Okunma

Çin tüm araçları takip edecek!


17 Haziran 2018 Pazar 23:00
Çin tüm araçları takip edecek!

Çin Halk Cumhuriyeti, internet özgürlüğü açısından dünyanın tepkisi çeken bir ülke. Neredeyse bütün sosyal platformlarına ve VPN hizmetlerine erişim engeli uygulayan Çin araç takip çipi sistemi adıyla yeni bir sistemi yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

Çin araç takip çipi kullanarak tüm araçları takip edecek!

Basına yansıyan haberlere göre Çin, önümüzdeki seneden itibaren ülkedeki tüm araçlarda takip edilebilir çipli RFID etiketinin bulunmasını zorunlu kılacak.

çin araç takip çipi sistemi sdn

Ülkemizdeki HGS sistemine benzer bir teknolojiye sahip olan bu etiketlerin ülkemizdeki etiketlerden en büyük farkı, takip edilebilir özelliğe sahip olması olacak.

Vatandaşların anlık olarak takip edilebilmesine olanak sağlayan bu yeni sistem, kişisel hak ve özgürlüklere de birdarbe vuracak gibi gözüküyor.

İlgili bakanlığın yaptığı açıklamaya göre bu sistemlerin amacı, trafik yoğunlunun olduğu bölgeleri ve saat aralıklarını tespit ederek trafik sorununu çözmek.

Fakat gerek vatandaşların, gerek dünya basının ifadelerine göre Çin, bu sistemin hayata geçmesiyle birlikte gözetim devleti olma yolunda bir adım daha ilerlemiş olacak.

Bilindiği üzere Çin, yüz takip sistemiyle vatandaşları takip eden bir sistemi hayata geçirmesiyle büyük tepki toplamıştı.

Dünyanın her kesiminin eleştiri oklarına hedef olmasına rağmen geri adım atmayan hükümet, aksine sosyal medya gözetlemesini daha da sıkılaştırma yoluna gitmişti.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Çin tüm araçları takip edecek!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence gayet mantıklı bir iş. Bunu ileride bütün ülkeler yapacak, çin öncülük yapıyor. Trafikten teröre, kazalardan yardıma tutun da her alanda kullanılabilir, burda amaç önemli.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sen öyle san saftirik 🙂

 3. Kaya Büyükçelen dedi ki:

  RFID takip cihazları da çin malı olacağından çok başarılı olacağını sanmıyorum 😀

  1. İsmail dedi ki:

   Hooohhahahaa 😀 bi de yüz tanıma sistemi yapmışlar.. Ulan hepiniz aynısınız nasıl takip edeceksiniz dimi 😀

" Çin tüm araçları takip edecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin tüm araçları takip edecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin tüm araçları takip edecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "