Okunma

CERN’de Hatanın Faturası Ağır


20 Kasım 2008 Perşembe 14:11
CERN’de Hatanın Faturası Ağır

Avrupa’nın gururu CERN‘de başlatılan Large Hadron Collider deneyi, bilindiği üzere son aşamasında devrelerde yaşanan bir sorun nedeniyle yarım kalmıştı. Hatanın sadece yanlış bir lehimden kaynaklanan elektriksel bir sorun olduğunu belirten CERN sözcüsü, oldukça uzun sürecek olan tamiratın en erken 2009 yazında biteceğini açıkladı. Uzaydan bile soğuk bir ortamda çalışan hızlandırıcı, aylar süren kademeli ısıtma sonucu ancak içine girilip bağlantıları kontrol edilebilecek hale getirildi.

Tamir Bedeli 21 Milyon Dolar!

Tek bir hatalı lehim sonucu ortaya çıkan bu arızanın CERN‘e faturası ise tam 21 milyon dolar! Neyse ki bilim insanlarının “tüm bekleme ve uğraşlara değeceğini” söylediği LHC deneyini devam ettirmek için CERN yeterli bütçeye sahip. Umuyoruz ki artık başka bir hata veya aksaklık çıkmadan, yüzyılın bu en büyük deneyi sorunsuz tamamlanabilir.

:: CERN ve LHC deneyi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilgi İçin : CERN
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “CERN’de Hatanın Faturası Ağır”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ufak bir lehim parçası için 21 milkyon doları çıkaran bu proje büyük emek gerektirdi. fakat geçen gün çıkan meteor yağmurları bu yzden

 2. SDN Okuru dedi ki:

  HayırLısı:D:D

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çok hata yapıyolar
  bidahakine kara delik oluşmassa şanslıyız

 4. SDN Okuru dedi ki:

  e bırakalım olsun o kadar. 21 milyon dolar nelere veriyoruz gün içinde 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  vay bea tüvenivan miliyın dalır! değer umarım…

" CERN’de Hatanın Faturası Ağır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CERN’de Hatanın Faturası Ağır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CERN’de Hatanın Faturası Ağır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "