Okunma

Çernobil’de doğal yaşamı gösteren fotoğraflar!


05 Şubat 2018 Pazartesi 23:30

Bugüne kadar meydana gelmiş en büyük nükleer kaza olan Çernobil reaktör faciası aradan geçen 32 yıl sonra yeniden fotoğraflandı.

Çernobil hayata devam ediyor!

Ukrayna Pripyat şehrinin 14.5 km kuzeybatısında yer alan Çernobil Nükleer Santrali’nin yapılan bir deney sırasında çekirdeğin kazara patlamasıyla meydana gelen Çernobil faciası, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğinde en yüksek sınıflandırma oranı olan 7 ile ölçeklendirildi.

Doğrudan 31 can kaybına neden olan facia ilerleyen zamanla birlikte çok daha ciddi ve uzun vadeli problemlere yol açtı. Avrupa ve Türkiye dahil olmak üzere çok geniş bir alana radyasyon yayıldı ve santral bölgesinde yaşayan yüzbinlerce insan tahliye edilmeye başlandı. Temizlenmeye çalışan bölgedeyse artık hiçbir şey önceki gibi olmayacaktı.

Aradan geçen onlarca yıl sonrasında yaklaşık 2500 kilometrekarelik terk edilmiş bölgeye giren Vladimir Migutin, tam spektrumlu kamera ve 590nm kızılötesi filtresiyle bölgeyi fotoğrafladı.

Orada yaşayan yüzbinlerce insan her ne kadar kazadan hemen sonra tahliye edilmiş olsa da orada halen doğal yaşam devam ediyordu. Fotoğrafçı bu alana girdiğinde kendisini hüzünlü hissetmediğini söylerken tam aksine farklı bir gezegende sanki cennette gibi hissettiğini söyledi.

Büyük iş makineleri, sembolleşen dönme dolap ve binalar olduğu gibi dururken tilkiler, kelebekler ve balıklarsa yaşam mücadelelerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Sözü fazla uzatmadan fotoğrafçı Vladimir Migutin’in objektifinden hayalet şehre dönüşmüş Pripyat’ın etkileyici görüntüleriyle sizleri başbaşa bırakıyoruz.

:: Fotoğraflar hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çernobil’de doğal yaşamı gösteren fotoğraflar!”

  1. Sayokan Knight dedi ki:

    Bu fotoğraflar iPhone ile çekilmiştir. 😀

" Çernobil’de doğal yaşamı gösteren fotoğraflar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çernobil’de doğal yaşamı gösteren fotoğraflar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çernobil’de doğal yaşamı gösteren fotoğraflar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "