Okunma

CERN’de 2. Perde Ne Zaman?


09 Aralık 2008 Salı 11:36
CERN’de 2. Perde Ne Zaman?

Medyanın da gazlamasıyla tam olarak neyi beklediğini bile bilmeyen bir kitle tarafından büyük beklentilerle takip edilen CERN’deki Large Hadron Collider ile yapılan deneyler, eylül ayında başlamış, ancak kısa bir süre sonra meydana gelen arıza nedeniyle sekteye uğramıştı. Toplam 16 milyon Euro tutacak olan, 100 millik kablo ve 2.000 adet elektronik sensörden oluşan bir uyarı sistemini LHC’ye ekleyen teknik ekip, deneyin ancak Haziran 2009‘da kaldığı yerden devam edebileceğini açıkladı.

İnsanlık tarihinin en önemli deneylerinden biri olarak görülen ve diğer birçok sonuç ile birlikte Higgs bozonunu bulmayı hedefleyen CERN deneyleri, bakalım tamiratın ardından kazasız belasız tutarlı sonuçlar elde edebilecek mi.

:: CERN’de yapılan deneylerle ilgileniyor musunuz?

Bilgi İçin : CERN
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" CERN’de 2. Perde Ne Zaman? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CERN’de 2. Perde Ne Zaman? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CERN’de 2. Perde Ne Zaman? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "