Okunma

CES’in Kurucusu Jack Wayman Öldü


04 Eylül 2014 Perşembe 05:00
CES’in Kurucusu Jack Wayman Öldü

Hemen her yıl ShiftDelete.Net olarak yerinde ziyaret ettiğimiz teknoloji dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olan CES’in (Türkçe: Tüketici Elektroniği Şovu) kurucusu Jack Wayman, 92 yaşında hayatını kaybetti. Teknoloji alanında mihenk taşlarından biri olan etkinliğin fikir babası, sektörün en önemli emektarlarından biriydi.

Doğal nedenlerle öldüğü açıklanan Wayman’ın ölümünün ardından ABD Tüketici Elektroniği Birliği (CEA) CEO’su Gary Shapiro, ‘Tüketici elektroniği sektörünün bir efsanesini kaybettik, kendisi harika bir arkadaş ve akıl hocasıydı’ diyerek üzüntüsünü dile getirdi. 

Hayatı

Wayman, 2. Dünya Savaşı sırasında CIA adına görev yaptı. Savaşın ardından teknoloji sektöründe satış yöneticisi olarak çalıştı. 1967 yılında CES etkinliğini düzenledi. 100 katılımcının yer aldığı ilk fuara 17 bin ziyaretçi gelmişti. 1980’lerin sonunda sektör adına verdiği röportajlar ve açıklamalarla adeta sektörün önemli bir sözcüsü konumunda yer aldı.

14-09/04/ekran_resmi_2014-09-04_01_35_04.jpg

 

Amerikan teknoloji şirketlerinin gelişimi için durmaksızın çalışan Wayman’ın CES’i durmaksızın büyüdü ve Ocak 2014’te Las Vegas’ta düzenlenen en son etkinlikte 3600’den fazla katılımcı vardı. Fuarı ziyaret eden kişi sayısı ise 160 bin olarak açıklandı.

Kendisini saygıyla anıyoruz. 

:: CES etkinlikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" CES’in Kurucusu Jack Wayman Öldü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CES’in Kurucusu Jack Wayman Öldü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CES’in Kurucusu Jack Wayman Öldü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "