphone vs 🙂

 20. Reyzii dedi ki:

  Artık kaldırın kredi kartıyla taksitle telefon alalım nedir bu ya her şeyi kısıtlıyorlar ülke ülke değilki vergi cenneti.

 21. morgeus dedi ki:

  Geçmiş olsun, üstümüzden eze eze geçti

" Cep telefonu ve bilgisayarlara kredi sınırı getirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep telefonu ve bilgisayarlara kredi sınırı getirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep telefonu ve bilgisayarlara kredi sınırı getirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "