Okunma

Çin, Apple Ürünlerine Yasak Getirdi


07 Ağustos 2014 Perşembe 08:00
Çin, Apple Ürünlerine Yasak Getirdi

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri‘yle yakın temaslarda bulunan firmaların yazılım ve donanımlarının resmi kuruluşlarda kullanımına yönelik yasaklamalarla oldukça fazla konuşulan Çin hükümeti, şimdi de Apple‘a yönelik yeni bir karar aldığını duyurdu. 

Konu ‘ulusal güvenlik’

Daha önce ulusal güvenlik sebebiyle Windows 8‘in devlet dairelerinde kullanımını yasaklanan Çin’de artık iPad ve MacBook gibi Apple ürünlerini de kara listeye alındı. Tabii bu talimatın yine güvenlik konusunda yaşanan kaygılardan dolayı alındığının altı çiziliyor. 

Sadece Apple değil

Ancak NSA‘in birçok faaliyetini dünya kamuoyuyla paylaşan Edward Snowden, Microsoft, IBM, Apple, Google, Kaspersky, Symantec ve Apple gibi firmaların Amerikan hükümeti ile işbirliğini yaptığını açıklamasıyla, uzak doğuda bahsi geçen şirketlere daha fazla yaptırım uygulanması dikkat çekiyor. 

ABD’nin etkisi azalıyor

Ayrıca Bloomberg analistine göre Çin hükümetinin aldığı bu kararlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkedeki etkisini ciddi bir oranda düşürüyor. Kendi yerel yazılımları üzerinde de çalışan Çin’in önümüzdeki zamanlarda hangi firmaya yasak getireceği oldukça merak ediliyor.

:: Çin’in bu yasaklarını yerinde buluyor musunuz?
yazarUtku Utkucu

ShiftDelete.Net'in çiçeği burnunda oyun editörü Utku, her gün en yeni oyun haberlerini SDN okurları için hazırlıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Çin, Apple Ürünlerine Yasak Getirdi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Olum faşistsiniz işte

 2. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisini yapıyor adamlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yi çekemeyenler belli oldu bu yorumlarda

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ne nefret be kardeşim ne ***** be kardeşim şu apple size bi ***** bak helal olsun en iyisini yapıyorlar falan insan fanatik olurda böyle mi fanatik olur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kaSpersky ne alaka

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yorumlara bakıyorum da dandıraitçiler nasılda hemen belli oluyor 😀 ulan senin ülkende çakma iphone üreten firmamı var yasaklansın istiyorsun, beyin fakiri 😀 adamların ulkesinde çakma apple ürünleri üreten firmalar var. onları satmak için yasaklıyor 😀 kaldı ki apple’ın fabrikaları çinde. cihaz üretimleri çinde yapılıyor ve apple şirket olarak da ülkeye kazanç sağlıyor zaten. apple ürünlerini satmaya ihtiyacı mı var ki. 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun

 8. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisini yapmışlar bizim ülkemizde de onlarda olduğu gibi firmalar yeterli olsa bende isterim yasaklanmasını

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bun lar bir işler karıştırmıyorlarsa bende sdn okuru degilim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisi yapıyorlar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ürünlerinin çin malını satmak için mi alındı bu karar acaba.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun ABD’nin oyunlarına gelmiyorlar

" Çin, Apple Ürünlerine Yasak Getirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin, Apple Ürünlerine Yasak Getirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin, Apple Ürünlerine Yasak Getirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "