Okunma

Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı


23 Ekim 2016 Pazar 07:02
Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı

İnternete bağlanan ya da internet bağlantısı gerektiren cihaz sayısında son yıllarda önemli bir artış meydana geldi. Artık her türlü cihaz internete bağlanabiliyor. Elbette bu bağlantı ihtiyacı beraberinde bazı sorunları da getiriyor. En önemlisi ise bu bağlantının nereden sağlanacağı.

Cep telefonunda internet paylaşımı nasıl yapılır?

Birçok cihazın kablosuz ağlara bağlanabildiği düşünüldüğünde etrafta bir kablosuz ağın olmasının internet erişimi için yeterli olacağını öngörebiliriz. Ancak bulunduğumuz yerde böyle bir ağ yoksa ne yapacağız? İşte burada imdadımıza telefonumuzdaki interneti kablosuz olarak paylaştırma teknolojisi yetişiyor.

İngilizce’de Tether ya da HotSpot adı verilen özellik bize cep telefonun internetini kablosuz olarak paylaştırma imkanı sunuyor. Önceleri kablolu olarak kullanılabilen bu teknoloji akıllı telefonlar ile birlikte kablosuza terfi etti. Cep telefonu üzerinden internet bağlantısını kablosuz olarak paylaşma hizmeti olarak tanımlayabileceğimiz bu fonksiyon operatörler tarafından pek hoş karşılanmıyor.

16-10/24/cep-telefonunda-internet-paylasimi-2.jpg

Hatta ABD’de bazı operatörler bir dönem Tether yapabilen uygulamaları online yazılım marketlerinden kaldırtma teşebbüsünde bile bulunmuşlardı.

Akıllı telefonların ilk dönemlerinde üçüncü parti yazılımlarla sağlanan bu özellik belli bir süre sonra işletim sistemi üreticileri tarafından da kabul gördü.

Bu özelliği kullanmadan önce bunları mutlaka okuyun!

Son 1-1,5 yıldır ise birçok akıllı telefon mobil işletim sisteminde standart olarak bu özellik bulunuyor. Genelde Ayarlar menüsünde bulunan ‘İnterneti Paylaş‘ ya da ‘Kişisel Erişim Noktası Oluştur’ bölümünden aktif hale getirilen bu hizmeti kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor:

 • Öncelikle bu servis pili sömüren bir uygulama. Çünkü bulunduğunuz yerde bir Wi-Fi alan oluşturduğundan telefonun pili çok çabuk bitiyor. Buna dikkat etmek gerekiyor.
 • Kişisel erişim noktası oluştururken ayarlar kısmında şifre vermeyi unutmayın. Yoksa herkes ağınıza girip internetinizi sömürebilir.
 • Kullanılan internetin operatörünüz tarafından üye olduğunuz data paketinden düştüğünü unutmayın. Çok fazla dosya indirimi ya da sürekli video izlemek gibi eylemlerden uzak durun. Paketiniz hızlı bir şekilde tükenebilir. Bu yüzden video izlemek ya da büyük boyutlu dosya alıp/göndermek gibi işlemlerden kaçının
 • Böyle bir özelliği aktif hale getirdiğinizde birçok işletim sisteminin en fazla 5 cihaza kadar bağlantı izni verdiğini unutmayın. Zaten çok fazla bağlantı internetinizin de yavaşlamasına sebep olacağından önerilmez.
 • Paylaştığınız internetin hızının cep telefonu şebekesinin durumuna ve baz istasyonuna olan uzaklığınıza bağlı olduğunu unutmayın.

İlerleyen sayfalardaki yönergeleri takip ederek akıllı telefonunuzdaki interneti kablosuz olarak paylaştırabilirsiniz. İşlemleri doğru yaparsanız örneğin elinizdeki tablet bilgisayar ile etrafınızda kablosuz ağ aradığınızda kendi kablosuz ağınızı görebileceksiniz.

Yukarıdaki uyarıları okuduysanız bir sonraki sayfaya geçerek Android işletim sistemindeki ayarları görebilirsiniz. 

Android internet paylaştırma

Bu uyarılardan sonra ilk olarak Android cihazlardaki internet paylaşımının nasıl yapıldığını anlatarak yazımıza başlıyoruz.

Ekran görüntülerini almak için kullandığımız telefon olan Samsung Glaxy S‘de bu seçenek Ayarlar menüsünde Kablosuz ve ağ seçeneğinin altında bulunan Bağlanıyor seçeneği altında yer alıyor.

Buraya girdiğinizde USB Bağlanıyor, Mobil AP ve Mobil AP ayarları bulunan bir bölüme geliyorsunuz. İlk önce Mobil Ayarları yapmanız gerekiyor.

Burada kablosuz ağınıza bir isim  ve şifre veriyorsunuz. Şifreyi unutmamanız önemli çünkü kablosuz ağı paylaştırdığınızda bağlantı için bu şifre gerekecek.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra Mobil AP bölümüne tıkladığınızda bulunduğunuz yerde kablosuz bir ağ oluşturmuş oluyorsunuz.

Bizim işlem yaptığımız telefonda bu özellik Ayarlar bölümünde  bulunsa da örneğin HTC modellerinin bazılarında ana münede Wi-Fi Hotspot’ isimli özel bir kısayol da bulunuyor. Yukarıdaki ayarların benzerlerini yaparak yine aynı özelliği aktif hale getirebiliyorsunuz.

Android işletim sistemi kullanan telefon üreten birden fazla firma olduğundan menüler ufak tefek farklılıklar içerebiliyor. Ama genel olarak aynı yerde (Wi-Fi ayarları) bulunuyor.

Sonraki sayfada Apple’ın mobil cihazlarında kullandığı iOS işletim sistemindeki ayarları görebilirsiniz.

iPhone internet paylaştırma nasıl yapılır?

Apple’ın ürünlerinde görmeye alıştığımız kolay ve basit kullanıcı arayüzü iOS‘ta da var. Ayarlar menüne girdiğinizde karşınıza çıkan Kişisel Erişim Noktası seçeneğine tıklayarak internetinizi paylaşmaya başlıyorsunuz.

Bu bölümde kablosuz ağınıza özel bir isim ve şifre belirleyebilirsiniz (ki şifresiz kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin). 

Bir sonraki sayfamızda Nokia’nın MeeGo işletim sistemindeki ayarları görebilirsiniz.

MeeGo’da durum

Nokia tarafından geliştirilen Symbian’in farklı bir sürümü olan MeeGo işletim sistemini kullanan N9‘da da benzer bir özellik bulunuyor. Doğrudan ana menü üzerinde bulunan Wi-Fi Hotspot özelliği ile kolay ve hızlı bir şekilde bu ayarları yapabiliyorsunuz.

Bu menüye tıkladığınızda karşınıza kablosuz ağa isim ve şifre verebileceğiniz bölüm geliyor. Burada gerekli ayarları yapıp hemen üst kısımda bulunan Start düğmesine basarak aktif hale getiriyorsunuz.

Bu işletim sisteminde ek olarak gelen ve giden data miktarlarını da görebiliyorsunuz.

Telefonunuzun işletim sistemine göre bu ayarları yaptıktan sonra elinizdeki tablet, dizüstü bilgisayar ya da benzeri kablosuz ağlara bağlanan cihazınızla bulunduğunuz yerde Wi-Fi taraması yaparsanız kendi kablosuz ağınızı bulacaksınız. Bu ağa (ayarlar kısmında verdiğiniz) şifre ile bağlanarak internetin keyfini sürebilirsiniz.

İnternet erişimini paylaştırarak acil durumlarda internet bağlantısı sağlamanız mümkün. Ayrıca yolda, otobüste ya da dışarıda istediğiniz bir noktada kablosuz ağ oluşturabilir ve izin verdiğiniz cihazların internete bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Zaten şehirlerarası otobüslerde sunulan internet, yukarıda anlattığımız yöntemin daha gelişmiş ve profesyonel cihazlarla yapılmış halinden başka bir şey değildir.

Bu yöntemin Bluetooth ve kablo yardımı ile yapılabilen versiyonları da olmakla beraber biz bu yazımızda en yaygın olan kablosuz ağ bağlantı türünü tercih ettik.

:: Bu yöntemi daha önce kullandınız mı? 


yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

75 yorum - “Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben wifiyi paylaşmak istiyorum ama wifi bağlıyken hotspotu açıyorum wifi kapanıyo ***** nasıl çözerim veya hangi programla bu dediğimi yapabilrim?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nokıa210 da wıfıyı nasıl paylasabılırım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İyiymiş aga

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yaa bn telefonda internetini actimda kimlerin girdiği gözükmüyor bnde görmek istiyorum herhangi bir uygulama varmı lütfen söylermiş iniş

 5. SDN Okuru dedi ki:

  izin veridi ggönder

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar basit bir konuyu neden sayfalarca uzattınız anlayamadım cidden

 7. SDN Okuru dedi ki:

  editör mağarada yaşıyor galiba

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yaptiginiz bu saçma bigilendirme bi işime yaramadı o kadar laf yazacaginiza şuraya 2 link koyun!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yaptiginiz bu saçma bigilendirme bi işime yaramadı o kadar laf yazacaginiza şuraya 2 link koyun!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Wi-fi ile bagli telefondan paylaşım yapılır mı?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung grand max telefonum var ve internetime şifre koyamıyorum yardım edermisiniz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Rep bizim isimizde bir repci olabilsek en cok istedigum sey

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonumu birisiyle paylaşınca ana makina benim olduğu için baglanan telefonun girdiği siteleri benim telefonum kaydedermi ?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Başkasının telefonundan dk ve internet paylasilabilir mi acaba,yani mesela 500dk sı var 200dk sini bana verme gibi durum olur mu?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Acik konusmak gerekirse sadece kafa utulemissin trend plus telefonlarda o bahsettigin baglantilar gecerli degil isin kolayini zaten herkes yapiyo sizde biraz zorunu yapinda ayricaliginiz belli olsun

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Gercekten suan umrede olan bir arkadasim gönderdi. Senden bisey istegecegim bunu dikkatlice dinle moralini bozma el kayyum el vahid el samed el kadir el melik er rahim allah hicbir zaman yanilmamistir bu mesaji ben haric 15 kisiye yolla yarin güzel haber alacaksin eger göndermessen 15 sene sansizlik pesini birakmayacak bunlar allahin isimleri sakin erteleme kusura bakma yollamak zorundayim zor degil kopyala …

 17. SDN Okuru dedi ki:

  nasılolur

 18. SDN Okuru dedi ki:

  nokia n8 de internet nasıl paylasılır

 19. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar benim tel. t50 ama hotspotu açtığımda error yazıyor altta acil cvp verin lütfen

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Peki fisreyi nasil degistirecez. Lg g3 var degistiremedim

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Telefondan laptopa bağlantı yapamıyorum yapıyor ama hata veriyor üçgen çıkarıyor çözüm nedir yardimci olabilecek varmi

 22. SDN Okuru dedi ki:

  slm benım televizyonumda wifi var bende telefonumdada o internet paylaşımı özelliği var televizyon ile yapabilirmiyim nasıl pc de oluyor sa tv de olurmu.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  slm benim NOKIA C7 var budada internet paylaşabilirmiyim varsa bu özelik nasıl yapılır

 24. SDN Okuru dedi ki:

  lc g2 telefonma üçretsiz Hotspot shield kurdum fakat ilk açtığım ağ haricinde başka ağda çalıştırmıyor kaldırıp tekrar yükledim yine aynı sadece tek ağda açıyor başka bağlandığım ağlarda açmıyor yardım

 25. SDN Okuru dedi ki:

  şifremi unuttum nasıl bulabilirim?

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Interneti paylasmak istyrm ama sfremi hatrlamyrm onu nasil yapcz ?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Att nin telefonunda call 611 or go to ***** diye mesaj cikiyor napcaz

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Kore s3 minide varmi bu ozellik bn bulamadim ayarlarda net paylasimi yok

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten biliyordum bu uygulamayı asıl istedigim sms özerinden nasil internet paylasılır onu ogrenmek istiyorum

 30. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşımın 3g internet bağlantısından ben nasıl faysalanırım ben de bağlantı olmadıgı zaman onun bağlantısını nasıl beraber kullanırız

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Çok basit ayarlarda internet paylaşımı var taşınabilir wifi noktasını AC tamamdır

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar s3 minin internet paylasimi nasil oluyor yardimci olurmusunuz ?

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia c3 te varmi ?

 34. SDN Okuru dedi ki:

  casper nirvana 15.4″ bilgisayarının ağ ve paylaşım merkezi nasıl açılır

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung s4 ten nasl internetmi paylasabilrm

 36. SDN Okuru dedi ki:

  S3 mini internet paylaşımı naaıl oluyo

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw ben herseyi yaptim sifre falan filan baglanti da tamam fakat internet sınırlı olarak gorunuor yani laptopta sag altta baglanti bolumunde ucgen icinde unlem isareti oluor we nete baglanamiorum yardmci olur musun?? We elinize saglik cok guzel we bilgilendirici bi paylasim tskler bu arada s3 minik kullaniorum

 38. SDN Okuru dedi ki:

  ben kablosuz internet kullanıyorum masaüstüde laptopta evimde mevcut interneti telefonumla paylaşabilir miyim ? paylaşabilirsem hangi programları kullanmalıyım yardımcı olur musunuz?

 39. SDN Okuru dedi ki:

  sınırsız paketlerde ekstra bir ücret çıkarıyormu

 40. SDN Okuru dedi ki:

  bedne vodafone hat var akıllı telefondan ilk başlarda paylaşımla bilgisayar üzerinden internete girebiliyordum sonra girdirmiyor neden olabilir? internet kotası 2 gb olupta henüz 380-400 mb kullanılması halinde…

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Benim telefon s 3mini ama internet paylaşımı yok yani mobil AP

 42. SDN Okuru dedi ki:

  belki saçma gelecek ama telefondan başka bir telefona wifi aktarımı olur mu yani bir telefon wifiye bağlı iken başka bir telefon dan o wifiyi kullanamazmiyiz

 43. SDN Okuru dedi ki:

  nokia N8 için nasıl oluyor

 44. SDN Okuru dedi ki:

  S3 minide mobil ap diye bisi yok

 45. SDN Okuru dedi ki:

  benim telefonum samsung galaxsy s4 mini abim de ise blackberry 8520 idee bir telefon var onun telefonun dan ben nasıl internet kullanabilirim kendi telefonumdan

 46. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar pc ye baglanıyorum ama şifre istiyo mevcut bi şifre yok yardımcı olabilirmisiniz

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Lumia ile masaüstü pcden nasıl nete bağlanırım

 48. SDN Okuru dedi ki:

  konu basligi CEP TELEFONUNDAN iNTERNET YAYMAK TIR cogunun anlattigi pcden wifi yaymak ne acaipsiniz ya hepsine cvp viriyim
  PC nizdenwifi yayip internete girmek
  cogu laptopta vardir bu ozellik ama genede win7 sistemi calistirilan connectfy – hospot programları size yardimci olur
  Cep ten wifi yaymak joikuspot lada mumkundur bu konulari arastirin

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Ben yapıyom sınırlı diyo

 50. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler

 51. SDN Okuru dedi ki:

  Ya yaptim oldu ama bi sorunum var masaustu bilgisayar baglanirken. Baglanti adi istiyo onu bilmiyorum yardim

 52. SDN Okuru dedi ki:

  connectify gsm internetini laptop ile wifi olarak dağıtıyor. Bazı laptoplarda modemin markası ile sorun çıkabiliyor ama o da usb wifi modem kullanıldığında aşılıyor

 53. SDN Okuru dedi ki:

  android olmayan telefonlar için bir program yokmu
  telefonum samsung s5620 monte

 54. SDN Okuru dedi ki:

  samsung gt s 5620 ile ilgili ayar gönderirmisiniz

 55. galxy dedi ki:

  biri benim sorumu yanıtlayabilir mi? acele bilgi lazım ona göre bi telefon alacağım..

 56. galxy dedi ki:

  ben vodafone koblosuz internet kullanıyorum masa üstü bilgisayarda. peki bu kablosuz interneti telefona paylastırabilir miyim? yani telefona paylasım için kablolu internet sart mı? cevaplaarınız için simdiden tesekkürler.

 57. SDN Okuru dedi ki:

  Htc desire hd’de varmi bu uygulama internet payladimi

 58. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşım benim şu sorunuma çözüm bulabilecek birisi varmı

  ben usb kablosunu laptopa bağlayıp pc min internetini kullanarak google palydan program indiriyordum birisi birşeylerle uğraştı artık bağlanamıyorum. olmaz öyle şey falan demeyin kontör gider interney paketin vardır onu kullanıyorsundur diyenler yorum yazmasın

 59. SDN Okuru dedi ki:

  Cep telofondan internet paylaşımı için bende bu programı yü***** merak etiğ***** cep telofonundan android tablete de paylaşılırımı.ben denedim fakat olmadı.bu konuda bilgisi olan varmı acaba.

 60. SDN Okuru dedi ki:

  @xdangerx windows 7 de oluyor cmd de birkaç kod yazınca

 61. xdangerx dedi ki:

  eyvallah…

 62. EsPaDa dedi ki:
  xdangerx Nickli Üyeden Alıntı
  kabloyla internete bağlanan bir dizüstü bilgisayar ile interneti wifi’den yayabilir miyiz

  connectify programı ile yapabilirsin tüm pc lerde çalışıyor çok güzel bir program.

 63. SDN Okuru dedi ki:

  HTC desire s 1 numara bu konuda

 64. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler SDN galaxy mini telefonumda bu özelliğin oldugundan haberim bile yoktu sayenizde ögrendim ve gayet başarılı olarak çalışıyor 🙂

 65. xdangerx dedi ki:

  eyvallah…

 66. SDN Okuru dedi ki:

  1-2 gündür ben de bunu merak ediyordum. tam denk geldi valla teşekkürler.

 67. SDN Okuru dedi ki:

  blackberry için neden yazmadınız ? 7.1 de hotspot geldi.

 68. re13el dedi ki:
  xdangerx Nickli Üyeden Alıntı
  kabloyla internete bağlanan bir dizüstü bilgisayar ile interneti wifi’den yayabilir miyiz

  senin dediğini ben İntel MyWifi programı ile yapıyorum tabi benim laptopta yüklü olarak gelmişti…
  Başka laptoplarda denemedim ama istersen bir ***** laptopa interneti kabloyla bağlaman zorunlu değil,kablosuz interneti alıp kablosuz olarak dağıtabilirsin.

 69. xdangerx dedi ki:

  kabloyla internete bağlanan bir dizüstü bilgisayar ile interneti wifi’den yayabilir miyiz

Yorum yazın

Geri bildirim