Okunma

CIA tarihinin en büyük veri sızıntısı çözülemiyor!


16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:00
CIA tarihinin en büyük veri sızıntısı çözülemiyor!

Geçtiğimiz yıl WikiLeaks tarafından ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı ya da CIA elindeki bilgisayar korsanlığı yetenekleri hakkında birçok belge yayınlaması ile yer yerinden oynamıştı. Hatta bu olay teşkilatın yaşadığı en büyük gizli doküman sızıntısı olarak tarihe geçti. Son olarak, CIA Vault 7 sızıntısı olarak anılan olayla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmış durumda.

CIA Vault 7 sızıntısı tekrar gündemde!

Sızan CIA belgelerinde akıllı telefon ve akıllı TV gibi ürünlerin birer gözetleme cihazı haline dönüştürülmesinden bahsediliyordu. Olayın bir numaralı şüphelisi tespit edilmiş ve Ağustos ayında hapse girmişti. Öte yandan, şüphelinin hiçbir suçunun bu tarihten beri sabit görülmeden hapiste tutulması tartışma konusu oldu.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında, 29 yaşındaki eski CIA yazılım mühendisi Joshua Schulte, belgelerin sızdırılması sonrasında ulusal güvenlik bilgilerini dağıtma şüphelisi oldu. Yetkiler NSA ve CIA belgelerini ele geçirirken, bazı elektronikler ile şahsın pasaportuna da el koydu.

CIA Vault 7 sızıntısı

Ağustos ayında ise Schulte, sızıntı konusundaki ithamların yanı sıra çocuk pornografisi bulundurma ile suçlandı. Hatta şüphelinin 10 bin yasadışı görüntü barındıran bir sunucuya sahip olduğu ve bu sunucuya 100 kişinin eriştiği açıklandı. Eylül ayında New York’u terk etmemek şartıyla salıverilen Schulte, bu kuralı ihlal ettiği gerekçesiyle tekrar içeri girdi.

1 yıldan uzun süredir devam eden soruşturmada Schulte’nin Vault 7 ile bağlantısının kesinleştirilememesi ve resmen suçlanamaması kafalarda soru işareti yaratmış durumda. Bu durumun normal olmadığı ve şahsın kendisini savunmasına izin verilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Bu olayın CIA’nın ününe damga vurduğu söylenirken, Schulte’nin ailesi teşkilatın hassas belgeleri korumayı becerememesi konusunda Schulte’yi günah keçisi ilan ettiğini söylüyor. Görünen o ki bu olay hakkındaki tartışmalar büyümeye devam edecek.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" CIA tarihinin en büyük veri sızıntısı çözülemiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CIA tarihinin en büyük veri sızıntısı çözülemiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CIA tarihinin en büyük veri sızıntısı çözülemiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "