Okunma

Cep Telefonunuzu Yedeklemenin 6 Yolu


28 Ağustos 2009 Cuma 10:41
Cep Telefonunuzu Yedeklemenin 6 Yolu

Akıllı telefonlar artık hayatımızın değişmez birer parçası oldular. Bu yetenekli mobil cihazlar, yaşamın her anında, parlak yetenekleriyle, günü kolaylaştırmak adına önemli bir konuma sahipler.


    Nokia Content Copier, Nokia’lara bir çeşit içerik yedekleme uygulaması.

Symbian’ın güçlü üçüncü şahıs yazılım desteği ve kullanışlılığı, daha fazla kişisel bilgiyi ve daha fazla önemli veriyi cebimizde taşımamıza sebep oldu. İşte bu noktada da yedeklemenin önemi ortaya çıkıyor. Gerek web servisleri gerekse bilgisayar destekli yazılımlar ile küçük zamanlar ayırarak yedeklemeyi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Dilerseniz şimdi bu servisleri ve programları biraz inceleyelim.

Ovi Contacts Sync
Nokia’nın komple bir mobil platform haline getirdiği başarılı OVI servislerinin önemli bir halkası olan Ovi Contacts Sync, rehberinizi son derece kolay bir iki adımla “web” ortamına yükleyebilmenizi sağlıyor.

Yedeklemeye başlamak için, öncelikle tahmin edeceğiniz üzere bir Ovi hesabına sahip olmanız gerekiyor. Şayet aktif bir Ovi hesabınız mevcutsa S60 5.sürüm Symbian’lar ile “Ayarlar > Bağlantı > Veri Transferi > Senkronizasyon” adımlarını izleyerek, Ovi seçeneğinden, kullanıcı adı ve şifrenizi girmek suretiyle, mobil internet seçeneklerinden birini kullanarak yedekleme işlemini hemen başlatabilirsiniz.

Eğer S60 3.sürüm bir Symbian kullanıcısıysanız ve daha önce Ovi servislerinin tanımlamasını gerçekleştirmediyseniz, Ovi Contacts Sync sayfasına giderek cihaz tanımlaması yapmalı ve sonrasında sms ile gelen ayarları telefonunuza kaydetmelisiniz.


Her ne kadar rehberinizi simkarta yedeklemek gibi bir imkanınız da olsa, güçlü Ovi özelliklerini gördükten sonra çağ dışı bir teknoloji olarak Simkartı kullanmak isteyen olmayacaktır.

Yedekleme işleminin ardından, son derece şık bir görsellikle, Ovi sayfasından rehber bilgilerinize dünyanın neresinde olursanız olun, ulaşabilme gibi bir imkana da kavuşmuş oluyorsunuz.

Ovi Contacts Sync sayfasına buradaki bağlantıdan kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak erişebilirsiniz.

Google Sync
Elbette ki internet devi Google’ın mobil cihazlara yönelik bir yedekleme servisinin olmaması düşünülemezdi. GoogleSync, Ovi Contacts ile benzer niteliklere sahip bir yedekleme servisi. Ancak Google burada önemli bir farklılığa imza atıyor. Zira telefonunuzda yaptığınız değişiklikler birkaç dakika içersinde Google Sync ortamına aktarılmış oluyor. Bu sayede güncellik de sürekli olarak korunmuş oluyor.

Google’ın bu servisinden faydalanmak için Mail for Exchange uygulamasını kullanıyor olmanız tavsiye edilen bir seçenek olsa da m.google.com/sync adresinden de yönergeleri takip ederek yedekleme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer siz zaten bir Mail for Exchange kullanıcısıysanız doğrudan buradaki adımlara da geçebilirsiniz.

Files on Ovi
Geçtiğimiz yıl ücretli olarak hizmete sunulan Files on Ovi servisi, kısa bir süre önce tüm kullanıcılar için ücretsiz hale getirilmişti. 10GB ile sınırlanan servisin, mobil cihazlara yönelik olarak geliştirildiğini de düşünürsek, her kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Servis dosyalarınızı hem bilgisayardan hem de mobil cihazınızdan görmek ve yönetmek için iki farklı istemci ile sunuluyor. Dosyalarınıza bilgisayarınızdan ulaşmak için Files Connector yazılımını buradan, Symbian’lı mobil cihazınıza özel istemciyi indirmek içinse buradan gerekli widgetı indirebilirsiniz.

Ovi Calendar
Ovi platformunun yedekleme konusundaki bir başka seçeneği de Ovi Calendar. Adından da anlaşılacağı üzere, mobil cihazınızdaki ajanda kayıtlarını yedekleyebilmenizi ve bilgisayarınız üzerinden her yerde yönetebilmenizi sağlıyor.

Yine Ovi Sync seçeneğiyle gerçekleştirilebilen senkronizasyon için “Ovi Contacts Sync” adımlarını uygulamış olmanız gerekiyor. Ovi Calendar sayfasına ulaşmak için de buradaki linki kullanabilirsiniz.

Hafıza Kartına Yedekleme
Symbian’ın oldukça başarılı olduğu seçeneklerden birisi de hafıza yedekleme olanağı. Bu adım, C sürücüsü (telefon belleği) üzerindeki, yüklü uygulamalar, rehber, mesajlar, ajanda kayıtları, çağrı geçmişi, bağlantı noktası ayarları, şebeke servisleri gibi bilgilerin tamamını, küçücük bir dosya haline getiriyor ve ihtiyacınız olduğunda, tek tıklama ile telefon belleğinin aldığınız tarihteki yedek haline dönmesini sağlıyor.

Bu işlemi, hafıza kartına veya yeni nesil mobil cihazlarda yer alan “Mass Belleğe” kaydedebilen bu özellik ile aldığınız yedekleri, dilerseniz burada açıkladığımız Files on Ovi üzerinde saklayabilirsiniz.

Pc Suite Veya Ovi Suite İle Yedekleme

Önceki sayfalarda bahsettiğimiz tüm servislerin karmaşık ve zahmetli olduğunu düşünüyorsanız, sizin için de kullanımı oldukça kolay bir seçenek mevcut. Aslında birçok kişinin elinin sürekli altında olan ancak pek de kullanmadığı bu seçenek, PC Suite ya da yenilenen şekliyle Ovi Suite üzerinden sağlanıyor.

Akıllı telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayarak, galerideki resimlerden yüklü olan uygulamalara kadar tüm mobil içeriği kolaylıkla yedekleyebilirsiniz. Seçmeli olarak filtreleme sçeneği mevcut olsa da bu şekilde alınan yedeklerin büyük yer işgal ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

:: Yedekleme konusunda sizin tercihiniz hangisi?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cep Telefonunuzu Yedeklemenin 6 Yolu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonunuzu Yedeklemenin 6 Yolu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonunuzu Yedeklemenin 6 Yolu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "