Okunma

Chrome’da Güvenlik Açığı Mı Var?


13 Nisan 2016 Çarşamba 15:00
Chrome’da Güvenlik Açığı Mı Var?

Chrome, son zamanlarda kullanıcıların RAM tüketimi konusundaki şikayetlerine maruz kalmış, soruna çözüm bulamayınca eleştirilerin hedefi olmuştu.

Kullanıcılar tarafından yavaş yavaş terk edilmeye başlayan Chrome’a alternatif olarak Vivaldi, Adblocking gibi tarayıcılar çıkmıştı.

Explorer’dan sonra kullanıcılar tarafından günümüze dek en çok tercih edilen tarayıcılardan biri olan Chrome şimdiki süreçte de başka bir sorunla karşı karşıya.

Virüs başta olmak üzere kullanıcıların internetteki en büyük tehlikeler tarayıcının güvenlik taramasına yerleşmiş durumda.

Tarayıcılarını güvenlik taramasından geçirmek isteyen kullanıcılar sahte butonlar, virüs içeren seçeneklerden oluşan bir sayfa ile karşılaşmaya başladılar.

 16-04/13/chrome-safe-browsing-april-16-1460552227.png

Eğer ki yukarıda uyarı gördüyseniz, kendinizi şanslı saymalısın. Çünkü söz konusu uyarıları ile karşılaşmayan kullanıcılar, kimlik bilgileri, hesap bilgileri gibi bilgileri hackerlara kaptırma tehdidi ile karşı karşıya geliyorlar.

Saldırılar Nasıl Gerçekleşiyor

Chrome üzerinden internet korsanları tarafından gerçekleştirilen virüs odaklı saldırılar, genellikle güvensiz sertifikalar, kötü amaçlı yazılım raporları ile gerçekleşiyor.

İnternet korsanlarının kötü yazılımları, sahte reklamları ile karşılaşan kullanıcılar, virüslerle muhattap olmak zorunda kalıyorlar.

Google Bu Konuda Ne Yapacak?

Google, kullanıcıların Chrome’da  bulunan güvenlik açığına yönelik olarak kökten bir çözüm arayışında olacak.

Firma Android Headlines’da yer alan habere göre, çözüm yöntemi net olarak belirtilmese de en iyi yaptığı işlerden biri olan Sosyal Mühendisliği kullanarak, tarayıcıyı söz konusu kötü amaçlı yazılım, reklamlardan tamamen arındırma hedefini taşıyacak.

Google’ın son zamanda azalma eğilimde olsa dahi, dünya çapında büyük bir kullanıcı kitlesini barındırdığı bir gerçek. Tarayıcının eğer Explorer’a benzer bir kader yaşamak istemiyorsa, kullanıcılarla arasını iyi tutması gerektiğini söyleyebiliriz.

:: Chrome’un son zamanlarda artış gösteren güvenlik açıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Chrome’da Güvenlik Açığı Mı Var?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla Firefox boşuna bu kadar övgü almıyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Verilerinin gizliliği ve güvenliğine önem veren ve hızlı-stabil bir tarayıcı arayanlar için Mozilla Firefox kullanmalarını öneriyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Opera varken chrome da neymiş. Chrome kullaniyordum opera yi daha öncede denemis ama begenmemis biri olarak bir şans daha vereyim dedim suanki opera gerçekten çok iyi ve hızlı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox kesinlikle

 5. SDN Okuru dedi ki:

  çoğunluk chrome kullanıyor google bunu halleder.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Google dan ne istiyorlar anlamiyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  vivaldi, opera vs hepsi hikaye hepsinin arka planına bakıldığında chrome un olduğu gibi blink web engine kullanıyor yani siz ne kadar frontend olarak farklı bir tarayıcı kullandığınızı düşünsenizde işin aslı hala chrome kullanıyorsunuz demektir. gerçekten özgürlük ve güvenlik arıyorsanız uçtan uca güvenlik uygulayan mozzillalın yıllardan beri aynı düşünce ile geliştirdiği gecko motorunu kullanan firefox en doğru seçimdir

 8. SDN Okuru dedi ki:

  RAM konusu acilen çözülmeli acilen …

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kendisi zaten güvenli değil. Mozilla ve Opera en iyisi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox gerçek kullanıcı dostu. Chrome ticari faaliyetlerin esiri olmuş.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  google bunu söylemesede var onun için firefox kullanıyorum 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox'a geçin rahat edin.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Vivaldiyi indirin en iyisi hem hızlı hem şık

" Chrome’da Güvenlik Açığı Mı Var? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Chrome’da Güvenlik Açığı Mı Var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome’da Güvenlik Açığı Mı Var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "