Okunma

Ciddi hastalıklar için yeni tedavi yöntemi!


26 Ağustos 2019 Pazartesi 11:45
Ciddi hastalıklar için yeni tedavi yöntemi!

Gen düzenleme, mutasyona bağlı olan birçok hastalıkla başa çıkmada oldukça etkili bir yöntem olabilir. Salk Enstitüsü bilim insanları, mutasyon hastalıklar iş başındayken düzenlemeleri gerçekleştirebilecek bir tedavi yöntemi geliştirdiklerini açıkladılar.

Mutasyon hastalıkları, gen düzenleme ile yok edebilecek

Yaygınlaşan gen düzenleme tekniği CRISPR-Cas9 ile sorunlu bir genin sağlıklı bir kopyasını DNA’nın kodlanmayan bölgesine ekleyerek mutasyon hastalıklarıyla başa çıkılıyor. DNA, kendini onarırken; normal gen, eskinin yanında genomla birleşiyor ve risk almadan mutasyonun zararlarını ortadan kaldırıyor.

Laboratuvar testlerinde, bu tedavinin erken yaşlandıran bir hastalık olan progeria üzerinde çarpıcı etkileri oldu. Bu yöntem ile tedavi edilen deney farelerinin yaşlanma etkilerinde azalma görüldü. Ayrıca fareler tedavi sonucunda yüzde 45 daha uzun süre yaşadı. Bu, aynı tedaviyi görecek insan için 10 yıldan fazla bir süre olarak ön görülüyor.

Gen düzenleme ile hastalıkların tedavi edilmesi, şu anda laboratuvar ortamında test ediliyor. Bu aşamanın bir üst basamağı ise klinik denemeler olacak. Ancak şimdilik klinik denemeler için biraz daha süre gerektiğini belirtmemizde fayda var. Klinik denemelerin de başarılı olmasının ardından doktorlar, mutasyona dayalı hastalıkları tedavi edebilir.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Ciddi hastalıklar için yeni tedavi yöntemi!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ama benim genetik sorunum var çocuk sahibi olamıyorum

    1. Teknoloji Dostu dedi ki:

      Iste senin sorunu cozuluyor bu yontemle masaklar yenileniyor 🙂

" Ciddi hastalıklar için yeni tedavi yöntemi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ciddi hastalıklar için yeni tedavi yöntemi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ciddi hastalıklar için yeni tedavi yöntemi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "