Çin ABD’nin teknolojik hakimiyetine meydan okudu


08 Mart 2021 Pazartesi 07:24
ABONE OL
Çin ABD’nin teknolojik hakimiyetine meydan okudu

Çin’in beş yıllık planı, yapay zeka ve kuantum hesaplamada üstünlük sağlamayı hedefliyor. Ülkenin teknoloji endüstrisi, ABD ticaret savaşları ve salgının ekonomik belirsizliklerinden çok etkilendi. Ancak ülke, nispeten yakın gelecekte bu durumu tersine çevirmeye hevesli.

Çin 10 yıllık araştırma stratejisi oluşturacak

Wall Street Journal‘a göre ülke, yıllık parti toplantısında “ulusal güvenlik ve genel kalkınmaya” yardımcı olan teknolojiyi ilerletmek adına beş yıllık bir plan hazırlamak için adım attı. Plana göre Çin yapay zeka, biyoteknoloji, yarı iletkenler ve kuantum hesaplama gibi alanlarda laboratuvarlar oluşturacak. Eğitim programlarını teşvik edecek ve araştırmaların sayısını artıracak.

Ek olarak Çin hükümeti, 2021‘de temel araştırmalara yani potansiyel atılım çalışmalarına yapılan harcamaları da yüzde 10.6 artıracak ve 10 yıllık bir araştırma stratejisi oluşturacak.

Çin, 5G’nin kullanılabilirliğini ve ürettiği yapay zeka araştırmalarının hacmide dahil olmak üzere bir dizi teknolojik avantaja sahip. Örneğin Çin, tamamen sürücüsüz taksilerin gerçek müşterilere hizmet verdiği birkaç ülkeden biri. Bu bağlamda, ülkenin bazı güçlü noktalarını sağlamlaştırdığı düşünülüyor.

Ancak bu durumun Çin’in aynı zamanda bir hayatta kalma meselesi de olabileceği ifade ediliyor. Hatırlayacağınız üzere ABD ticaret kısıtlamaları, kısmen çip üretimi eksikliğinden dolayı Huawei ve ZTE gibi şirketlerin işini aksattı.  Öte yandan ABD, genel araştırmalara liderlik ediyor ve Biden yönetimi 5G, AI, elektrikli otomobiller için yapılan ilerlemelere yönelik harcamaları artırıyor.

Son olarak Çin’in beş yıllık planında bazı alanlarda tecrübesi olduğu gibi, Amerika’nın çabalarına karşı çıkamazsa geride kalma riski de bulunuyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ya huawei örneği ortada çin cigim dikkat et sen bize lazimsin fazla ziplama….gelebilecegin son noktaya geldin zaten bundan sonrasi seni aşar…

" Çin ABD’nin teknolojik hakimiyetine meydan okudu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin ABD’nin teknolojik hakimiyetine meydan okudu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin ABD’nin teknolojik hakimiyetine meydan okudu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!