Okunma

Cepte Çekilen Fotoğraflar Aydınlanıyor


28 Kasım 2010 Pazar 11:40
Cepte Çekilen Fotoğraflar Aydınlanıyor

Cep telefonlarının fotoğraf kaliteleri artık neredeyse dijital kompakt makineler ile yarışır duruma geldi. Özellikle makro çekimlerde elde edilen görüntü kalitesi, hayranlık uyandıran cinsten.

Ancak cep telefonlarında yer alan fotoğraf özelliklerinin önündeki en ciddi engel, karanlık ortamlardaki aydınlatma yetersizliği. (Nokia N8 İle Çekilmiş Fotoğraflar Galerisi)

 


Geçtiğimiz yıl Barselona’daki Mobile World Congress 2010 etkinliğinde
duyurulan Samsung i8520, Android işletim sisteminin yanı sıra üst
kısmında bir pico projektöre de sahipti.

 

Mevcut mobil cihazların çoğunluğunda led aydınlatma üniteleri kullanılırken, çok az bir kısım cep telefonunda Xenon aydınlatmaya yer veriliyor.

Xenon flaşlar nispeten çok daha iyi bir performans sergiliyor olsa da aşırı şarj tüketimi ve yüksek maliyet gerektirmesi nedeniyle üreticilerin pek tercih etmedikleri bir seçenek.

Osram’dan Yeni LED Aydınlatma

Siemens bünyesindeki bir şirket olan Osram bu konuya çare bulan bir çalışmaya imza atmış.

Yüksek bütçeli AR-GE çalışmalarının neticesinde firma, enerji değerlerinin önemli olduğu mobil cihazlarda daha düşük enerji tüketimi ile %50 daha fazla aydınlatma elde etmiş durumda. (Bu Video Bir Telefon İle Kaydedildi)

 


Osram’ın yeni led flaşları 90 santimetrekarelik alanı aydınlatabiliyor.

Bir Metre Menzil

Mevcut 150 lux gücündeki led flaşlardan çok daha küçük boyutlarda olacağı belirtilen yeni teknoloji, Xenon flaş performansına en yakın aydınlatmayı sağlamaya çalışacak.

90 santimetrekarelik alanı net bir şekilde aydınlatabilen Osram’ın yeni teknolojisi, bir metre mesafedeki nesnelerde istenilen aydınlatmayı sağlayabiliyor.

İlerleyen süreçte bu teknoloji cebimize yeni ürünlerin girmesine de öncülük edebilir. Cep telefonu, tablet bilgisayar gibi mobil cihazların yanı sıra, pico projektörler yahut projeksiyon yeteneğine sahip mobil cihazlar da bu teknolojiden faydalanabilecek ilk ürünler olacaktır. (Gücüyle Cezbeden Telefon: Samsung i8520)

 

:: Telefonunuzun karanlık ortamlardaki fotoğraf performansını yeterli buluyor musunuz?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cepte Çekilen Fotoğraflar Aydınlanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cepte Çekilen Fotoğraflar Aydınlanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cepte Çekilen Fotoğraflar Aydınlanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "