Chrome 68 çıktı! Hemen indirin!


25 Temmuz 2018 Çarşamba 00:04
Chrome 68 çıktı! Hemen indirin!

Google tarafından Chrome 68 güncellemesi kullanıcılara sunulmuş durumda. Şirket, Google Chrome 68 ile birlikte bu yılın başlarında web siteleri için gerçekleştirdiği uyarıyı da devreye sokuyor.

Google Chrome 68 neler sunuyor?

Google, Şubat ayında tüm HTTP bağlantı tabanlı web sayfalarının Temmuz ayında yeni Chrome sürümünün gelişi ile birlikte Güvenli Değil olarak işaretleneceğini bildirmişti. Şirket sözünü tuttu ve tüm güvensiz web sitelerini HTTPS kullanmaları yönünde zorlayacak olan bu özelliği aktif hale getirdi.

Başlangıçta Adres Çubuğu kısmının sol kısmında HTTPS olmayan web siteleri Güvenli Değil olarak gösterilerek, bunların şifrelerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi toplayabileceği konusunda kullanıcıların bilinçlendirilmesi sağlandı. Daha sonra bu özellik, güvenli olmayan bağlantı üzerinden ve Gizli Mod ile ziyaret edilen tüm HTTP sayfalarında herhangi bir verinin girildiği portallara uygulandı. Yeni değişikliklerle Google, HTTP yapılandırmasına sadık kalmaya devam eden tüm güvensiz web sitelerini adeta kınamış olacak.

Chrome 68

HTTPS ile bilgisayarınız ve ziyaret ettiğiniz web sitesi arasındaki bağlantının şifrelendiğini ve bu sayede aktarılan bilgilerin korunarak üçüncü partiler ve meraklı gözlerden korunduğunu hatırlatalım. Şirket bu uyarı mesajı sayesinde HTTPS yapılandırmasının sadece bir seçenek olmaktan çıkıp güvenli iletişim için varsayılan protokol aline gelmesini hedefliyor.

Yeni sürümde çevrimiçi zararlı reklamlar için de karşı önlemler alınmış durumda. Bunun için ana sayfayı başka bir sayfaya yönlendiren gölge iframe yöntemleri artık engelleniyor. Buna ek olarak, sekme altı tekniği için de hamle yapılıyor. Bu teknikle kullanıcı bir bağlantıya tıklandığında gölgeli bir web sitesi URL bağlantısını başka bir sekmede açıyor. Eski sekme canlı tutulurken, bir grup reklamla başka bir URL yüklemek için eski sekme de kullanılmaya devam ediyor. Ta ki şimdiye kadar. Tabii ki güncelleme ile birlikte performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri de sunuluyor.

Eylül ayında sunulması planlanan Chrome 69 ile birlikteyse HTTPS web sayfalarındaki Güvenli etiketi kaldırılacak. Bu durum bir geri hamle gibi gözükse de şirket bu sayede kullanıcıların interneti varsayılan olarak güvenli olarak görmesini sağlamak niyetinde.

Chrome 68 güncellemesini gerçekleştirmek için tarayıcınızın sağ üstteki üç nokta olarak gösterilen menü tuşundan Yardım > Google Chrome Hakkında menüsüne gidebilirsiniz. Ayrıca, son sürümü Google Chrome web sitesi üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Başka bişey çıkarsalar şaşırırdim

Kerim
Kerim
2 yıl önce

Ben halen daha version 56 yi kullaniyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  Kerim

neden?
windows sürümü mü eski?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Şu görünmez reklam olayı iyi olmuş eğer çalışıyorsa çok iyi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

bu nerde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

google 68 verin

" Chrome 68 çıktı! Hemen indirin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Chrome 68 çıktı! Hemen indirin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome 68 çıktı! Hemen indirin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2