Okunma

Cherry MX sessiz anahtarları yaygınlaşıyor


23 Aralık 2016 Cuma 07:00
Cherry MX sessiz anahtarları yaygınlaşıyor

Bilgisayar giriş aygıtları üreticilerinden Cherry Americas, en yeni MX tuş anahtarları (key switch) olan Cherry Silent ve Cherry Silent RGB’yi duyurdu. Peki artık yaygın hale gelecek olan yeni Cherry MX tuş anahtarları neler sunuyor?

Cherry Silent ve Silent RGB tuş anahtarları pazara sunulu

Uzunca bir süredir Corsair Strafe oyuncu klavyelerine özel kalan sessiz Cherry MX tuş anahtarları iki farklı anahtar türüyle sunuluyor. Bu tuş anahtarları kırmızı köklü ve siyah köklü olarak sunulurken, her iki sürümün de standart tuş anahtarı veya RGB aydınlatmalı tuş anahtarı versiyonlarının olduğunu belirtelim.

Sessiz anahtarlarıyla Cherry, her türlü çalışma gürültüsünü tespit etmiş ve bu gürültüleri en aza indirmeyi başarmış durumda. Daha önceki sessiz özelliği olmayan tuş anahtarları içinse sesin azaltılması için lastik o-ring tarzı aparatlara ihtiyaç duyuluyordu.

Şirket, patent bekleyen sessizleştirme yönteminin yazma hissi anlamında olumsuzluk yaratmadığının altını çiziyor. Yöntem, hassas geçiş kaydırıcısında TPE elastomer takviyeli bileşenlere sahip iki bileşenli manivelalar kullanmakta. Ek olarak, sesin en az seviyeye inmesi sağlanırken, her tuş vuruşuyla oluşan daha düşük seviyedeki seslerin de önüne geçilmiş.

16-12/22/cherrymxs02.jpg

Cherry MX Silent Red tuş anahtarları 45cN çizgisel güçle aktif hale geliyor ve aktivasyon noktasına uzaklığı 2mm. Geçiş ve tıklama noktaları ise tespit edilebilir değil. Sıçrama süresi ise 5 ms altında.

16-12/22/cherrymxs03.jpg

Cherry MX Silent Black tuş anahtarları ise yapı ve aktivasyon noktası anlamında Silent Red ile oldukça benzerken, esas fark çalışması için 60cn çizgisel güç uygulanması gerekliliği. Bu anahtarlarda da geçiş ve tıklama noktalarının tespit edilemez olduğu belirtilmekte.

Bakalım Cherry MX’in sessiz tuş anahtarlarını Corsair’den sonra kullanmaya başlayacak diğer ilk şirketler hangileri olacak?

:: Cherry MX Silent Red veya Black kullanan hangi üreticinin oyuncu klavyesini almayı tercih edersiniz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Cherry MX sessiz anahtarları yaygınlaşıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    sanki jet moturu, ama video yapmışlar,çok abartılı =)

" Cherry MX sessiz anahtarları yaygınlaşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cherry MX sessiz anahtarları yaygınlaşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cherry MX sessiz anahtarları yaygınlaşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "