Okunma

Çevrimiçi Hayata Doğru Yeni Adımlar


15 Eylül 2013 Pazar 11:00
Çevrimiçi Hayata Doğru Yeni Adımlar

Teknoloji her anlamda hayatın birçok alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bunlardan biri ise elektronik devletti. Son yılların yükselen trendi olan bu kavram bize (teoride) birçok şeyi çevrimiçi yapma imkanı sunacaktı. Her ne kadar teori ile pratik tam olarak örtüşmese de bugün adli sicil bilgisinden (temiz kağıdı), SGK dökümüne, adınıza trafik cezası olup olmadığından hakkınızda açılan davaları görebilmeye kadar bir dizi işlem e-devlet portalı üzerinden (www.turkiye.gov.tr) yapılabiliyor.

İkinci adım KEP

Bu yılın başlarında devreye giren bir diğer güvenli elektronik iletişim yöntemi esi KEP yani Kayıtlı Elektronik Posta sistemi ise resmi kurum ya da kuruluşlarla yapılan e-posta yazışmalarının delil ve onaylı olarak kabul edilmesini sağlıyor. Kabaca bir örnek vermek gerekirse: Bankanızdan size imzalanmanız için gönderilen bir evrağı KEP sistemi ile (e-imza yardımı ile) imzalayarak geri yollayabiliyorsunuz.

KEP sistemi şimdilik ağırlıklı olarak kurumlar arasında işliyor. Bireysel olarak da kullanılabilen sistem biri PTT‘nin diğerleri ise özel kuruluşlara ait birkaç şirket tarafından kuruldu.

KEP ile telif haklarından, ihtilaflı durumlara kadar birçok soruna çözüm bulunması bekleniyor. Yukarıda yazdığım gibi şimdilik kurumsal anlamda ilgi gören KEP‘i önümüzdeki yıllarda bireysel birçok alanda da görmeye başlayacağız.

Görülüyor ki e-devlet ile başlayan adımlar KEP ile farklı bir alanda devam edecek. Ancak e-devlet ve KEP‘in bir noktada kesişeceğini öngörmek de mümkün. Hatta bu noktaların birden çok olacağını da söyleyebilirim.

Büyük bir değişim ve dönüşümün içindeyiz. Belki içinde olduğumuz için bunu her zaman çok net algılayamıyoruz. Ama birkaç sene sonra bugün saatlerce vakit harcadığımız işleri internet üzerinden birkaç dakikada halledince bu yazımı hatırlarsınız. Kimbilir belki yüzünüzde küçük bir gülümseme de olur.

:: Bugüne kadar e-devlet hizmetlerinden faydalandınız mı?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Çevrimiçi Hayata Doğru Yeni Adımlar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  e devlet süper bişey online sabıka kaydı yada ösym gibi işlerimi hızlıca hallediyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam boyle e-devlet olmaz, her kurumun ayri evrak sistemi yeni e-devleti var (onlar oyle diyor), icisleri ayri, meb ayri, adliye ayri, vs vs, e-devleti basbakanlik programlayacak, diger kurumlarda uye olarak bir merkezde toplanacak, vatandasta ayni sekilde uye olarak gerekirse aninda dilekce yazacak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  az önce memento yu izledim bu yazıyı okuyuncada üstüne çok kafam karıştı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel eline saglık

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kep kadar saçma bir şey yok. Devlet herkese TC kimlik numarası@***** diye mail adresini ÜCRETSİZ vermeli. Birde kanun çıkartarak bütün tebligatlar artık buraya yapılır, kişi buraya girip bakmakla yükümlüdür demelidir. Sonra posta işini ortadan kaldırmalıdır. Devlet bütün yazışmalarında kişiler posta yerine bu adresine göndermeli, vilayet, kaymakamlık, belediye gibi yerlere kiosk koyarak vatandaşın bahanelerini de ortadan kaldırmalı. Her vatandaşa yeni kimlik kartı ile birlikte şifresini vermeli, kaybederse ceza olarak 10 tl gibi bir ücret almalıdır (yenisini vermek için)

" Çevrimiçi Hayata Doğru Yeni Adımlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çevrimiçi Hayata Doğru Yeni Adımlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çevrimiçi Hayata Doğru Yeni Adımlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "