Okunma

Çevreyi Gözetmek Zarar Ettirmiyor


02 Mart 2010 Salı 22:34
Çevreyi Gözetmek Zarar Ettirmiyor

 

Xerox’un 2009 yılı raporu, bundan önceki raporlarda olduğu gibi çalışma kurallarının, kurumsal uygulamaların, müşteriye yönelik yaklaşımların, sosyal sorumluluk faaliyetlerinin ve çevre politikalarına yönelik yaptığı eylemlerin sonuçlarının yer aldığı bilgileri bir araya getirdi.

Raporda ayrıca; yönetim uygulamaları, etik değerler, kültürel çeşitlilik (diversity), müşteri haklarını koruma, çalışan memnuniyeti gibi konulara da yer veriliyor.

Raporda bugüne kadar gerçekleştirilen çevresel sürdürülebilirlik süreçleri şu başlıklar altında inceleniyor:

İklimin Korunması

Xerox, hem kendi operasyonları hemde müşterilerinin operasyonları için karbon atıklarını azaltan teknolojilere yatırım yapıyor. Xerox’un bu konuda varmak istediği nokta ise, renksiz karbon kullanımı.

Xerox, 2002-2008 yılları arasındaki beş yıllık süreçte sera gazı salımını yüzde 20 oranında azaltmayı başardı. Xerox, sera gazı emisyonunu azaltma hedefini revize ederek, 2012 yılına kadar sera gazı emisyonunu yüzde 25 oranında düşürmeyi amaçlıyor.

 

Biyolojik çeşitlilik ve dünya ormanlarının korunması

Raporda Xerox, sürdürülebilir bir kağıt döngüsünün gelişimini desteklemek için müşterileri, tedarikçileri ve diğer hissedarları ile birlikte hareket ettiğini belirtiyor. Xerox, tedarikçilerine, sürdürülebilir orman yönetimi için bağlayıcı olan koşullara sadık kalmasını şart koşuyor.

Bugüne kadar üretilen Xerox kâğıtlarının yüzde 90’ından fazlası, bu koşullara uygun olarak üretildi, bu oranın yüzde 100 olması hedefleniyor.

Ayrıca Xerox, The Nature Conservancy (Doğayı Koruma Kuruluşu) ile sürdürülebilir kağıt döngüsünün gelişimine yönelik imzalanan yıllık 1 milyon dolar bağış değerindeki 3 yıllık ortaklıkla, bu konudaki başarısını pekiştiriyor (Doküman Yönetimi Pazar Tahmini).

 

Temiz hava ve suyun korunması

Raporda Xerox’un değindiği bir diğer konu hava ve su temizliği ile ilgili. Tedarik zinciri boyunca oluşan zehirli maddelerin kullanımını engellemek için çalışmalar yaptığını belirten Xerox, yıllardır operasyonlarında ve ürünlerinde kimyasal kullanımını hükmeden standartlarını dikkatle uyguladığının altını çiziyor.

Bu konudaki hedefinin ise, sıfır zehir bırakmayı başarmak olduğunu belirtiyor.

 

Raporun tamamı http://www.xerox.com/citizenship bağlantısından görülebilir.

 

Atıkların azaltılması ve geri kazanımı

Xerox’un çevre politikasının bir parçası olan “Green World Alliance” programı ile de müşteriler, harcanan sarf malzemelerini yeniden kullanmak ya da geri dönüşüm için iade edebiliyorlar.

Raporda, Xerox’un bu atık önleme programı sayesinde, dünya çapındaki ekipman geri alımı ve geri dönüşüm operasyonlarında 2008’de yüzde 92’lik bir orana ulaşıldığı ve yaklaşık 1 milyon ton atık malzemenin çevreye atılmasını engellediği belirtiliyor.

 

Müşteri deneyimi

Xerox, kaynaklarını müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda uyumlu hale getirmeye ve müşteri haklarına saygılı olmaya yönelik önemli çalışmalar yapıyor. Raporda özellikle, Xerox’un faaliyetlerini, en iyi müşteri deneyimini sunmak üzerine yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

Bu uygulamalar arasında, müşteri bilgisinin izinsiz kullanımını önlemek, müşterilerin kendini güvenlikte hissedeceği ürün ve teknolojiler geliştirmek yer alıyor.

Raporda bu çalışmalar kapsamında Xerox’un kalitesinin, müşteri hizmetleri sektörünün en itibarlı kuruluşlarından, J.D. Power and Associates tarafından üç sene üst üste onaylandığı belirtiliyor (Xerox, Yazıcıdan Tasarruf Ettirecek).

 

Sosyal Sorumluluk

Xerox, sosyal sorumluluk konusunda da önemli projelere imza attı. 2,825 kar amacı gütmeyen kuruluşa 12,6 milyon dolar yardımda bulunan Xerox, yaklaşık 1,700 kişiye de kar amacı gütmeden iş sağladı.

2008 yılında, Xerox ve Xerox çalışanları United Way organizasyonuna 3,5 milyon dolar katkı sağladı ve 9,500’den fazla Xerox çalışanı Xerox Toplu Katılım Programı (Xerox Community Involvement Program) ile toplum için yararlı olaylara iş zamanları içinde zaman ayırdılar.  

:: Sizce en çevreci firma hangisi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çevreyi Gözetmek Zarar Ettirmiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çevreyi Gözetmek Zarar Ettirmiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çevreyi Gözetmek Zarar Ettirmiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "