Okunma

Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı


23 Ekim 2016 Pazar 07:02
Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı

İnternete bağlanan ya da internet bağlantısı gerektiren cihaz sayısında son yıllarda önemli bir artış meydana geldi. Artık her türlü cihaz internete bağlanabiliyor. Elbette bu bağlantı ihtiyacı beraberinde bazı sorunları da getiriyor. En önemlisi ise bu bağlantının nereden sağlanacağı.

Cep telefonunda internet paylaşımı nasıl yapılır?

Birçok cihazın kablosuz ağlara bağlanabildiği düşünüldüğünde etrafta bir kablosuz ağın olmasının internet erişimi için yeterli olacağını öngörebiliriz. Ancak bulunduğumuz yerde böyle bir ağ yoksa ne yapacağız? İşte burada imdadımıza telefonumuzdaki interneti kablosuz olarak paylaştırma teknolojisi yetişiyor.

İngilizce’de Tether ya da HotSpot adı verilen özellik bize cep telefonun internetini kablosuz olarak paylaştırma imkanı sunuyor. Önceleri kablolu olarak kullanılabilen bu teknoloji akıllı telefonlar ile birlikte kablosuza terfi etti. Cep telefonu üzerinden internet bağlantısını kablosuz olarak paylaşma hizmeti olarak tanımlayabileceğimiz bu fonksiyon operatörler tarafından pek hoş karşılanmıyor.

16-10/24/cep-telefonunda-internet-paylasimi-2.jpg

Hatta ABD’de bazı operatörler bir dönem Tether yapabilen uygulamaları online yazılım marketlerinden kaldırtma teşebbüsünde bile bulunmuşlardı.

Akıllı telefonların ilk dönemlerinde üçüncü parti yazılımlarla sağlanan bu özellik belli bir süre sonra işletim sistemi üreticileri tarafından da kabul gördü.

Bu özelliği kullanmadan önce bunları mutlaka okuyun!

Son 1-1,5 yıldır ise birçok akıllı telefon mobil işletim sisteminde standart olarak bu özellik bulunuyor. Genelde Ayarlar menüsünde bulunan ‘İnterneti Paylaş‘ ya da ‘Kişisel Erişim Noktası Oluştur’ bölümünden aktif hale getirilen bu hizmeti kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor:

 • Öncelikle bu servis pili sömüren bir uygulama. Çünkü bulunduğunuz yerde bir Wi-Fi alan oluşturduğundan telefonun pili çok çabuk bitiyor. Buna dikkat etmek gerekiyor.
 • Kişisel erişim noktası oluştururken ayarlar kısmında şifre vermeyi unutmayın. Yoksa herkes ağınıza girip internetinizi sömürebilir.
 • Kullanılan internetin operatörünüz tarafından üye olduğunuz data paketinden düştüğünü unutmayın. Çok fazla dosya indirimi ya da sürekli video izlemek gibi eylemlerden uzak durun. Paketiniz hızlı bir şekilde tükenebilir. Bu yüzden video izlemek ya da büyük boyutlu dosya alıp/göndermek gibi işlemlerden kaçının
 • Böyle bir özelliği aktif hale getirdiğinizde birçok işletim sisteminin en fazla 5 cihaza kadar bağlantı izni verdiğini unutmayın. Zaten çok fazla bağlantı internetinizin de yavaşlamasına sebep olacağından önerilmez.
 • Paylaştığınız internetin hızının cep telefonu şebekesinin durumuna ve baz istasyonuna olan uzaklığınıza bağlı olduğunu unutmayın.

İlerleyen sayfalardaki yönergeleri takip ederek akıllı telefonunuzdaki interneti kablosuz olarak paylaştırabilirsiniz. İşlemleri doğru yaparsanız örneğin elinizdeki tablet bilgisayar ile etrafınızda kablosuz ağ aradığınızda kendi kablosuz ağınızı görebileceksiniz.

Yukarıdaki uyarıları okuduysanız bir sonraki sayfaya geçerek Android işletim sistemindeki ayarları görebilirsiniz. 

Android internet paylaştırma

Bu uyarılardan sonra ilk olarak Android cihazlardaki internet paylaşımının nasıl yapıldığını anlatarak yazımıza başlıyoruz.

Ekran görüntülerini almak için kullandığımız telefon olan Samsung Glaxy S‘de bu seçenek Ayarlar menüsünde Kablosuz ve ağ seçeneğinin altında bulunan Bağlanıyor seçeneği altında yer alıyor.

Buraya girdiğinizde USB Bağlanıyor, Mobil AP ve Mobil AP ayarları bulunan bir bölüme geliyorsunuz. İlk önce Mobil Ayarları yapmanız gerekiyor.

Burada kablosuz ağınıza bir isim  ve şifre veriyorsunuz. Şifreyi unutmamanız önemli çünkü kablosuz ağı paylaştırdığınızda bağlantı için bu şifre gerekecek.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra Mobil AP bölümüne tıkladığınızda bulunduğunuz yerde kablosuz bir ağ oluşturmuş oluyorsunuz.

Bizim işlem yaptığımız telefonda bu özellik Ayarlar bölümünde  bulunsa da örneğin HTC modellerinin bazılarında ana münede Wi-Fi Hotspot’ isimli özel bir kısayol da bulunuyor. Yukarıdaki ayarların benzerlerini yaparak yine aynı özelliği aktif hale getirebiliyorsunuz.

Android işletim sistemi kullanan telefon üreten birden fazla firma olduğundan menüler ufak tefek farklılıklar içerebiliyor. Ama genel olarak aynı yerde (Wi-Fi ayarları) bulunuyor.

Sonraki sayfada Apple’ın mobil cihazlarında kullandığı iOS işletim sistemindeki ayarları görebilirsiniz.

iPhone internet paylaştırma nasıl yapılır?

Apple’ın ürünlerinde görmeye alıştığımız kolay ve basit kullanıcı arayüzü iOS‘ta da var. Ayarlar menüne girdiğinizde karşınıza çıkan Kişisel Erişim Noktası seçeneğine tıklayarak internetinizi paylaşmaya başlıyorsunuz.

Bu bölümde kablosuz ağınıza özel bir isim ve şifre belirleyebilirsiniz (ki şifresiz kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin). 

Bir sonraki sayfamızda Nokia’nın MeeGo işletim sistemindeki ayarları görebilirsiniz.

MeeGo’da durum

Nokia tarafından geliştirilen Symbian’in farklı bir sürümü olan MeeGo işletim sistemini kullanan N9‘da da benzer bir özellik bulunuyor. Doğrudan ana menü üzerinde bulunan Wi-Fi Hotspot özelliği ile kolay ve hızlı bir şekilde bu ayarları yapabiliyorsunuz.

Bu menüye tıkladığınızda karşınıza kablosuz ağa isim ve şifre verebileceğiniz bölüm geliyor. Burada gerekli ayarları yapıp hemen üst kısımda bulunan Start düğmesine basarak aktif hale getiriyorsunuz.

Bu işletim sisteminde ek olarak gelen ve giden data miktarlarını da görebiliyorsunuz.

Telefonunuzun işletim sistemine göre bu ayarları yaptıktan sonra elinizdeki tablet, dizüstü bilgisayar ya da benzeri kablosuz ağlara bağlanan cihazınızla bulunduğunuz yerde Wi-Fi taraması yaparsanız kendi kablosuz ağınızı bulacaksınız. Bu ağa (ayarlar kısmında verdiğiniz) şifre ile bağlanarak internetin keyfini sürebilirsiniz.

İnternet erişimini paylaştırarak acil durumlarda internet bağlantısı sağlamanız mümkün. Ayrıca yolda, otobüste ya da dışarıda istediğiniz bir noktada kablosuz ağ oluşturabilir ve izin verdiğiniz cihazların internete bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Zaten şehirlerarası otobüslerde sunulan internet, yukarıda anlattığımız yöntemin daha gelişmiş ve profesyonel cihazlarla yapılmış halinden başka bir şey değildir.

Bu yöntemin Bluetooth ve kablo yardımı ile yapılabilen versiyonları da olmakla beraber biz bu yazımızda en yaygın olan kablosuz ağ bağlantı türünü tercih ettik.

:: Bu yöntemi daha önce kullandınız mı? 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

97 yorum - “Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Birisinin telefondan internetini nasıl alabilirim

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonumun internetini tvye paylaştım tv ekranında bağlandı diyor ve yanına internet yok yazıyor neden acaba yardımcı olabilir misiniz

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şifreyi falan giriyorum ama kaydedildi yaziyor yeniliyorum şifreyi yeniden giriyorum fakat düzelmiyor ne yapmalıyım

 4. Anonim dedi ki:

  iyi günler ben telefonuma kablolu internet bağlamak istiyorum ethernet kablosuyla adaptörlerle bunu yapmam mümkünmü

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mert
  ilker erat

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ben yapamadim telefon S3mini ama olmuyor

 7. Anonim dedi ki:

  merhaba,
  ben arkadaşa internete girmesi için kendi internetimi paylaştım. ip adresiyle benim nerde oldğumu ya da internet geçmişimi yazdıklarımı okuyabilir mi? yani benim telefonum hakkında bilgi sahibi olabilir mi?

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tamam

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Peki inteenetpaylastigimiz kisininne kadar internet kullandigini nasıl bilebiliriz

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben internetimin bitini nasıl anlıçam

 11. kartal dedi ki:

  ben başkasının netime bağlanmasını istemiyorum sileyim derken ekledim ne zaman mobil erişimini açsam giriyor nasıl kaldırabilirim acaba

  1. Anonim dedi ki:

   Şifre değiştir

 12. EmirBerkeÇakır dedi ki:

  çok işime yaradı :))

 13. Ahmet dedi ki:

  Huawei P9 Lite telefonum ile hotspot ağı kurdugumda yani internetimi başkaları ile paylastigimda agima bağlanan diğer telefonlar interneti kullanabilirken kendi telefonumda bağlantı kopuyor ve internete giremiyorum. Bunun nedeni ne olabilir?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ben wifiyi paylaşmak istiyorum ama wifi bağlıyken hotspotu açıyorum wifi kapanıyo ***** nasıl çözerim veya hangi programla bu dediğimi yapabilrim?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Nokıa210 da wıfıyı nasıl paylasabılırım

 16. SDN Okuru dedi ki:

  İyiymiş aga

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Yaa bn telefonda internetini actimda kimlerin girdiği gözükmüyor bnde görmek istiyorum herhangi bir uygulama varmı lütfen söylermiş iniş

 18. SDN Okuru dedi ki:

  izin veridi ggönder

 19. SDN Okuru dedi ki:

  gönder

 20. SDN Okuru dedi ki:

  telefon wifiye bağlı iken internet paylaşımı yapılıyor mu yani yaptım da cebe sarar mı ? bluetooth üzerinden bağladım laptopa

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar basit bir konuyu neden sayfalarca uzattınız anlayamadım cidden

 22. SDN Okuru dedi ki:

  editör mağarada yaşıyor galiba

 23. SDN Okuru dedi ki:

  evet oluyor ama bu sana gecerlı dgl

 24. SDN Okuru dedi ki:

  oluşum

 25. SDN Okuru dedi ki:

  oluşum

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Yaptiginiz bu saçma bigilendirme bi işime yaramadı o kadar laf yazacaginiza şuraya 2 link koyun!

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Yaptiginiz bu saçma bigilendirme bi işime yaramadı o kadar laf yazacaginiza şuraya 2 link koyun!

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Wi-fi ile bagli telefondan paylaşım yapılır mı?

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung grand max telefonum var ve internetime şifre koyamıyorum yardım edermisiniz

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Rep bizim isimizde bir repci olabilsek en cok istedigum sey

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonumu birisiyle paylaşınca ana makina benim olduğu için baglanan telefonun girdiği siteleri benim telefonum kaydedermi ?

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Başkasının telefonundan dk ve internet paylasilabilir mi acaba,yani mesela 500dk sı var 200dk sini bana verme gibi durum olur mu?

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Acik konusmak gerekirse sadece kafa utulemissin trend plus telefonlarda o bahsettigin baglantilar gecerli degil isin kolayini zaten herkes yapiyo sizde biraz zorunu yapinda ayricaliginiz belli olsun

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Gercekten suan umrede olan bir arkadasim gönderdi. Senden bisey istegecegim bunu dikkatlice dinle moralini bozma el kayyum el vahid el samed el kadir el melik er rahim allah hicbir zaman yanilmamistir bu mesaji ben haric 15 kisiye yolla yarin güzel haber alacaksin eger göndermessen 15 sene sansizlik pesini birakmayacak bunlar allahin isimleri sakin erteleme kusura bakma yollamak zorundayim zor degil kopyala …

 35. SDN Okuru dedi ki:

  nasılolur

 36. SDN Okuru dedi ki:

  nokia n8 de internet nasıl paylasılır

 37. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar benim tel. t50 ama hotspotu açtığımda error yazıyor altta acil cvp verin lütfen

 38. SDN Okuru dedi ki:

  General mobile da internet paylaşacağım ama şifremi unuttum ne yapmalıyım lütfen yardım ACİLL

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Peki fisreyi nasil degistirecez. Lg g3 var degistiremedim

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Telefondan laptopa bağlantı yapamıyorum yapıyor ama hata veriyor üçgen çıkarıyor çözüm nedir yardimci olabilecek varmi

 41. SDN Okuru dedi ki:

  slm benım televizyonumda wifi var bende telefonumdada o internet paylaşımı özelliği var televizyon ile yapabilirmiyim nasıl pc de oluyor sa tv de olurmu.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  slm benim NOKIA C7 var budada internet paylaşabilirmiyim varsa bu özelik nasıl yapılır

" Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonunda İnternet Paylaşımı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "