Cep Telefonunuzda Trafik Polisi


11 Kasım 2006 Cumartesi 14:00
Cep Telefonunuzda Trafik Polisi
Cep telefonları sadece konuşmak ya da mesajlaşmak için kullandığımız bir araç olmaktan öte, bazen fotoğraf ve video çekebilen bir multimedya üssü olurken bazen de internete bağlanabilen bir bilgisayar da olabiliyor. Cep telefonlarının yetenekleri bunlarla da sınırlı değil. Son olarak IntelliOne ve AirSage isimli şirketler, geliştirdikleri bir sistemle araç içindeki cep telefonlarının sinyallerini takip ederek önce o telefonun konumunu belirlediklerini, sonra da bu konum bilgilerini kullanarak o yol üzerindeki trafik yoğunluğunu tespit edebildiklerini bildirdiler.


Sağlıklı bilgi sayesinde güzergahınızı belirleyebilir,
zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Güncel bilgiler, sağlıklı öneriler
Kendi hücresel şebeke kulelerini kullanan firmalar, kullanım halinde olan telefondan saniyede 2 kez, kullanım dışı olan telefondan ise 30 saniyede 1 aldıkları sinyallerle telefonun o anki yerini tespit edebiliyorlar. Tabii ki her iki firmanın sistemleri arasında bazı ufak farklılıklar var. Ama temel konsept olarak aynı teknolojiyi kullanıyorlar.

Daha faza talep bekleniyor
Bu servis, şu an pazarda belli bir yerini almış durumda ve bu pazarın da gelecek yıl daha fazla büyümesi bekleniyor. Tabii ki bu şirketler sadece yol üzerindeki trafik yoğunluğunu hesap etmekle kalmayacaklar. Aynı zamanda gittikleri güzergahta trafik yoğunsa müşterilerine anında alternatif yolları yine telefon üzerinden bildirebilecekler.

Acaba müşteriler…
Bu hizmet için aylık bir ücret alacak olan şirketin önünde engel de yok değil. Hücresel şebeke servisi sağlayan operatörlerin, ileride müşterilerinin bu şekilde yolda veya herhangi bir yerde takip edilmesine izin verip vermeyecekleri de tartışma konusu.

Siz ne dersiniz?
Bu hizmet hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne bekliyoruz. Bu servisi kullanır mıydınız? Yoksa kişisel özgürlüğünüzün ihlal edildiğini veya kötü amaçlar için kullanılabileceğini mi düşünürdünüz?

Bilgi için: IntelliOne ve AirSage
Yazar: Hakan Aydemir
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

İzlemek isteyenler zaten her şekilde kolayca izleyebilirler. Bence bir mahsuru yok. Zaten bundan izlenmekten korkan kişiler de kesin hatundan korkan ve kaçamak yapan tipler olur. Bu teknoloji de hatunun eline geçmeyeceğinden dolayı… Rrelax yani 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Sirketlerin “takip edilmemize” izin verip vermeyecegi tartisilmasi gereksiz bir konu. Cunku zaten mevcut hucresel telefonlarimizla da takip ediliyor olabiliriz. Bu tamamen yasalarla ilgili bir durum. Emniyet guclerinin talebi dogrultusunda GSM operatorleri bu bilgileri savciliklarla “mecburen” paylasiyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Sirketlerin “takip edilmemize” izin verip vermeyecegi tartisilmasi gereksiz bir konu. Cunku zaten mevcut hucresel telefonlarimizla da takip ediliyor olabiliriz. Bu tamamen yasalarla ilgili bir durum. Emniyet guclerinin talebi dogrultusunda GSM operatorleri bu bilgileri savciliklarla “mecburen” paylasiyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

bence zaten gsm operatörümüz bizim yerimizi herhalükarda tespit eder su an da ediyor, o yüzden gsm şirketinin müsterilerinin bunu sorun edeceğini sanmıyorum. böyle sistemin olması sevinidirici. türkiyede özellikle istanbulda uygulansa çok çok daha iyi olurdu

" Cep Telefonunuzda Trafik Polisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonunuzda Trafik Polisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonunuzda Trafik Polisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme