Okunma

Çin 3G’de Rekor Kırdı


23 Haziran 2013 Pazar 20:00
Çin 3G’de Rekor Kırdı

Çin mobil pazarında yeni bir rekora imza atıldı. Ülkede bulunan üç mobil operatörün sağladığı verilere göre Mayıs ayı itibarıyla ülkedeki 3G abonesi 300 milyonu aştı.  Çin mobil pazarında yeni bir kilometre taşı anlamına gelen bu rakam, pazardaki hızlı büyümenin de önemli bir göstergesi sayılıyor. 


Çin’de 3G Abonelerinin Artış Hızı

Pazarın en büyük payı, 129.40 milyon abone ile China Mobile’a ait. Bu operatörü 95 milyon abone ile China Unicom ve 88 milyon abone ile China Telekom takip ediyor. Çin‘in 3G pazarı verilerinde dikkat çeken bir diğer nokta ise artış hızı. Dinamik pazarda çeyrek başına neredeyse iki katına yaklaşan bir artış söz konusu. Ülkede 300 milyonu aşan 3G abonesi sayısının geçtiğimiz yıl 175 milyon civarında olduğu belirtiliyor

2012 yılında yapılan bir çalışmada, ülkede toplam 160 milyon aktif Android kullanıcısının ve 80 milyon aktif iOS kullanıcısının bulunduğu ortaya konmuştu. Android kullanıcılarının yıl sonuna kadar 300 milyon sınırını aşacağı tahmin ediliyor.

:: Mobil internet abonesi misiniz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Çin 3G’de Rekor Kırdı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  o da bişey mi bizde 2G de rekor kırdık!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar 300 milyon kişiye o dev yüz ölçümüne rağmen 3g veriyor hızlarını kotasını söylemiyorum bile, ama bizim kan emici servis sağlayıcılar 3-5 milyon kişiye minicik yüz ölçümü olan bir ülkede doğru dürüst veremiyorlar, utanmadan kota koyuyor hızı şaka gibi seviyelere çekiyorlar. Ama kazandıklarını karşılaştırsak eminim Çin de ki 300 milyon abonesi olan servis sağlayıcılardan kat kat yüksektir bizim kan emicilerin kârı.

 3. neskalii dedi ki:

  Çinin nüfusu göz önünde bulundurulduğunda normal başka etkenlerde olabilir tabi… Fakat ben Türkiye de 3G mobil kullanamıyorum nedenmi sınırsız olmadığı (96 kbps den bahsetmiyorum) ve adam akıllı hılzar sunamadıkları için..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çin 3G’de Rekor Kırdı
  Geçtiğimiz yıl 240 milyon aktif Android ve iOS kullanıcısı olduğu açıklanan ülkede (bu rekor şaşırtmadı.) haberin yazılışı tuhaf değilmi ya.

" Çin 3G’de Rekor Kırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin 3G’de Rekor Kırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin 3G’de Rekor Kırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "